anason-anasonun-faydalari

ANASON
LATİNCE ADI:Pimpinella anisum L.
TÜRKÇE ADI:Anason,Raziyane,Enison,Nanahan
ÖZELLİKLERİ:Umbelliferae türünün olgun meyveleridir.Bu tür 30-70cm yükseklikte,tüylü,beyaz çiçekli,bir yıllık,otsu bitkidir.Bİtkinin anavatanının neresi olduğu bilinmemkle birlikte yakındoğu olduğu tahmin edilmektedir.

YETİŞTİĞİ YERLER:Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişir.GÜney Avrupa,Türkiye,Hİndistan,Çin,Japonya,Orta ve Güney Amerika'da kültürü yapılmaktadır.

KULLANIM BİLGİLERİ:Mide ve bağırsak şikayetlerine,hazımsızlığa ve soğuk algınlığına karşı kullanılır.Ayrıca az da olsa ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.Anasonun östrojenik bir etkisi de vardır.Balgam söktürücü,antiseptik özelliği de vardır.Spazm giderici,gaz söktürücü ve idrar arttırıcıdır.KAlbi kuvvetlendirir,cinsel arzuları kamçılar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:Bitki çiğnenerek de kullanılabilir.Tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse,iltihap kurutur,bronşite iyi gelir.Yatmadan önce 1-2 tatlı kaşığı öğütülmüşansonu ılık suyla içen bayanların menopoz şikayetleri ortadan kalkar.Demlenerek kullanılmaktadır.Anason tohumu,biberiye ve sinirli ot kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse astıma bağlı nefes darlığına iyi gelir.

YAN ETKİLERİ:Anasona ve anethole karşı alerjisi olanlar önerilmez.Bebeklerde kullanılması önerilmez çünkü beyni uyuşturur.Bunun yerine rezene çayı kullanılabilir.

KAYNAK
DOĞANIN ŞİFALI ELİ DR. M. ENDER SARAÇ
KOZMİK BİLİM IŞIĞINDA ŞİFALI BİTKİLER AHMET&ELMAS MARANKİ

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget