yagli-yiyecekler-biyolojik saati bozuyor

Yağlı Yiyecekler Biyolojik Saatin Bozulmasına Neden Oluyor
Amerikalı araştırmacılar, yüksek miktarda yağ içeren diyetlerin yol açtığı problemlere ek olarak, kişinin uyuma, uyanma, yemek yeme gibi metabolik fonksiyonlarını ayarlayan biyolojik saati de etkilediğini ortaya koydular.

Northwestern Üniversitesi ve Evanston Northwestern Sağlık Merkezi’nde yürütülen çalışmada, yağlı diyetle beslenen bir farenin, uyku ve dinlenme zamanlarında ekstra kalori tüketiminin, biyolojik saatin ani bir şekilde bozulmasına neden olduğu tespit edildi.

Yapılan araştırmalarda aşırı yağlı bir diyetin, ayrıca beyinde ve periferik dokularda bulunan, biyolojik saatle ilgili genlerde değişikliklere neden olduğu belirlendi.

Çalışmalarında basit bir soruya yanıt aradıklarını belirten nörobiyoloji ve psikoloji profesörü Dr. Joe Bass açıklıyor: “Burada yiyeceklerin biyolojik saat üzerindeki etkilerini araştırdık, ve yemek zamanında görülen değişikliklerin, kişinin biyolojik saatinin bozulmasına neden olduğu sonucuna ulaştık. Aşırı yağlı diyetle beslenen bir farenin, fazla kalorilerin tamamını dinlenme zamanında tükettiğini tespit ettik. Bunu, bir insanın gece yarısı buzdolabını yağmalaması olarak açıklayabiliriz.”

Cell Metabolism’in 7 Kasım sayısında bu çalışmaya yer verilmiştir.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget