omega-3-yag-asitleri-ile-depresyon-tedavisi

Omega-3 yağ asitleri depresyon tedavisinde ilaçların etkinliğini artırıyor
Prof Erdem YEŞİLADA

Haziran 2008’de bu köşede yazdığım iki yazıda Omega-3 yağ asitlerinin bunama ve alzheimer hastalığının önlenmesinde ve kalp krizi riskinin azaltılmasında önemli rolü bulunduğuna ait bazı bulgulardan bahsederek günlük besinlerle ya da hazır formülasyonlar (balık yağı) ile alınan Omega-3’ün sağlığımız için öneminden bahsetmiştim. Omega-3 yağ asitlerinin yararları ile ilgili yayınlanan yeni bazı çok önemli bulgulardan bahsetmek istiyorum.

Geçen yıl yayınlanan, Omega-3 yağ asitlerinin (balık yağı veya diğerleri) kişisel davranışlar ve psikolojik rahatsızlıklardaki etkisini değerlendiren bir bilimsel çalışmada, 10 bilimsel nitelikte klinik çalışma seçilerek sonuçları karşılaştırılmış.


YÜZDE 81 AZALMA SAĞLANDI
Toplam 329 hastayı kapsayan bu çalışmaların sonucunda Omega-3 yağ asitlerinin en az dört hafta süreyle uygulanmasının depresyonlu hastalarda belirgin bir yararı bulunduğu tespit edilmiş. Ancak bazı klinik çalışmaların sonuçlarının bu bulguyu tam olarak desteklememesi ve bilhassa kullanılması gereken ideal miktarın ne olabileceği hususunda bir görüş birliği sağlanamaması nedeniyle daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış.

Son yapılan bir çalışmada depresyon hastalarında depresyon ilaçlarının Omega-3 ile birlikte uygulanması suretiyle tedavi cevabının belirgin bir şekilde artış gösterdiği gözlenmiş. Yapılan çalışmada sadece depresyon ilacı verilen hastalarda depresyon skorunda yüzde 50 azalma sağlanabilirken, depresyon ilacıyla birlikte Omega-3 yağ asidi verilen hastalarda bu azalma yüzde 81 olarak tespit edilmiş. Hatta depresyon ilacına cevap vermeyen bazı vakalarda bile daha iyi bir tedavi cevabı sağlanabilmesi söz konusu olabileceği belirtiliyor. Yine 2008 tarihli bir çalışmada Omega-3 yağ asitlerinin kadınlarda doğum sonrası depresyonlarda beyinde serotonin seviyesinin düşmesini önleyerek etki ettiği bildiriliyor.

ŞİZOFRENİDE DE YARARLI
Bir başka çalışmada ise, Omega-3 yağ asitlerinden biri olan eikozapentanoik asit’in (EPA) beyin damarlarını genişleterek beyindeki kan akımını artırdığı ve bu etkisine bağlı olarak şizofreni hastalarında yararlı olduğu, Alzheimer hastalarında ise yaşlı hastalarda görülen ajitasyonları azalttığı sonucuna varılmış. Diğer bir önemli bulgu ise ‘dikkat eksikliği’ olan çocuklarda Omega-3 yağ asitlerinin düzenli kullanılmasının yararlı olabileceği bildiriliyor.

2008 yılı içerisinde bilimsel dergilerde Omega-3 yağ asitlerinin psikiyatrik rahatsızlıklar üzerindeki etkileri hakkında yayınlanan bu çalışmalar bence çok önemli. Bilhassa depresyon vakalarında ilaçlarla birlikte kullanılması suretiyle ilacın etkinliğinin artırılması, bu suretle tedavi dozunun kısıtlanarak ilaca bağlı bazı istenmeyen etkilerin bertaraf edilmesi mümkün olabilir sanırım.

Araştırmalar Omega-3 yağ asitlerinin dört hafta süreyle uygulanmasının depresyonlu hastalarda belirgin bir yararı bulunduğunu ortaya çıkarmış

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget