diyetsel-takviyeler-1

Sağlıklı zayıflayın
Diyetsel takviyeler, ağırlık kaybında dünyada önemli rol oynuyor. Ancak bilimsel araştırması tamamlanmadığı için güvenli bir yöntem olup olmadığı henüz bilinmiyor
AĞIRLIK kaybında önemli rol oynayan diyetsel takviyeleri tanıtmaya devam ediyoruz. Özellikle sporcuların dopingi efedrin ile portakaldan elde edilen bitter orange ekstresi orta düzeyde etkin yöntemler.

EFEDRA (Ma Huang):
Ma Huang 5000 yıldır Çin’de astım ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan bir bitkidir. Ma Huang efedrin ve psödoefedrin alkoloidlerinin doğal kaynağıdır. Efedrinin veya efedrinin kafeinle birlikte bulunduğu diyetsel takviyelerin zayıflamada kullanıldıklarında orta düzeyde ama anlamlı şekilde etkin olduğu kısa süreli çalışmalarda görülmektedir. Uzun süreli (6 ay üzerinde) etkinliğini gösteren çalışmalar ise mevcut değildir.

YAN ETKİSİ OLDUKÇA FAZLA
SENTETİK efedrin, efedrin veya efedrin artı kafein içeren bitkilerin kullanımı ile ilgili yapılan kontrollü çalışmaların sonuçları plasebo verilenlerle karşılaştırıldığında 2-3 kat fazla bulantı-kusma, anksiyete ve davranış değişikliği gibi psikiyatrik semptomlar, otonomik hiperaktivite ve çarpıntı olduğunu göstermektedir. Yan etkilerin belirtildiği başka bir derlemede de haziran 1997 ve mart 1999 yılları arasında FDA Medwatch programına 87 adet bildirilen rapor yer almıştır. Bu raporlar hipertansiyon atakları, aritmiler, miyokardiyal enfarktüs, inme ve nöbetleri kapsamaktadır. On adet ölüm ve on üç adet kalıcı hasar belirtilmiştir. Efedrin santral sinir sisteminde bir stimülan olarak görev yapar.

BİTTER ORANGE Ekstresi (Citrus Aurantium / Turunç Özü):
Bitter orange ekstresi, portakaldan elde edilen bir ekstre olup citrus aurantium olarak bilinir. İçeriğinde p-sinefrin ve diğer farklı biojenik aminler olduğu gösterilmiştir. Sinir sisteminde stimulan olarak etki gösterir. FDA sinefrin içeren ürünleri onaylamamaktadır.

DİYETTE KULLANMAYIN
BİTKİSEL ilaçların güvenilirliği bilimsel olarak henüz kanıtlanmadı. Efedrin, adrenaline çok benzer etkiler gösteren kimyasal bir maddedir. Tıpta kullanım alanı yaygın olan efedrin içeren diyet ilaçlarının bir kısmı ABD’de yasaklanmıştır.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget