Ads (728x90)

Yeşil çay yağ yakıyor
yeşil çay yağ yakar mı?
Yaz geldi... Herkes kilolarına veda etmek için ‘hızlı’ kilo verdiren diyetlere hücum ediyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Kubilay ise bu listelerin çok zararlı olduğunu söylüyor ve ‘Çikolata yemeyin, dengeli beslenin, gerekirse besin takviyelerinden yararlanın’ diyor
Birbirinden iddialı diyet listeleri elden ele dolaşıyor. Her biri gözkamaştırıcı vaatlerde bulunuyor, kısacısı ipin ucu kaçmış durumda. Peki sağlıklı forma girmek için ne yapmalıyız, hangi diyet programlarına itibar etmeliyiz? Bu soruların yanıtlarını obezite tedavisi ile ilgili çalışmalarıyla tanınan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Kubilay’dan alıyoruz. Kubilay yazın gelmesiyle hızlı kilo verdiren diyetlerin revaçta olduğunu söylüyor ve bu diyetlerin son derece zararlı sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor: ‘Bir haftada beş kilo verdirebiliyorum’ diyenlere gülüyorum. Çünkü bunun dört kilosu su, 300-400 gramı kastır. Ayda verebileceğiniz kilo miktarı kendi vücut ağırlığınızın sadece yüzde 4-6’sıdır.’


Hızlı kilo vermek için şok diyetler yapmak nasıl sonuçlar doğurabilir?
Hayatımız boyunca ortalama 75 bin öğün yemek yiyoruz. Bu yemeklerden yine ortalama 50 milyon kalori alıyoruz. Bu kalorileri alırken sadece yüzde 10’luk bir hata yapsanız 5 milyon kalori demektir bu. Bu kadar kaloriyi yakmak için yüzyıllarca uğraşmanız lazım. O yüzden bu işi biriktirip sonra tedavi ettirmeye çalışmak yerine her ay yediğinizin yüzde 10 azını yiyerek zayıflamanız en doğrusu. ‘İki ay sonra düğünüm var. 20 kilo vermem lazım’ derseniz ve bunun için uğraşırsanız yağlarınızı değil, kaslarınızı eritirsiniz. Bizim analizlerimizde yaptığımız yağ, kas ve suyun ölçümü yapmak. Kas ve su kaybettirerek zayıflatmanın hiçbir anlamı olmadığı gibi çok da zararlıdır.

BİR HAFTADA 700 GRAM
Yağlar nasıl kaybedilecek peki?
Yağ kolay eritilen bir şey değil. Benim göbeğim de sizin göbeğiniz de çatlasa, uğraşsak bir günde en fazla 80-100 gram arası yağ eritebiliriz. Bu da bir haftada en fazla 700 grama tekabül eder. ‘Bir haftada 5 kilo verdirebiliyo-rum’ diyenlere gülüyorum çünkü bunun 4 kilosu sudur, 300-400 gramı kastır, ancak gerisi yağdır. Ayda verebilece-ğiniz yağ miktarı, kendi vücut ağırlığınızın yüzde 4 ila 6’sıdır.

Peki bu kadar çok diyet listesi olması, bu listelerin sürekli değişmesi mantıklı mı?
Sonuçta en fazla yirmi tane sebzeden bahsediyoruz. Dolayısıyla her doktor başka bir liste yapsa sebzeli yirmi tane liste çıkar. Burada mesele pırasa, lahana meselesi değil. Besin gruplarının vücuda belli saatlerde alınması gerekiyor. Öğün aralarındaki zamanlar ve hangi besini hangi saatte alacağınız önemli... Benim yaptığım şu: Kim, hangi saat aralıklarıyla beslenecek? O saat aralıkları sabah saat kaçta başlayacak? Beraber hangi besinleri tüketecek gibi konularda öneriler vermek. Daha somut açıklamak gerekirse, dönerle pilavı birlikte mi vereceksiniz yoksa ayrı ayrı mı? Çünkü bu iş bir hormonal denge ve düzen işidir.

TATLI DEĞİL KEÇİBOYNUZU
Mümkünse hiç tüketmeyin diyeceğiniz bir yiyecek var mı?
Çikolata... Aslında hepimiz endorfin için yaşıyoruz. Günlük hayatta yaptığımız pek çok şeyi, endorfin denilen mutluluk hormonunu salgılamak için yapıyoruz. Çikolata, çok kötü bir yöntemle endorfin salgılatıyor. Ensülin şöyle bir hormon, ‘Sen bana şöyle çok tatlı bir şeyler ver, ben hemen salgılanayım, onu düşüreyim, bir daha ye...’ Bu tuzağa düşmeyelim. Çikolata böyle birşey.

Peki, çikolata ya da tatlı krizi gelenlere ne öneriyorsunuz?
Beş altı tane kuru kayısı ve on beş dakika sonra meyve yemek, aynı etkiyi yapıyor. Yine keçiboynuzu da çikolata isteğini baskılar. Ama zaten öğün sayısını ve zaman-larını doğru bir şekilde ayarlaya-bilirsek, bir süre sonra çikolata ihtiyacı da otomatik olarak azalacaktır.
ESRA CENGİZ
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger