üst banner(728x90)

Güneş hasarlarına doğal reçeteler
Dr Elif Güvelığlu

Yazın son ayını yaşıyoruz artık, birçok insan tüm yaz boyunca kendini güneşe teslim edip yeterince renk değiştirdi. Bronzluk her dönem revaçtaydı ama sanki bu yıl daha bir popüler oldu, cilde verdiği o hoş ışıltı yanında kusurları kapattığı da bir gerçek. Ancak, güneşin zararlı etkilerine de ilk maruz kalan organımız yine cildimiz. Cildi kurutup, yıpratıp yaşlandırmakla kalmıyor, kalıcı lekelere, daha da önemlisi birtakım tümörlere de davetiye çıkarıyor güneş ışınları. Kontrollü ve sınırlı alındığında faydalı ve kemik gelişimi başta olmak üzere birçok beden fonksiyonu için elzem olan, o muhteşem ilahi ışıltılarıyla dünyamızı ısıtan güneş, bilinçsiz faydalanıldığında zarar verebiliyor.
Güneş öncesi çoklu faktörlü güneş kremleri oldukça revaçta fakat güneş sonrası bakım ihmal edilmekte diye düşünüyorum. Uygun bir bakım kremi ile güneş sonrası nemlendirme, en az güneşe çıkmadan önce kullandığınız koruyucu kremler kadar önemli. Güneşin cildinizde oluşturduğu hasarları tamir eden, onarıcı bakım yapan o kadar çok doğal madde var ki, doğa bu konuda da her zamanki gibi çok cömert. İşte size bunlardan bazıları...

KIRIŞIKLIKLAR İÇİN GÜL YAĞI
  • -50 ml bebe yağı
  • -10 ml susam yağı
  • -10 ml buğday yağı
  • -Bir çorba kaşığı avakado yağı
  • -Bir çay kaşığı gül yağ
  • -Bir çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı
  • -Bir çay kaşığı nar çekirdeği yağı

Bu karışımı güneşlenme sonrası, duştan sonra yedirerek yüz dahil tüm vücudunuza sürün. Duşunuzu da bebe şampuanı ile yapmanızı öneriyorum. Doğal deniz süngeri üzerine bebe şampuanı döküp duş jeli olarak kullanırsanız zaten güneşlenme sırasında hasar almış cildinizi zedelemeden temizlersiniz. Karışımdaki susam ve buğday yağı çok etkili ve tamamen doğal nemlendiriciler. Cilt altına emilimleri çok iyi bu yağların, en önemli özellikleri de cildi boğmadan beslemeleri. Avakado yağı, yine çok etkin bir nemlendirici, aynı zamanda kuvvetli antioksidan özelliğe sahip. Cilt tarafından çok hızlı emiliyor bu yüzden çok iyi bir taşıyıcı yağ. Tek özelliği bu değil, bünyesinde çok az bulunan A, E ve D vitaminleri barındırıyor ki bunların hepsi cildin kendini yenilemesinde çok önemli. Avakado yağının bu vitaminleri içermesi için soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş olması gerekiyor, aldığınız ürünün etiketinde buna dikkat etmelisiniz. Gül yağı, güneşin özellikle yüzde oluşturduğu ince çizgileri engelliyor, kimyasal analizinde hepsinin ayrı bir faydalı etkisi olan 85 madde izole edilmiş. Ben güneş sonrası rutin nemlendirici olarak da hem yüze hem vücuda gül yağı içeren ürünlerin kullanılmasını öneriyorum. Nar çekirdeği yağı, tüm dünyada 'antiaging' kozmetiğin baş tacı olmuş durumda son yıllarda, hem yaşlanmayı geciktiriyor, hem kuvvetli antioksidan etkisiyle güneş hasarlarını onarıyor. Antioksidanlar, güneşin zararlarını tamirde çok önemli maddeler. Nar çekirdeği yağı, güneşe bağlı lekelere de oldukça etkili. Cildi beslerken sıkıştırıyor ve onarıyor. Üzüm çekirdeği yağı da, deri altında bulunup cilde elastikiyetini veren, cildin kollajen ve elastik liflerini koruma konusunda tam bir uzman. Sağlıkla ve güzellikle kalın, sağlıkta olduğu gibi güzellikte de kendinizi doğaya emanet edin.

Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger