üst banner(728x90)

Çikolatadaki mutluluk hormonu
Dr Elif Güveloğlu

Bugün bayram, kahveyle çikolatanın aklandığı, yasaklıların bile küçük kaçamaklar yaptığı özel günlerden biri... Size müjdelemek isterim ki kahve ve çikolata bilimsel olarak da aklandı! Bayramlarla sınırlamayın bu tabiatın bize iki özel armağanını.. Hele de beyin gücüyle çalışıyorsanız... Çok önemli etkili "santral sinir sistemi uyarıcıları" var ikisinde de. Diğer ortak yanları da 'seratonin' denilen şu meşhur 'mutluluk hormonu' nu bolca içermeleri. Bu hormon kişinin kendini daha zinde ve mutlu hissetmesini sağlıyor. Kafeinin konsantrasyon artırıcı etkisine de ortak olup, güçlendiriyor bu etkiyi.

Kafein, 'kahvenin içindeki madde' demek kelime anlamı olarak. Dünyada en yaygın olarak kullanılan 'psikostimülan madde'. Yani santral sinir sistemi uyarıcısı. Aslında 60'dan fazla madde var kafein içeren.. Birçok bitkinin meyvesinde, tohumunda ve yaprağında bulunuyor ama en fazla kahvede var. Kafein alımından yalnızca birkaç dakika sonra bile beyin uyarılmaya başlıyor, kişi kendini daha canlı hissediyor, yorgunluk hissi azalıyor, konsantrasyon ve odaklanma gücü artıyor ve genel vücut koordinasyonu daha iyi hale geliyor. Tüm bu özellikleri de onu enerji içeceklerinin vazgeçilmezi yapıyor. Ancak aşırı içildiğinde ise beynin yanı sıra, santral sinir sisteminin bir parçası olan omurilik de etkilenmeye başlıyor. Bunun sonucunda ellerde titreme ve çarpıntı gibi yan etkiler baş gösteriyor. Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının, anksiyete ve panik atak sorunlarından müzdarip olanların sınırlı tüketmesi gereken bir içecek. Birçok enerji içeceği, 70-200 mg. arası kafein içeriyor. Bir fincan kahvedeki oran ise ortalama 130 mg.
Çikolatanın hammaddesi olan kakao da doğal uyarıcılar bakımından oldukça zengin ama bundan da öte, bomba gibi bir antioksidan aynı zamanda. Ancak kakao miktarı en az yüzde 60 olan taze ve kaliteli bir çikolata bu işi yapıyor. Kakao bunu, içerdiği 'prosiyadinler' e borçlu. Hem oksidasyonu hem de yangıyı engelliyor bu maddeler vücutta. Oksidasyon ve yangı ise beden ve beyin yaşlanmasının en önemli sorumluları. 'The Journal of Neuroscience' dergisinde 2007'de yayınlanan bir makalede, kakaodaki 'epikateşin' hem hafıza hem de zihin fonksiyonlarına olumlu etkilerinden söz ediyor. Yani özetle sıcacık sohbetlere eşlik eden sıcak bir kahve ve şanında bir parça çikolata hem beyninizi hem bedeninizi yaşlanmaktan koruyor aynı zamanda. Bayramınız kutlu olsun, elinizden kahveniz, damağınızdan o eşsiz çikolata tadı ve karşınızda bu güzellikleri paylaşacağınız sıcacık dostlarınız eksik olmasın, sağlıkla kalın.
Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger