kilo-vermede-etkili-bitkiler

Kilo vermede etkili bitkiler
Birçok diyetsel takviyede bitki ekstreleri kullanılıyor. Bitkisel özler, yağ asitleri, enzimler zayıflamada etkili. Ancak iyi ve kötü yönlerini de tanımak lazım

GUARANA:
Paullina cupana isimli bitkinin tohumlarından elde edilir. Güney Amerika’da bulunan bazı içeceklerde bulunur ve yoğun kafein kaynağıdır. Birçok diyetsel takviyede Ma Huang veya diğer bitki ekstreleriyle karışık olarak bulunur. Yerba mate, guarana ve damiananın karışık olarak bulunduğu bir diyetsel takviyenin 45 gün süreyle kullanıldığı bir çalışmada şişman bireylerde anlamlı şekilde gastrik boşalmayı geciktirdiği ve ağırlık kaybı sağladığı gösterilmiştir. Bunun dışında güvenliği ve yan etkileri net olarak bilinmemektedir.

YERBA MATE: Ilex Paraguariensis (Yerba Mate) genellikle Güney Amerika’da çay olarak kullanılan bir bitkidir. Mate ksantini içerir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve manganez içerir. Yumuşak kas dokusunda rahatlatıcı etki ve miyokardiyal dokuda stimüle edici etki göstermektedir.

L-KARNİTİN: L-karnitin uzun zincirli yağ asitlerinin açil karnitine dönüşümünde gerekli bir kofaktördür. L-karnitinin takviye olarak alınmasının ağırlık kaybına etkisini araştıran çift kör bir çalışmada ağırlık kaybında ve vücut kompozisyonunda hiçbir değişiklik görülmemiştir.

GARNİCİNİA CAMBOGİA: Garcinia Cambogia Hindistan’da yetişen bir bitkidir ve bu bitkinin aktif bileşeni olan hidrosisitrik asist (HCA) mitokondriyal enzim adenozin trifosfat sitratilazın inhibitörüdür. Çift kör, plasebo kontrollü, 12 haftalık sürede 135 şişman kadın ve erkekte yapılan çalışmada 1500 mg/gün HCA takviyesi kullanılmıştır. HCA kullanan grup plasebo kullananlarla kıyaslandığında anlamlı bir ağırlık ve yağ kaybı gözlemlenmemiştir.

DOĞAL OLAN GÜVENLİ OLMAYABİLİR
BİTKİSEL ve geleneksel ilaçların kullanımındaki artış bunların güvenilirliğine dair endişeleri gündeme getirmiştir. Doğal olanın güvenli olduğuna dair genel, fakat yanlış bir anlama var. Bitkisel ilaçlar, diyetsel takviyeler düzenleyici bir çerçeve içinde alınmalı. Bu ürünler diğer farmakolojik ilaçlardan istenilenlere denk güvenlik, kalite ve etkinlik standartları ile değerlendirilmeliler.

Yorum Gönder

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi. -

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget