üst banner(728x90)

Şifalı baharatlar
Dr Elif Güveloğlu

Baharatın bir grup kurutulmuş aromalı bitki ve aslında yiyeceklere koku ve tat verip çeşniyi artırmaktan çok daha öte kabiliyetleri, tılsımları mevcut. Bu kurutulmuş kokulu bitkiler, antik tarihte, ilaç olarak kullanılmış, bazı dönemlerde para yerine geçmiş, yeri gelmiş dini ayinleri etkilemiş, tahnitlerde kullanılmış, yargıçlara ve krallara armağan edilmiş. Önce tapınakların kutsalı, daha sonra eczane raflarının kıymetli ilacı, çok daha sonra da mutfakların lezzeti olmuş. Antik tıptaki en parlak dönemini ise Mısır'da yaşamış. Baharat, Mısır'da hem kutsal kabul edilmiş hem de hekimlikte çok kıymet verilmiş. Bazı baharatların mikrop öldürücü etkilerini de ilk ortaya çıkaran Mısırlılar olmuş.
Hristiyanlıktan çok önce, eski Çin yazıları 'Pentsao', baharatların ilaç yapımında kullanıldığını kanıtlar. Bir tıp eseri olan bu yazıtta, tam 12 baharatın ilaç olarak kullanıldığı anlaşılmakta. Çağımızda ise daha çok mutfakta kullanılmakla beraber koruyucu hekimlikte çok önemli etkileri olan baharatlar mevcut ve bugün sizlere bunlarda bahsedeceğim.

BİBERİYE
Kan dolaşımı üzerinde mükemmel etkileri olan mucizevi bir baharat. Damar tıkanıklıklarını önleyici, damar iç yüzeyinde kötü huylu yağların ve kolesterol birikimini engelleyici etkiye sahip. Ayrıca bu bitkinin özütü de yine aynı özelliklerden dolayı selülit probleminde lokal olarak çok etkili. Zayıflama ve selülit kürlerinde biberiye özütü içeren bitkisel yağlarla yapılan sert masajlar oldukça yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Saç kepeklenmesinde ve egzemasında da lokal olarak kullanımı faydalı.

ÇÖREKOTU
Fitoterapi, yani bitkisel tedavide en geniş kullanım alanına sahip bitkisel drog. Bunu da içerdiği kortizona benzer bir etken maddeye borçlu, nasıl klasik tıptaki en yaygın kullanım alanına sahip ilaçlarımızdan biri kortizonsa, doğal tıpta da çörekotu böyle. Romatizmalardan, egzema-sedef grubu cilt hastalıklarına, bağışıklık sistemi problemlerinden hepatitlere kadar uzanan bir kullanım alanı mevcut.

KEKİK
Kekikte 'timol' adlı çok geniş etkili bir antiseptik yani mikrop öldürücü madde mevcut. Birçok enfeksiyon hastalığını önleyici etkisinin yanı sıra romatizmalarda, egzema ve sedef grubu cilt hastalıklarında, hepatitlerde, gastritlerde olumlu etkileri mevcut. Uykusuzluk, depresyon, kan dolaşımı bozukluklarında da yardımcı bir destek.

KİMYON
Sindirime yardımcı olduğunu ve gaz giderici etkisinin olduğunu birçok kişinin bildiği bu baharatın az bilinen çok daha önemli etkileri de var; kanserden koruması gibi. İçerdiği terpenik bileşikler, düzenli kullanıldığında mide barsak ve mesane kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu.

ZERDEÇAL
'Mucizevi' diye nitelendirebileceğim bir baharat. Yangı dağıtıcı etkisinden dolayı romatizma, sedef, nefrit, hepatit başta olmak üzere tüm yangısal hastalıklarda benim sıkça kullandığım ve olumlu sonuçlar aldığım, bir bitkisel destek.

ZENCEFİL
Geleneksel Çin Tıbbı'nda besin zehirlenmelerinde kullanılan bu baharatın kullanım alanı özellikle kanser hastalarının bulantıkusma sorunlarının giderilmesi. Bulantı giderici etkisinin yanı sıra iştah açıcı özelliği de var ki bu da onu kanser hastaları için önemli bir bitkisel destek yapar. Ayrıca spazm giderici, solunum yollarını rahatlatıcı ve antiseptik özellikleri de mevcut

Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger