zerdecal-yuksek-kolestrol-hastalarina-etkili

Zerdeçal yüksek kolesterol hastalarında çok etkili
Prof Erdem YEŞİLADA

Yapılan deneysel çalışmalarda zerdeçalın kötü kolesterolü (LDL) ve total kolesterol seviyelerini düşürdüğü bildirilmektedir. Yeni yayınlanan bir çalışmada iki hafta süre ile yüksek yağ içeriğine sahip besin verilen deney hayvanlarında diyetine kurkumin karışımı ilave edilmiş olan grubun lipit ve kolesterol miktarında belirgin bir şekilde düşürüldüğü gözlenmiştir. Bu etkisini muhtemelen yağ asidinin metabolizmasını etkileyerek göstermektedir. Nitekim deney hayvanlarında yağ dokusu ağırlığında belirgin bir azalma tespit edilmiştir. Ancak henüz bu bulguları destekleyecek yeterli sayıda ve nitelikte klinik çalışma bulunmamaktadır. 1992 tarihli bir çalışmada sağlıklı on gönüllüye yedi gün boyunca kurkumin verilmesi ile (0,5 gram) total serum kolesterol seviyesinde yüzde 12 azalmaya karşılık, iyi huylu kolesterol (HDL) seviyesinde yüzde 30 artış sağlanmıştır. Daha yeni bir çalışmada ise aterosklerozlu hastalara zerdaçalın alkollü özütünün 28 gün süre ile verilmesi ile kötü kolesterolde (LDL) azalma ve HDL’de artış sağlandığı bildirilmektedir. Sonuç olarak, zerdeçalın yüksek kolesterolün düşürülmesinde yararlı olabileceği düşünülebilir.

Prostat büyümesi şikayetlerini hafifletmek için bir doğal ilaç
İYİ huylu prostat hiperplazisi (BPH), prostat bezinin kanserojen olmayan büyümesine bağlı olarak erkeklerde ileri yaşlarda ortaya çıkabilen bir üriner sistem hastalığı. Sık idrara çıkma, geceleri sık sık idrara kalkma, idrar zoru, kesik kesik idrar, idrar kesesinin tam boşalmadığı hissi gibi belirtiler başlıcaları. Bu şikayetleri hafifletmek için kullanılan ilaçların sürekli ya da uzun süreli olarak kullanılması gerektiğinden yol açtığı yan etkiler doğal ilaç seçeneklerine olan ilgiyi de artırıyor. Bu amaçla tercih edilen bitkilerin başında ise saw palmetto (cüce palmiye) meyvesi ve ısırgan kökü ekstreleri geliyor. Bu iki bitkiyi birlikte taşıyan bir formülasyonun uzun süreli olarak hastalara uygulandığında etkinliğini ortaya koyan bilimsel nitelikte (çok merkezli, çift körlü, plasebo kontrollü) bir çalışmanın sonuçları 2007’de önemli bir dergide yayınlandı.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget