kemik-sagliginda-dogal-destekler-3

Kemik sağlığında doğal destekler-3
Prof. Erdem YEŞİLADA

Beslenme şeklimiz de kemik erimesi gelişiminde etkili. Çok fazla et yemek, düşük kalsiyum, düşük oranda sebze ve meyve tüketimi, yüksek oranda kafeinli içecek içilmesi kemik erimesine neden olabiliyor

Kemik sağlığının korunması ve kemik hastalıklarında ortaya çıkan belirtilerin ve şikayetlerin hafifletilmesine yönelik doğal çözümler konusunda devam eden yazımda, bu hafta öncelikle kemik sağlığımızın korunması amacıyla alınması gereken önlemlerden bahsetmek istiyorum. Her zaman olduğu gibi burada bahsedeceğim bulgular deneysel, klinik ya da gözlemsel bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanmaktadır.


ÜÇ ANAHTAR KELİME
Kemik erimesinin (osteoporoz) önlenmesine yönelik alınabilecek önlemler arasında yine tanıdık bazı madde başlıkları var; tüm hastalıklarda başlıca etkenler arasında yer alan ‘aşırı sigara’ ve ‘fazla alkollü içki’ içilmesi, burada da karşımıza çıkıyor. İçinizden ‘Zaten ben fazla tüketmiyorum’ diye düşünerek kendinizi avutabilirsiniz. Ama bence etkenler arasında yer aldığına göre, sizin için neyin fazla ya da aşırı olabileceğini nasıl bilebilirsiniz? Bir başka önlem ise ‘düzenli spor yapmak’; gerekli egzersizler yapılarak kemik yapısının güçlendirilmesi önemli.Beslenme şeklimiz de kemik erimesi gelişiminde önemli riskler oluşturabiliyor: yüksek protein (yani fazla et yemek), düşük kalsiyum ve D vitamini içeriğine sahip beslenme, düşük oranda sebze ve meyve tüketimi, yüksek oranda kafeinli içecek içilmesi gibi. Bazı besinlerin kemiklerimiz üzerindeki etkisine ilişkin bilgiler şu şekilde:

Zararlı olan gıdalar
Şekerler: Tatlılar, çikolatalar, gazlı içecekler içerisinde yer alan basit şekerler vücuttan kalsiyum atılımını artırabilir.

Doymuş yağlar: Kırmızı et, tereyağı, margarin, kekler, işlenmiş gıdalar içerisinde bulunan doymuş yağların sindirim sisteminde kalsiyum ve D vitamini ile çözünmeyen kompleks yapı oluşturarak bu maddelerin vücutta emilimini engellediği, kalsiyum atılımını artırdığı bildirilmektedir. Doymuş yağ tüketimine bağlı olarak artan hiperlipidemi (kanda yüksek yağ seviyesi) riski de osteoklast rezorpsiyonunu artırarak kemik erimesinde olumsuz rol oynamaktadır.

Yararlı olan gıdalar
Çözünebilir lifler: Bakliyat ve meyvelerde bulunan bu tip yapılar kalsiyum ve mağnezyum gibi yararlı elementlerin emilimini artırır.
Tekli doymamış yağlar: Zeytin yağı ya da balık gibi gıdalarda bulunan Omega-3 yağ asitleri kemiklerin tahribine yol açan sitokinlerin oluşumunu baskılayarak kemik erimesini azaltır.

TÜKETİM MİKTARI ÖNEMLİ
Bunların haricinde et ve süt ürünleri ve bakliyatta bulunan ‘proteinler’, miktarına bağlı olarak yararlı ya da zararlı olabilmektedir. Kemiğin önemli bir bileşeni olan kollajen, kemik yapımında rol oynaması nedeniyle yararlı olurken, bu maddenin fazla miktarda alınması durumunda, vücutta parçalanması ile açığa çıkan amino asitlerin kemik erimesine yol açabileceği ileri sürülmektedir. Ancak zararlı olabileceğine dair bu son bilginin henüz tartışmalı olduğunu belirtmek isterim, yani farklı görüşler söz konusu.

Çocuklukta alınan meyve ve sebze miktarı kemik sağlığı bakımından önemli
Yapılan gözlemsel çalışmalar bilhassa kadınların çocukluk döneminde tükettiği meyve ve sebzelerin ileri yaşlarda kemik sağlığı bakımından yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Nitekim sıçanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar da bu bulguları destekler nitelikte. Yürütülen çok sayıda gözlemsel, deneysel ve klinik çalışma da meyve ve sebze kullanımı ile kemik sağlığı arasındaki bağlantıyı açıkça ortaya koymaktadır. Mesela, rezene ve kerevizin yaprak ve gövdesi (her ikisinin de batı toplumlarında taze yaprak ve gövdesi kullanılmaktadır), bakliyat, pırasa, brokoli, kırmızı lahana, marul, maydanoz, salatalık, domates, sarımsak, soğan gibi sebzeler ile erik ve portakal gibi meyveler ve kırmızı şarap kemik erimesini azaltıcı gıdalar olarak bildiriliyor. Bu konuda daha ayrıntılı bazı bulguları gelecek yazımızda inceleyeceğiz.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget