adamotu-adamotunun-faydalari

ADAMOTU
LATİNCE ADI:Mandragora officinarum
DİĞER İSİMLERİ:Abdüsselametotu,ademotu,insan otu
BİLİNEN BİLEŞİMLERİ:Skopolamin,hyoscyamin,atropin gibi alkaloidler

ÖZELLİKLERİ:Ginsengin Türkiye versiyonudur.Köklerden adını alan bir bitkidir.Kökünün insana benzetilmesi nedeniyle bu ismi almıştır.Sonbaharda topraktan çıkarılan kökler,güneşte kurutulur.Daha sonra kuruyan kök,toz haline getirilir.Morumsu çiçekleri olan adamotu,bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip,koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı elma gibi meyveleri olan bir bitkidir.Kaya dipleri,boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda daha çok yetişir.Ege ve G. Anadolu'da daha çok bulunur.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:Taze yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklaırının tozu,balmumu ile karıştırılarak bir merhem elde edilir.Bu karışım egzamalar da kullanılır.Bu otun suyundan buruna çekilir veya koklanırsa insanı uyutur.Tohumlarından yutulursa rahim hastalıklarına şifa olur.Suyu gargara yapılırsa,diş ağrılarını keser.

ÖNERİLEN HASTALIKLAR:İmmün sistemi(bağışıklık sistemi) güçlendirir,cinsel isteği arttırıcı,bitkinliği yok edici,ağrı kesici ve spazm çözücü,kuvvetli bir kusturucu ve ishal yapıcıdır.

YAN ETKİLERİ:Uyuşturucu etkisi olduğu için dikkatli ve doktor kontrolünde alınması gerekir.

KAYNAK
KOZMİK BİLİM IŞIĞINDA ŞİFALİ BİTKİLER PROF. DR. AHMET&ELMAS MARANKİ

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget