üst banner(728x90)

Sivilceye doğal reçeteler
Dr Elif Güveloğlu

Sivilceler, yalnızca ergenlik çağının sorunu gibi görülse de gerçekte hiç de öyle değildir. Özellikle hava ve su kirliliği, alınan gıdaların doğal ve katkısız olmamaları, yanlış beslenme, vücudumuzda doğal 'detoks' etkisi yapan taze meyve ve sebzelerin düzenli tüketilmemesi, yeterli sıvı alma alışkanlığının olmaması, her yaşta sivilce sorunu doğurmakta. Birçok cilt sorununda olduğu gibi sivilce sorununda da 'içten destek', doğal beslenme, düzenli doğal detoks ve yeterli sıvı alımı çok önemli olsada etkin ve düzenli cilt temizliği, çevresel etkenlere bağlı sivilce sorununda etkili olur. İşte bunların en doğal ve en etkilileri...


YÜZ BUHARI
- 2 yemek kaşığı papatya
- 1 yemek kaşığı çörek otu tohumu
- 1 çay kaşığı çörek otu yağı

Tüm malzemeyi cam veya emaye bir kaba koyun, üzerine bir çaydanlık kaynar su boşaltın. Yüzünüzü kaba doğru tutarak başınızı havlu ile örtün. Bu işlem birçok önemli güzellik merkezindeki 'buharlı damıtma' yöntemini evinize getirir. Yaklaşık 15 dakika yüzünüze buhar banyosu yaptırın, bu işlem hem ciltte sivilceye sebep olan fazla yağı alır hem de cildi dezenfekte ederek yine sivilce oluşumunda etken olan ciltte mikrop barınmasını engeller. İşlem sırasında yüzüne ulaşan buhar teninizden su olarak kaba geri akacak ve cildinizi tüm kir, makyaj kalıntısı ve mikroplardan arındıracaktır. Bu işlem sırasında yüzünüzü silmeyin bırakın, su buharı burnunuzun ucundan kaba damla damla aksın. Haftada iki kez bu işlemi uygulayıp, yüzü yıkamadan temiz bir havluyla kurutun, daha sonra yine evde yapacağınız şu kremi sivilceli alanlara uygulayın.

DOĞAL MERHEM
Bu reçete, Mısır natürizminden alınmış olup yapılması biraz zordur, fakat emeğinize değer, çok tesirlidir.
- 50 gr çörek otu tohumu
- 200 ml elma sirkesi
- 50 gr nar kabuğu
- 100 gr çörek otu yağı
- 10 damla karabaş otu yağı

Çörek otu tohumunu iyice dövdükten sonra nar kabuğu ile birlikte elma sirkesi ile karıştırın. Bir gece bekledikten sonra tülbentle süzün ve 1 gün dinlenmeye bırakın, daha sonra içerisine çörek otu yağı karıştırn, 50 dereceyi geçmeyen bir ısıda ısıtıp kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırın, ocaktan indirdikten sonra karabaş otu yağını karıştırın. Bu krem cam bir kavanozda buzdolabında 2 ay dayanır. Her akşam yatmadan önce ve buhar banyosundan sonra sivilcenin üzerine sürün.

DOĞAL TONİK
- 1 çorba kaşığı kuru papatya
- 1 tatlı kaşığı kuru lavanta
- 3 sap kuru adaçayı
- 1 çorba kaşığı kuru karabaş otu
- 1 çorba kaşığı kuru ısırgan yaprağı

Bu bitkileri 1 büyük kupanın içine koyup üzerine kaynar su dökün, kupanın kapağını kapatıp yarım saat demlendirin. Ardından süzün ve yüzünüzü bu tonikle gün içinde fırsat buldukça silin. Bu bitkiler antiseptik özellikleri en yüksek olan bitkilerdir. Sivilce oluşumunun ana nedeni çeşitli sebeplerle cilt yüzeyinde hatta bazen derinlerinde mikrop üremesidir. Karabaş otunun faydası büyüktür. Yalnızca karabaş otunda 50'ye yakın mikrop öldürücü madde tespit edilmiştir.
Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger