adasogani-adasoganinin-faydalari

Adasoğanı
Diğer İsimleri: Ayısoğanı, Beyaz soğan.
Latince Adı: Scilla Maritima.
Bitki: Kumluk ve kurak yerlerde yetişen, etli, mızrak gibi yaprakları olan, yaz sonunda beyazımsı çiçekler açan, 1 metre boyunda, otsu bir bitkidir.
Adasoğanının bir de kırmızı varyetesi mevcuttur..
Yetiştiği Yerler:Güney Asya, Balkanların güneyi, yurdumuzda Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunmaktadır. Akdeniz iklimi bitkisidir..

Tarihçe: Eski Mısır uygarlığından beri bilinen bir ilaçtır..

Kullanılışı: Sonbaharda adasoğanı toplanarak, dilimler halinde kesilir ve kurutulur. Kuru materyali rutubetten korumak lazımdır. Toz halinde yutulur. Kırmızı adasoğanı fare zehiri olarak bilinir.

İçindeki Maddeler:
Şekerler, tanen, organik asitler, müsilaj, saponin, steroller, Kalsiyum-oksalat, reçine ve glucoscillaren, scillaren, proscillaridin A-B gibi kalbe etkili glikozitler içerir..

Tıbbî Etkiler: Glikozitleri kalbi kuvvetlendirerek dolaşımı düzenler, kalp yetmezliğinden ileri gelen nefes darlığı ve yorgunluğu giderir. Böbrek kan akımını arttırarak idrar söktücü rol oynar. Diğer bir deyişle hafif ve orta derecede kalp yetmezliklerinde fayda sağlayabilir. Sözkonusu etkiler için gerekli doz, köklerinden elde edilen tozdan günde 60 ile 200 mg'dır. Ayrıca adasoğanı, kediotu ve alıç çaylarından yapılan bir karışım yine aynı amaçla Almanya'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna göre 5 birim adasoğanı, 10 birim alıç ve 30 birim kediotu çayları karıştırılarak günde 3 kez 15 damla içilir. İçerdiği acı saponin sayesinde, mide cıdarlarını tahriş ederek iştah açar ve reflex yolla balgam söktürür. Tıbbî dozların üzerinde tehlikeli zehirlenmeler yapabileceğinden doktor
kontrolünde uygulanmalıdır. Taze bitki tahriş edici kalsiyum-oksalat kristallerine sahiptir. Bulantı,
kusma ve ishal yapar.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget