anne sütünden sonra en değerli besin

Anne sütü birinci peki ya ikinci?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Arık Çolakoğlu, balığın anne sütünden sonra en değerli besin kaynağı olduğunu açıkladı.

Açlık duygusunu gidermek ve karın doyurmak için yemek yemenin iyi beslenme olmadığını, karın doyurmanın normal büyüme ve gelişmeyi sağlamadığı gibi sağlığı da korumadığını söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Arık Çolakoğlu, balığın anne sütünden sonra en değerli besin kaynağı olduğunu belirtti. Balık etinin ucuz protein ve enerji kaynağı olduğunu belirten Doç. Dr. Çolakoğlu, kolay sindirilebilir, protein, doymamış yağ asitleri, iyot ve selenyum kaynağı olması nedeniyle balığın beslenme açısından çok değerli olduğunu kaydetti. Dengeli beslenmenin esas öğesinin protein olduğunu belirten Doç. Dr. Çolakoğlu, "Anne sütü biyolojik değer açısından 100 olarak kabul edilirse takip eden sıralamada 93 ile deniz balığı geliyor. Balık, anne sütünden sonra en değerli besindir. Normal şartlarda 200 gram tüketilen balıketi, bir insanın günlük protein ihtiyacının yüzde 70`ini karşılamaktadır" dedi.

Ünlü balık restoranları zincirinin sahibi Kenan Balcı ise, balığın anne sütünden sonra en değerli besin kaynağı olduğu yönündeki tespitleri halka anlattıklarını belirtti. Balcı, herkesin haftada en az iki kez balık tüketmesi gerektiğini hatırlatarak, bunun yanı sıra balığın tazeliğine ve hangi mevsimde hangi balığın yenilmesi gerektiğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Balığın yararlarını, taze balığın nasıl anlaşılacağını ve pişirme yöntemlerini anlatan Kenan Balcı,"Balık başka bir besin kaynağıyla kıyaslanamaz. Yaz-kış balık tüketilebiliyor. Ancak, en doğru olanı balığı mevsimine göre tüketmektir" şeklinde konuştu.


HER DERDE DEVA
Balığın anne sütünden sonra en değerli besin kaynağı olmasının yanı sıra kalp krizi riskini de önlediğini ve kolesterolü dengelediğini hatırlatan Balcı, "Küçük çocuklarda gözün retinası ile beyin gelişimine yardımcı olur. Gebelikte anne adayları da hamilelik süresince bol bol balık tüketmelidir. Balık düşük yağ ve kalori içerdiği için diyette mükemmel bir besindir. Buğulama, ızgara gibi pişirme şekillerini daha çok öneriyoruz. Balık yağları romatoid hastalıklar ve şişlikleri için yararlıdır. Bu nedenle haftada birkaç kez balık yenmelidir. Eğer düzenli olarak balık yerseniz romatizmal hastalıklardan korunabilirsiniz. Balık aynı zamanda göğüs kanserini önlemeye yardımcı olur" dedi.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget