aspir-aspirin-faydalari

ASPİR
LATİNCE ADI:Chartamus tinctorius
DİĞER İSİMLERİ:Boyacı aspiri,aspur,yalancı safran

ÖZELLİKLERİ:Yaklaşık 50 cm boyunda,yaz sonuna soğru turuncu çiçekler açan,bir yıllık otsu bir bitkidir.Anavatanı Arabistan Yarımadası olup,İran,Hindistan,Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır.Türkiye'de Anadolu'da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır.Benzerliği nedeniyle safran bitkisiyle sık sık karıştırılır.Bitkinin yaprakları sapsız,kenarları dikenlidir.Tedavide kullanılan kısmı,bitkinin kurutulmuş çiçekleridir.Bu çiçekler aynı zamanda boya maddesi olarak da kullanılır.Meyvesi % 28-40 oranında sabit yağ taşımaktadır.


KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:100 gram aspir, 1 litre suda kaynatılır.Günde 3 kez 1 bardak içilir.Aspir yağıda kullanılır.
ÖNERİLEN HASTALIKLAR:Kızamıkta ve kadın hastalıklarında kullanılır.Aspirin ayrıca terletici etkisi de vardır.Dahilen müshil,haricen ise romatizmal ağrılar için kullanılabilir.
YAN ETKİLERİ:Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

KAYNAK
KOZMİK BİLİM IŞIĞINDA ŞİFALI BİTKİLER PROF. DR. AHMET&ELMAS MARANKİ

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget