üst banner(728x90)

'Aynı yemeği yiyoruz ama neden sadece ben şişmanlıyorum?' sorusu cevaplandı
FTO geni şişmanlığı tetikliyor. Obeziteyle bağlantılı gen değişkeni taşıyanların yemek başına ekstra 100 kalori daha aldıkları bulundu.

Dundee Üniversitesi tarafından Yeni İngiltere Tıp Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, yaşları 4 ile 10 arası değişen 100 çocuk üzerinde yemek yeme testleri uygulandı. Gen değişkeniyle ilgili daha şekerli ve yağlı yiyecekler seçildi. Araştırmacılar, gen değişkeninin vücudun yiyecekleri parçalama hızı üzerinde etkisi olmadığını buldular.

İnsanların yüzde 63'ünün FTO geninin anahtar değişkeninin taşıdığı düşünülüyor. Genin daha çok kalorili yiyecekleri etkilediği görüldü. Araştırmacı Profesör Colin Palmer, "Bu çalışma genin aşırı yemek yenilmediğinde tek başına obeziteye yol açmadığını gösteriyor ve bu genle ilişkili obezitenin dikkatli diyet kontrolüyle değiştirilebileceğini ileri sürüyor" dedi. Araştırma FTO gen çeşitliliğinin bir kopyasını taşıyan insanların yüzde 30 yüksek obezite riski taşıdığını gösteriyor. Genin 2 kopyasını taşıyanlarda ise risk yüzde 70 oluyor.

Zaman Online
bu yazıya yorumun

Yorum Gönder

Blogger