Ads (728x90)

Herpes görünümü
Herpes Simpleks Virüsü HSV dünya çapında çok yaygın bir viral enfeksiyondur. HSV-1 uçuk kabarcık dil çevresi kabarmaları gibi bir çok şekilde ağız içinde görülmekte HSV-2 genital bölgede görlmaktedir.
HSV-1 genellikle ortak kullanım eşylardan su bardağı kaşık çatal traş bıçağı vb bulaşmaktadır bazen çiftler arası öpüşme bu hastalığı eşimizede bulaştırmak manasına gelir. HSV-2 cinsel temas yolu ile yayılır. Belli bir dönem hiç bir belirti göstermeyebilir hastalığı tetikleyen etkenler güneş sıcaklık artışı adet düzensizliği duygusal stres bağıklık sisteminin zayıflaması vs.

Bu güne kadar herhangi bir antibiyotik tedavisinin bu hastalığı kesin olarak geçirdiği kanıtlanamamıştır virüs sinir hücrelerinde kış uykusu gibi bir uykuya yatmakta ve belli bir süre sonra tekrar edebilmektedir.

Belirti ve Semptomlar 
HSV-1

 • Ağız dudak veya kenar çevresinde sıvı ile dolu küçük, ağrılı kabarcıklar 
 • Kabarcıklar görünmeden birkaç gün önce, ağız ya da burun çevresinde karıncalanma veya yanma 
 • Ateş Boğaz ağrısı 
 • Boyun şişmiş lenf düğümleri 

HSV-2 

 • Genital, kalça ve uyluk karıncalanma hissi 
 • Genital veya iç uyluk küçük kırmızı kabarcıklar ya da açık yaralar, kadınlarda, genellikle vajina içinde meydana gelir.
 • Ağrılı ya da olabilir Kadınlarda, vajinal akıntı
 •  Ateş, kas ağrıları 
 • Baş ağrısı 
 • Ağrılı idrara çıkma 
 • Kasık lenf bezlerinde şişme
Önleyici bakım
Eğer eşinizde HSV-1 var ise iyileşene kadar öpüşmekten kaçının
kişisel eşyaları paylaşmayın
Elleriniz sık sık yıkayın
Güneş kremi kullanın
Stresi azaltın

HSV-2
Siz yada eşinizde herpes salgını veya aktifenfeksiyon var ise iyileşene kadar seksten kaçının.
Yaralara dokunmaktan kaçının ve kesinlikle kaşımayın
koruyucu olarak prezarvatif kullanın
cildi tahriş etmeyin cinsel ilişki sırasında su bazlı bir kayganlaştıcı kullanın

Kullanılması gereken bitkisel takviyeler
Lizin: günde 3 gr kullanılmalıdır yapılan klinik araştırmalarda lizinin uçuğu yenileyen salgınları azalttığı tesbit edilmiştir.Bizim için en iyi lizin kaynağı evelden annelerimizin yaptığı  biberli tavuk çorbalarıdır günlük bir iki kase içmelisiniz.

Propolis: aslında anlatmaya en az gerek duyduğumuz takviyedir. bu güne kadar hakında bir çok bilimsel araştırma ve klinik çalışması yapılmıştır. Bu araştırmalar HSV-1 ve HSV-2 nin ana ilacının propolis olduğunu göstermiştir 

Çinko: Eksikliğinde hastalıklara daha kolay yakalanılır ve daha zor iyileşme olur. HSV-1 ve HV-2 için çinko oksit krem kullanabilirsiniz ve çinko takviyesi oral yoldan alabilirisiniz

Kullanılması tavsiye edilen otlar:
oğul otu, raven çini, sibirya ginsenginden yapılan bi çay iyileşme sürecini hızlandırır...
topikal olarak uygulayacağımız merhemde ise oğul otu yağı çuha çiçeği yağı ve  altınotu yağlarını kullanabiliriz. bu yağların uçuçu olması gerekmektedir. eğer krem yapma şansımız yok ise üçünü karıştırıp kullanabiliriz.
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger