üst banner(728x90)

İnce beden egzersiz ve suda gizli
Egzersizle birlikte fazla kilolarınızdan arınmayla ilgili dün başladığımız yazı dizisinin bugün ikinci bölümünü yayımlıyoruz. Sporla birlikte diyete kalsiyum, protein ve su ekleyerek ince bedene sahip olabilirsiniz

SPORA yeni başlayanlar kilo alma korkusu yaşıyor. Oysa egzersiz sırasında vücudunuzun kaybettiği su, vitamin ve gıda takviyesini doğru yaparsanız böyle bir sorun yaşamazsınız. Dün başladığım yazı dizimde bahsettiğim 10 kurala bugün kaldığım yerden devam ediyorum. Kurallara uygun diyet yaparsanız, yaza ince bir bedenle girebilirsiniz.

6. Özellikle demir ve kalsiyum tüketimi düşük olan kadın sporcuların demir tableti kullanması gerek. Tabletler C vitamini içermeli. Demir ve kalsiyumun zengin kaynakları olan yiyecek ve içecekleri tüketilmeli.

7. Bazı egzersizlerin örneğin koşu egzersizi doğal müshil etkili. Posa içeriği yüksek bazı yiyeceklerbu etkiyi artırıyor. Posa içeriği yüksek yiyecek tüketimine dikkat edilmeli.

8. Kilo verilmesi gereken durumlarda hızlı kilo kaybından kaçınmalı, haftada 0.5-1.0 kg. olacak şekilde yavaş kilo verme hedeflenmeli, yağ sınırlandırılmalı.

9. Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimi unutulmamalı. Egzersiz ile oluşan su kaybına bağlı dehidratasyonu önlemek için, sıcak havada günde en az 10-15 su bardağı su içilmeli.

10. Yeterli su tüketimi yorgunluğu önlemek ve optimal kas fonksiyonu nu sağlamak için son derece gereklidir.

Egzersiz sırasında da sıvı tüketimi unutulmamalıdır. Bir koşu ya da yürüyüş sırasında ne kadar sıvı kaybedildiği egzersiz öncesi ve sonrası tartılarak saptanmalıdır. Bunun en pratik yolu her 250 gr. kayıp için, 2-3 su bardağı su içmekten geçiyor.

Demir ve kalsiyum desteği
DEMİR
Etler, karaciğer (kolesterol problemi olanlar kesinlikle tüketmemelidir), yumurta sarısı, pekmez, tahin, tahin helvası, kuru meyveler (erik, üzüm, kayısı), yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar

KALSİYUM
Süt ve süt ürünleri, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru meyveler, tahin, pekmez, yumurta
UZMAN DİYETİSYEN SELAHATTİN DÖNMEZ
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger