Ads (728x90)

'Kadınca' bir sorun: Selülit


Yağ dokusu arasında sıvı birikmesi olarak tarif edebileceğim kozmetik selülit, temelde kadınların en büyük derdi. Çünkü kadınlık hormonu 'östrojen' ile direkt bağlantılı bir sorun. Her gün saatlerce koşan kadın atletlerin bile uyluk ve kalçalarında çok az miktarda da olsa bulunmasının sebebi de bu hormon. Kozmetik anlamdaki selülit, sıklıkla kalça, uyluk, kol altları ve göbekte görülen, çukurlu, yumrulu, portakal kabuğu görünümündeki cilde verilen isimdir. En önemli nedeni; durgun dolaşım ve fazla kilolar.


Egzersiz yapın
Egzersiz, birçok sorunun ilacı olduğu gibi, selilit oluşumunu da önlüyor, varsa geriletiyor. Nasıl mı? İlk önce, kas kasılması, damarlara masaj etkisi yapıyor ve lenf damarları, toplar damarlara aşağıdan yukarı sağma etkisi ile kan ve lenf dolaşımını artırıyor. Sonuçta, doku arasında biriken sıvının ve birçok toksinin lenf sistemine taşınmasını sağlıyor.
Kaslar kasıldıkça, kas kasılması olan bölgede lokal yağ yakımı artıyor. Ayrıca selülit görüntüsü, altta bulunan kaslar gerginliğini kaybettiğinde veya sarktığında çok daha bariz hale geliyor.
Atletik bir vücutta, yağ katının görünür çukurlaşması en düşük seviyelere iniyor.

Aromatik masaj
Aromatik esanslar içeren masaj yağlarıyla aşağıdan yukarıya yapılan masaj, lenf sistemini harekete geçirip, kan dolaşımını artırıyor. Bu konuda seçilmesi uygun olan en etkili aromatik yağlar; limon, biberiye, portakal ve lavantadır. Özellikle biberiye ve limon bu konuda çok etkilidir. Bu masaj yağlarını uyguladıktan sonra, bacaklar ve kalça, streç film ile sarılıp, yarım saat egzersiz yapılıp terleme sağlanırsa sonuç daha iyi olur.

Beslenmeye dikkat!
Doğal beslenme, birçok sorunun olduğu gibi selülitin de ilacı. Katkı maddesi içermeyen, sebze, meyve ve lif ağırlıklı beslenmek selülit oluşumunu azaltır. En tehlikeli yiyecek maddeleri, cips, salam, sucuk, sosis türü beklemiş etler, krem peynirler, kolalı ve asitli, şekerli içecekler, margarin, beyaz un ve şekerden yapılmış hamur işleridir. Fazla tuz alımı da selüliti azdırıyor. Alkol tüketimi selülit oluşumunu tetikleyici olumsuz bir faktör. Sigara da kan dolaşımını olumsuz etkileyerek selülit oluşumuna ve oluşanların da kalıcı olmasına yol açıyor. Ayda bir uygulayacağınız 'detoks günü', günlük detoks olarak benim hemen her hastama önerdiğim, sabahları aç karna içilen detoks özellikli meyvelerin sularının, yudum yudum içilmesi de selüliti engellemeye yardımcı olur. Bu meyvelerin en etkilileri, kışın nar, greyfurt ve elma, yazın ise kavun, kiraz ve armuttur. Gün içinde bol su içmek hele hele suyunuzu limon gibi toksin atıcı bir nimetle zenginleştirirseniz..


Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger