üst banner(728x90)

Yaşlanmaya karşıtı diyet
Sağlıklı yaşam bilinci hayat süresini uzatırken bilim dünyası da yaşlılığı geciktirmenin peşinde. Genç bir cilde sahip olmanın yolu beslenmekten geçiyor

OKSİDATİF stres insan vücudunun bazen isteyerek, bazen de elinde olmayan nedenlerle maruz kaldığı kansirojenik etkiler yaratan olaylar zinciridir. Vücudumuzun yapı taşı olan hücreler bu istenmeyen reaksiyonlara karşı doğal savunma sistemleri geliştiriyor. Bunun dışında bazı önemli diyetsel kaynaklar oksidatif strese karşı doğal koruma sağlıyor.
Oksitatif stres ile vücudumuzda kansirojenik etki gösterebilecek olan ve serbest radikal denilen vücudumuzda serbest olarak dolaşan yabancı maddeler oluşuyor. Yaşlanmayı önleyen etkenlere antioksidan deniyor. Diyet ile alabildiğimiz antioksidan maddeler b-karoten (A vitamini aktivitesi gösteren madde), E vitamini, selenyum minerali, C vitaminidir. Bu antioksidan maddeler biyokimyasal yolda birbirinin koruyucu etki ile hareket ediyor. C vitamini E vitaminini, E vitamini b-karoteni koruyarak oksidatif stresi önlüyor. Oluşan serbest radikalleri ilk önce b-karoten yakalıyor, E vitaminine aktarıyor. C vitamini de E vitamininden kansirojenik maddeyi alır ve idrarla dışarı atımını sağlıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlıklı beslenme ilkelerini ve A, C, E vitaminlerinden zengin besinleri bilmektir.

A vitamini balık karaciğeri, karaciğer, yumurta sarısı, tam yağlı süt ürünleri, sarı-turuncu-yeşil yapraklı sebze ve meyvelerde bulunuyor.

C vitaminini sebze ve meyvelerden karşılarız.

E vitamini; en zengin kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, yağlar (yağların zararlı fonksiyonlarını önlemek amacı ile antioksidan madde olarak E vitamini eklemek gıda maddeleri tüzüğünce zorunludur), fındık, ceviz, kuru baklagillerdir. Yemeklerdeki yağlar E vitamini gereksinmemizi karşılamaktadır.

ANTİ AGİNG DİYETİ
Kahvaltı:
1 karper kadar tam yağlı peynir
1/2 su bardağı süt
2 ince dilim tercih edilen ekmek
7-8 adet fındık
Domates, salatalık, kırmızı biber

Ara:
1 adet meyve

Öğle:
1 tabak karışık sebzelerden hazırlanmış sebze yemeği
1/2 kase cacık
2 ince dilim tercih edilen ekmek
Salata (1-2 tatlı kaşığı yağ)

Ara:
1 adet meyve

Akşam:
3 köfte kadar balık- tavuk- hindi eti (sebze garnitürlü)
2 yemek kaşığı pilav, makarna veya kuru baklagil yemeği
1 ince dilim tercih edilen ekmek
Salata (1-2 tatlı kaşığı sıvı yağ ve 6 adet ceviz eklenmiş)

Ara:

1 adet meyve
UZMAN DİYETİSYEN SELAHATTİN DÖNMEZ
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger