kemik-sagliginin-korunmasinda-dogal-destekler

Kemik sağlığının korunmasında yararlanılan doğal destekler-2
Prof. Erdem YEŞİLADA

Avrupa Birliği’nin son Osteoporoz Raporu’nda Avrupa’da her yıl 611 bin kadın ve 179 bin erkekte kemik erimesine bağlı kalça kırığı meydana geldiği ve tedavisi için yaklaşık 25 milyar euro’luk harcama yapıldığı bildirilmektedir. Bu rakamın 2050 yılında muhtemelen 76,7 milyar euro’yu aşacağı tahmin ediliyor. Bu rakam sadece Avrupa ülkelerindeki harcama; tüm dünyayı düşünebiliyor musunuz?

10 yıl kadar önce yayınlanan bir raporda Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerdeki tahmini osteoporoz vakası sayısının 75 milyon kişi olduğu ileri sürülmüştü, yani her on kişiden biri... İsveç’te erkeklerde kalça kırığı vakalarınının prostat kanseri vakalarından daha fazla olduğu vurgulanıyor. Bu ülkede kışın güneşten yararlanımın son derece düşük olduğunu hatırlatmak isterim.

Uluslararası Osteoporoz Kurumu’nun 2008 tarihli raporunda bu yüksek tedavi maliyetlerinin önlenebilmesi için kemik yoğunluğu ölçümlerinin rutin testler arasında yer alması gerektiği, kalsiyum ve D vitamini desteklerinin giderlerinin ilaç kurumları tarafından karşılanması gerektiği vurgulanmakta. Kısacası koruyucu önlemler alınmasının son derece önemli olduğu bildiriliyor.

Kemik erimesinin (osteoporoz) oluşumunda önemli rol oynayan ailesel yatkınlık, cinsiyet, ırk gibi değiştirilemeyecek etkenlerin dışında yaşam şekli ve beslenme şekline yönelik alınacak bazı önlemlerin hastalığın oluşumu ve ilerleyişinin önlenmesinde yararlı olabildiği bildirilmektedir.

Eczacıların beklentileri daha iyi bir sağlık hizmeti verebilmek
Geçen Pazar günü Ankara’da Eczacı meslektaşlarım bir yürüyüş yaptılar. 30 binin üzerinde büyük bir katılımla gerçekleşen bu toplantının amacı mesleki sorunları dile getirmek, halk sağlık hizmetinin önemli bir basamağını oluşturan eczacıların daha nitelikli hizmet verebilmesi için beklentilerini dile getirmekti. Bu beklentileri üç başlık altında özetleyebiliriz:

Sağlık ile ilgili düzenlemelerde eczacıdan da görüş alınmalı: Eczacıların önemle vurguladıkları bir husus, sağlık hizmetinin bir mensubu olarak ülkenin sağlık politikalarının oluşturulmasında ve özellikle eczacılıkla ilgili yapılması planlanan düzenlemelerde görüşlerinin alınması. Bu son derece haklı bir talep, hiç kimse bir başkasının kendi hakkında karar vermesini istemez.

Eczacının görevi ‘ilaç danışmanlığı’ olmalı: Üzerinde durulan bir diğer konu ise sürekli olarak değişen ilaç uygulamaları ve mevzuatları nedeniyle eczacının hastayla karşı karşıya kalması. Özellikle hastadan devlet adına eczaneler tarafından tahsil edilen muayene ücretleri nedeniyle sık sık hastalarla karşılaşılan sorunlar eczacıları bıktırmış durumda. Eczacı, bu gibi idari hususlar ile uğraşmak yerine, üniversite eğitimi sırasında aldığı yüksek derecede ilaç bilgisini -haklı olarak- halkın yararı, onları bilgilendirmek için kullanmak istiyor.

Eczanelerde şirketleşme tehlikelidir: Eczacıların bir önemli sorunu ise mecliste bekleyen ve eczacılık hizmetlerinin şirketleşmesinin yolunu açacak kanun teklifi. Yani ‘zincir eczaneler’ kurularak ilaç hizmetlerinin büyük market mantığıyla sağlanması. Bir kısmınız sanırım, ‘Ne var bunda canım’ diye düşünebilir. Ancak bu bakkal-süpermarket karşılaştırmasının çok daha ötesinde bir sorun. Marketten malın görüntüsüne bakarak malı satın alabilmek mümkün, ama ilacı sadece güzel ambalajına bakarak almak ne derecede güvenilir? İlaç hakkında yeterli bilgi alabilmek, kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşmesine bağlı olası yan etki ve risklerden haberdar olmak son derece önemlidir.

Eczaneler zorda: Diğer taraftan, ilaç satışlarının yüzde 95’inin devlete yapılması nedeniyle ülkemizde eczaneler önemli mali sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Giderek artan sayıda eczane kapanma sorunu ile boğuşmaktadır. Bu bakımdan kurum ödemelerinin aksatılmaması son derece önemlidir.

Umarım yetkililer bu haklı taleplere sessiz kalmaz.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget