üst banner(728x90)

Cildin doğal 'krem'leri
Dr Elif Güveloğlu

Yağmur, rüzgar derken kış kapıya dayandı ama dayanmadan almamız gereken önlemlerden biri de cildimizi nemlendirmek. Sonbahar mevsimi cilt kurulukları için en tehlikeli mevsimdir, nemli ve sıcak yaz günlerinden sonra kuru ve rüzgarlı havalara birden adapte olamaz cildimiz. Bu dönemler, özellikle egzema gibi cilt hastalıklarına da davetiye çıkaran tehlikeli bir dönemdir, kronik egzema hastaları bunu çok iyi bilirler, tüm sıkıntıları artar sonbaharda.
Egzema hastalarının bu mevsimde özel bakım uygulamaları gerekir. Normal ciltlere de bu dönemde özen gösterilmesi gerekir, yalnızca dıştan nemlendirmek de yetmez, içten destek şarttır.
Hücre zarımız yağlarda oluşur ve yediğimiz yağların kalitesi cildimize yansır.
Peki, nasıl içten besleyip nemlendireceğiz cildimizi? Diyetimize bir takım faydalı yağları düzenli olarak ekleyerek bunu yapmak mümkün. Bunları cildin doğal 'kremleri' olarak da düşünebilirsiniz. İşte bunların en etkilileri;

GENÇ VE YUMUŞAK BİR CİLT
Keten tohumunda ve keten tohumu yağında vücudun kendisinin üretemediği ve dışardan almak zorunda olduğu çok önemli yağ asitleri olan omega-3 ve omega-6 bol miktarda bulunur. Bu yağ asitleri cildi içten nemlendirmekte oldukça etkilidirler. Ayrıca keten tohumunda yine bolca bulunan 'fito-östrojenler' cildinizin genç ve yumuşak kalmasını sağlar.
Menapozdan sonra ciltte kuruma şikayetinin sıkça görülmesi de bundandır.
Keten tohumu yağı çabuk oksitlenen bir yağdır, küçük şişelerde satın alınız ve kapağını sıkı kapayınız, daima çiğ olarak kullanınız. Keten tohumunun kendisini kullanacaksanız da öğüterek tüketiniz çünkü içerdiği faydalı etken maddeler tohumların kapsülünün içindedir. Miktar olarak da günde bir yemek kaşığı taze çekilmiş keten tohumu ve yarım yemek kaşığı keten tohumu yağı yeterli.

İNCE ÇİZGİLERİ ENGELLEMEK İÇİN
Yağlı deniz balıkları tam anlamıyla birer omega-3 ve omega-6 deposudurlar.
Bu faydalı yağlar, ciltteki temel bağ dokusu elemanı olan ve cildin sıkılığını sağlayan 'kollajen' denen proteine hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin oluşumunu engellerler.
Omega-3 ler aynı zamanda 'insan büyüme hormonu- HGH' yapımını artırırlar ki bu hormon çocukta büyümeyi, erişkinde ise 'genç kalmayı' sağlar, tam bir 'anti-aging' hormonudur.

VİTAMİN VE MİNERALLER
Size bir de vitamin ve minerellarin adeta bankası sayılan yemişlerden söz edeceğim. Özellikle ceviz, badem, fındık, ayçiçeği, kabak çekirdeği ve fıstık doymamış yağların çok önemli kaynakları.
Bu yağlar cildin nemli kalması için çok önemli. Aynı zamanda içeriğinde çinko, magnezyum ve özellikle de E vitamini bulunan bu yemişlerden yeterli faydayı sağlamak istiyorsanız, kavrulmamış ve tuzsuz, doğal olanlarını satın alın.
Sağlıklı ve güzel kalın.
Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger