adamotu-adamotunun-faydalari

Adamotu
Diğer İsimleri: Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu..
Latince Adı: Mandragora Officinarum..
Bitki: Adamotu morumsu çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyvaları olan bir bitkidir.

Yetiştiği Yerler:Akdeniz ülkelerinde, yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu'da kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda bulunur..

Tarihçe: Adamotu zehirli, hayallere sebep olan bu yüzden Mısır uygarlığından beri çeşitli mistik olaylarda kullanılan bir bitkidir. Meyveleri ünlü genç firavun Tutankamonun mezarında bulunmuştur.

İngiltere'de 8. Henri zamanında insana benzeyen kökleri yüzünden, başarı getirdiğine inanılırdı. Ortaçağ'da Avrupa'da büyücülerin en çok başvurduğu bitkilerden biri haline gelmiştir..
Kullanılışı: Adamotunun kullanılan
kısmı bitkiye adını veren köklerdir. Bitkiye adamotu denmesinin sebebi kökünün az çok bir insan heykeline benzemesidir. Kökler sonbaharda topraktan çıkarılır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kök kazınarak toz haline getirilir. Bu toz suyla karıştırılıp içilebileceği gibi merhem şeklinde haricen de sürülebilir.

İçindeki Maddeler: Skopolamin, hyoscyamin, atropin gibi alkaloidler içermektedir..

Tıbbî Etkiler: Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı, bitkinliği yok edici, ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Ayrıca kuvvetli bir kusturucu ve ishal yapıcıdır. 20'şer miligram toz halinde, günde 3 kez içilir. Taze yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarının tozu balmumu ile karıştırılarak elde edilen merhem egzamalarda kullanılabilir. Çok eski inanışlara göre hasta şahsin vücudunda neresi ağrıyorsa, insana benzeyen kökün o kısmını kullanılırsa şifa bulur. Bu olay en azından psikolojik olarak tedaviye destek sağlar.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget