üst banner(728x90)

Zayıflatan bitkiler
Dr Elif Güveloğlu

Yaz yaklaştıkça spekülasyonlar da başlıyor, şu bitki zayıflatır, şu bitki zayıflatmaz, şu yağ yakar bu su atar diyeBunların bir kısmının bilimsel dayanağı var, bir kısmının ise yok, İşte size bilimsel dayanağı olanların en etkilileri

Mate Yaprağı
Enerji verici, canlandırıcı etkilerinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımını artırıcı etkileri var. Yeşil çaydan kuvvetli bir antioksidan. Kafeinin sağladığı tüm canlandırıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkilere sahip ama onun yaptığı yan etkileri yapmıyor. Yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve enerji verici etkileriyle kilo vermek isteyenler için mükemmel bir yardımcı.

Yeşil Çay
İçeriğindeki 'polifenolik' bileşenler, yüksek antioksidan özelliklerinin yanı sıra yağ yakımını artırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahipler. Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı etkileri yağ yakımı ile de sınırlı değil, yemeklerle aldığımız karbonhidratların yavaş ve kontrollü yakılmasını sağlıyor, böylece kan şekeri yavaş yavaş yükseliyor, buna yanıt olarak da pankreastan insülün salınımı yavaş oluyor ve böylece yemekten hemen sonra oluşan açlık hissi engelleniyor. Yeşil çayın metabolizmayı artırıcı ve kan şekerini düzenleyici özellikleri yanısıra arındırıcı ve toksin atıcı etkilerinin de olması onu daha yıllarca zayıflama reçetelerinin baş tacı yapacaktır.

Biberiye
Metabolizmayı canlandırıp, hücre düzeyinde yağ yakımını artırıcı etkilerinden dolayı zayıflama reçetelerinde yer almayı hak eder. İdrar söktürücü ve toksin atıcı etkileri de zayıflamaya yardımcıdır. Ayrıca kan ve lenf dolaşımını artırıcı özelliğinin olması onu selülit tedavisinde de kıymetli kılar. Ben biberiyeyi sıklıkla fazla kilo ve selülit problemi bir arada olan hastalarımda tercih ederim. Biberiye özütü içeren lokal masaj yağları da hem selülit hem de lokal incelmeye çok etkilidir. Gebelerin ve yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gereken bir bitkidir.

Kekik
Hem baharat hem de etkili bir ilaçtır. İdrar söktürücü, metabolizmayı canlandırıcı ve yağ yakımını artırıcı etkilerinden dolayı zayıflamaya yardımcıdır. Sayısız şifa özelliklerinin yanı sıra kuvvetli bir antioksidandır ayrıca sindirimi kolaylaştırır. Tansiyon yükseltici etkisinden dolayı, yüksek tansiyonu olanlar kullanmamalı veya doktor kontrolünde kullanmalıdır. Ben zayıflamasına yardımcı olduğum kişilerde, ek bir sağlık problemi yoksa, kekiği hem çay hem de baharat olarak kullandırıyorum. Vücuttan su atarak zayıflamaya yardımcı olan, ödem çözen bitkiler de zayıflamaya yardım ederler, çünkü sahip olduğumuz fazla kiloların bir kısmı fazla sudur. Şunu önemle vurgulamak istiyorum, kesinlikle kilo vermek tek amaç olmamalıdır, önemli olan sağlıklı ve vücuda zarar vermeden ideal kiloya kavuşup o kiloda kalabilmektir. Elbette bitkiler gibi masum yardımcılardan istifade edilebilir ama hiçbir bitkiden tek başına mucize beklememek gerekir. Üstelik bazen bitkiler de yetmez, 'bitki özleri' kullanılır ki bunların doktor kontrolünde kullanılması şarttır. Zayıflamayı takıntı haline getirmemek, sağlıklı kiloda mutlu olmayı becerebilmek gerekir. Esenlikle kalın, sağlıklı, mutlu ve güzel kalın.

Dr Elif Güveloğlunun diğer yazıları için tıklayın
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger