tatli-krizini-nasil-onlerim

Ara öğünler, tatlı krizini önlüyor
Ana öğünlerden 2 ila 4 saat sonra ara öğün yemek günlük alınan enerjinin dengeli dağılımını sağlıyor.
Tek seferde yüksek miktarda kalori alınmasını ve vücuttaki yağlanmaları engelleyen bu uygulama, metabolizmayı hızlandırıyor, kan şekerini düzenliyor, açlık kaynaklı halsizlik ve titremeleri engelliyor. Günlük şeker ihtiyacını azaltıp, tatlı krizlerinin önüne geçiyor.

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Mevra Çimili, ara öğünlerin sadece diyet yapanlar için değil herkes için gerekli olduğunu ifade ediyor. Ara beslenmelerin öğün aralarındaki şiddetli açlığı giderdiğini bildiren Diyetisyen Çimili, "Özellikle 6-8 saat süren açlıktan sonra kişi yemek yerken günlük alması gereken enerjinin çok daha üstüne çıkmaktadır. Çok hızlı ve fazla miktarlarda yemektedir. Bunun yerine her dört saatte bir şeyler yemek, tek öğünde yüksek miktarda alınacak kalorinin önüne geçer." diyor. Ara öğünlerin aynı zamanda vücuttaki yağ dokusunun artışını engellediğini belirten Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni, şu bilgileri veriyor: "Ara öğünler metabolizmayı hızlandırır. Çünkü aldığımız her besini yakmak için vücut bir miktar enerji harcar. Bu sebeple dört saatten fazla açlık önerilmez. Ara öğünler tokluk ve açlık merkezini uyarır ve kan şekerini düzenler, bu da açlıktan oluşabilecek halsizlik ve titremeleri önler. Günlük şeker ihtiyacını azaltır, tatlı krizlerini engeller."

Ara öğünlerin herkes için gerekli olduğunu vurgulayan Çimili, "Bazı kişiler ara öğün terimini sadece bir diyetisyene gittikleri zaman duyduklarından, bunun sadece diyet programı içinde olacağını düşünüyorlar. Halbuki ara öğünler sağlıklı yaşamak, kilolarını korumak ve hastalıklardan korunmak isteyen herkes için gereklidir." uyarısında bulunuyor.
Ara öğünlerde ne yenebilir?

* Kepekli bisküvi ve krakerler (kepek, posa içerdiğinden tokluk hissi verir)
* Yarım yağlı süt, yoğurt, peynir, ayran (içerdiği kalsiyum vücudun her yönden dengesini sağlar)
* Meyve (içerdiği şeker, tatlı ihtiyacını giderir ve posa tokluk sağlar)
* Sütlü tatlı (tatlıları yemek sonrasında tüketmek yerine ara öğünlerde yemek faydalıdır)
* Ara öğünlerde karbonhidratlı besinlerle, proteinli besinlerin bir arada tüketilmesi kan şekerini düzenler. (Örneğin: Kepekli bisküvi ile ayran veya evde yapılmış meyveli yoğurt)
Ünal Livaneli

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget