üst banner(728x90)

Saç dökülmesini ve kepeklenmesini önemseyin!
Dr Elif Güveloğlu

Sonbahar mevsimi, saç dökülmesi ve kepek sorunlarının tavan yaptığı bir dönem.Nemli ve sıcak bir havadan kuru ve soğuk iklime geçişe çok çabuk uyum sağlayamaz saç derisi çoğu zaman. Bazen pek de önemsenmeyen bu durumun aslında bir egzema belirtisi olabileceğini biliyor musunuz? Her saç kepeklenmesi ve dökülmesi egzema değildir elbette ancak her egzema kepeklenme ve dökülme şikayetleri ile başlar . Peki, ne yapmalı eğer bu bulgular mevcutsa? Sonbaharda cildimize nasıl ayrı bir özen gösterip kışa hazırlıyorsak saçımıza da aynı özeni göstermeli, üstelik hem içten hem dıştan yapmalıyız bunu. İşte yapmamız gerekenler.

SAÇINIZI İÇTEN BESLEYİN
Saç dökülmesinde de kepeklenmede de birtakım doğal formüller maskeler duyduğunuza hatta uyguladığınıza eminim, peki saç derinizi içten besliyor musunuz? Sağlıklı bir saç derisinin doğru yağlara, minerallere ve vitaminlere hatta demire ihtiyacı var ve bunların maske veya saç serumu yoluyla uygulanması yetmez, ağız yoluyla alınıp, kana karışıp saç derisi altındaki kan damarlarına ulaşmaları gerekir. Ceviz, fındık, badem, yumurta sarısı, balık ve zeytinyağı bu sağlıklı yağların en zengin kaynakları. Günde bir avuç fındık veya badem, bir çorba kaşığı zeytinyağı veya bir porsiyon balık çoğu zaman yeterli. Arı poleni çok önemli bir hücre yenileyicisi ve saçlı derinin kendini yenilemesine yardım eder. Günde bir tatlı kaşığı aç karnına alınması yeterli. Aynı zamanda çok zengin bir vitamin, mineral ve demir kaynağı. Güçlü antioksidanları da ihmal etmemeniz gerekli. Nar, üzüm, tere, turp, roka, semizotu, nane, havuç her gün düzenli tüketmeniz gereken gıdalar olmalı.

TEMİZLERKEN KİRLETMEYİN!
Çoğu saç temizlik ürünleri bazı petrokimyasallar içerir ve saçlarda deterjan etkisi yaratırlar. Yani saçlarımızı mekanik olarak pisliklerden arındırırken kimyasal olarak kirletirler. Üstelik çok pahalı ürünlerde de rastlanabilmekte bu kimyasallara, bir ürünün pahalı olması onun masum olduğunun göstergesi değil yani. Birçok şeyde doğaya dönüş olduğu gibi temizlik konusunda da doğaya teslim etmeliyiz kendimizi diyorum ben yine. Bu konuda defne sabunundan mükemmeli yok. Gerçek defne ve zeytinyağından yapılmış saf sabunlarla hem saçınızı hem cildinizi güvenle temizleyebilirsiniz. İlk günler alışması zor olabilir ama daha sonra saçlarınızda ve cildinizde beliren rahatlamaya inanamayacaksınız. Ancak aktif egzema ve sedef hastası iseniz hiçbir sabunu kullanmamalısınız, sabunun asitlik düzeyi bu hastalar için uygun değildir. Benim sedef ve egzema hastalarıma önerdiğim en masum temizleyici bebe şampuanı.

DIŞ BAKIM
Tabii ki dıştan da bakım uygulayacağız saçlarımıza, hem de yine doğadan faydalanarak. Haftada en az iki kere içeriğinde buğday, susam, defne ve çörekotu yağı içeren saç bakım yağlarını temiz saç diplerine sürüp en az bir saat bekletin ve daha sonra defne sabunu ile yıkayın. Tüm bu önlemlerle saç kepeklenmeniz ve dökülmeniz geçmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurun, sağlıklı ve güzel kalın.
Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger