neden-diyet-yapmali

Diyet yaparken hayatınız kolaylaşır
Sağlıklı zayıflamanın yolu diyet ve egzersiz. Ama bu süreçte size destek olan ürünler de var. Ancak bunların sadece diyet ve egzersizle birlikte işe yarayacağını unutmayın.
Zayıflamanın en sağlıklı yolunun ağır ve emin adımlar olduğu kanıtlandı. Bunun için sadece kilo vermekle yetinmemeli, beslenme ve hatta bütün yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Öncelikle hızlı kilo verdiren diyetlerde uzak durmalısınız. Ayrıca egzersiz günlük hayatınızın bir parçası olmalı. Kilo verme sürecinde beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirmelisiniz.

İÇERİĞİ BİTKİSEL
Zayıflama sürecinde size destek olacak birçok ürün var. Çeşitli haplar, doğal reçeteler iştahınızı kapatmayı ve yağ yakımınızı hızlandırmayı vaat ediyor. Bunların içinde Diet Patch adlı ürün biraz farklı. Deri yoluyla emilme esasına dayanan bu ürünün kutusunun içindeki bantları vücudunuzun tüysüz bir yerine yapıştırıyorsunuz. Bantlardan bedeninize geçen maddelerin iştahınızı kapattığı ve metabolizmanızı hızlandırdığı, bu şekilde, hem zayıflama sürecinizi kolaylaştırıp hem de bedeninizi daha az kaloriyle ayakta durmaya alıştırdığı iddia ediliyor. Her biri üç gün dayanan bantların içeriği tamamen doğal. Diet Patch’in etken maddesi ‘bladderblack’ adlı bir deniz yosunu. Fazla yağların yakılmasına ve iştahın kesilmesine yardımcı olduğu söylenen bu su yosununa ilave olarak üründe iştahı kontrol altına almaya yardımcı olduğu iddia edilen Hoodia Gordonii adlı bir bitkiden de yararlanılıyor.

Alışkanlıklarınızı değiştirin
Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden diyetisyen Emel Unutmaz zayıflamayla ilgili sorularımızı cevapladı.

İyi bir zayıflama rejiminin sırları nedir?
İyi bir zayıflama öncelikle sağlıklı beslenme ile mümkündür. Kişi ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini alarak kilo kaybederse vücudu deforme olmaz, kas ve su kaybı yaşanmaz. Ayrıca iyi bir program kişiye özeldir. Kişinin yaşı, boyu, kilosu, genetik yatkınlıkları, günlük enerji harcama kapasitesi kişiye özel olmalıdır. Kişinin sevdiği besinlerden oluşmalı, sosyal yaşantısını zorlaştırmamalıdır. Diyet bitiminde kişi sevdiği ancak diyete uygun olmayan besinleri yönetmeyi öğrenmelidir. Haftada ya da ayda kaç kez tüketebileceğini. Ayrıca iyi bir zayıflama diyeti kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı olur.

Diyette tüketilmesinde yarar olan gıdalar var mı?
Tokluk veren ancak kalori alımını sınırlayan gıdalar diyette en çok tüketilmesi önerilen gruplardır. Bu noktada en iyi gıdalar glisemik indeksi düşük, posadan zengin gruplardır. Örneğin sebzeler, glisemik indeksi düşük olan tam buğdaydan yapılmış ekmekler, bulgur pilavı gibi tahıl grupları ve porsiyon ölçüsüne dikkat edilerek tüketilen meyveler de bu gruba girer.

Diyet yaparken kullanılması öneriler bazı ürünler var. Bunların yararı var mı?
Güvenilir markalardan alınan bitkisel destekler kişiye göre fayda sağlayabilir, ancak burada önemli olan kişinin bu ürünleri kontrol altında kullanmasıdır. Kişinin sağlığı ile ilgili herhangi bir problem var ise bu ürünlerin kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Kişinin bu destek ürünlerini kullanmasında herhangi bir engel yok ise de bu ürünlerin tek başına kullanımı fayda sağlamaz. Mutlaka kişiye özel olarak oluşturulmuş bir beslenme programı ve fiziksel aktivite ile birlikte kullanılmalıdır.

Önerdiğiniz egzersizler nelerdir? Egzersiz yapmanın daha yararlı olduğu bir saat var mı?
Egzersiz ile ilgili profesyonel destek alınmasından yanayım, yani bir fizik tedavi uzmanı veya spor hocasından bu konuda yardım alınması doğru olur ancak genel olarak özellikle açık havada yapılan yürüyüşleri tempolu bir biçimde öneriyorum. Saat olarak kişinin sosyal yaşantısının izin verdiği saatlerde ama yemeklerden 1.5 - 2 saat sonra yapılmasını öneriyorum.

Kahvaltının diyette önemi nedir? Kahvaltı etmenin kendilerini acıktırdığını ve kilo aldırdığını öne sürenler var, bu konuda ne dersiniz?

Kahvaltı gece boyunca oluşan açlığın giderilmesi ve gerekli besin öğelerinin gün içinde dengeli alınabilmesi için mutlaka yapılmalıdır. Ancak kişi basit karbonhidrattan zengin besinlerden oluşan bir kahvaltı yaparsa yani beyaz ekmek, reçel bal v.b. besinlerden tüketirse yemekten sonra daha şiddetli açlık hissedebilir, bu nedenle kompleks karbonhidrat kaynaklarından oluşan kahvaltı tercih edilmelidir. Örneğin kepekli ekmek ile yapılmış beyaz peynirli, domatesli, yağsız bir tost veya bir bardak süt, yulaf gevreği, tarçın ve ceviz katılarak oluşturulmuş bir kahvaltı veya kepekli ekmek, beyaz peynir, zeytin, domates, salatalık, şekersiz içecekten oluşmuş geleneksel kahvaltı olabilir.

Emel Unutmaz

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget