üst banner(728x90)

Aynı tempoda yürümeyin, yaşınıza göre kebap yiyin
Dr. Ender Saraç, spor ve yürüyüşün aynı tempoda yapılmaması, uykunun ise düzenli ve kaliteli olması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, spor ve yürüyüşün aynı tempoda yapılmaması, uykunun ise düzenli ve kaliteli olması gerektiğini söyledi.


Adana’da ‘Kendine iyi bak genç kal’ konulu seminer veren Dr. Ender Saraç, katılımcılara yaşam kalitelerini artırmanın yollarını anlattı. Gençlik hormonunun salgılanması için yapılması gerekenleri aktaran Dr. Saraç, bu hormonun salgılanmasında en büyük etkenin düzenli uyku olduğunu söyledi. Uyurken ortama mistik hava katmanın daha yararlı olabileceğini kaydeden Dr. Saraç, “Bunun yanı sıra, arı poleni gençlik hormonu için son derece önemlidir. Yeşilliği bolca tüketin. Çimlenen her türlü maddeyi yiyebilirsiniz. Fasulye filizi tüketin. Düzenli egzersiz yapın. Kaslarınızın yağlanıp erimesine izin vermeyin. Çok geç yatmayın, düzenli, kaliteli uyku alın” dedi.
Yolda yürürken dahi, ‘kros’ yürüyüşü olarak adlandırılan şekilde kaldırımlardan inip, çıkarak yürümeyi tavsiye eden Dr. Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Spor salonunda yürüyüş bandında dahi ani hareketler yapılması gerekiyor. Aynı tempoda yürüyüş yapmak çok fazla işe yaramaz. Ani hareketlerle veya yolda taşların üzerine basarak, kaldırıma çıkıp inerek yapılan yürüyüşler daha faydalıdır. Bu kaslarınızın erimesine, dolayısıyla yağ oluşumuna engel olur. Düzensiz yapılan zayıflama diyetleri kasları eritir. Bunun için de spora gidemiyorsanız yolda bile kros yürüyüşü yapabilirsiniz.”

‘YAŞINIZA GÖRE KEBAP TÜKETİN’
Adana kebabı ve benzeri gıdaların tadının çok güzel olduğunu, ancak, kebabın yağlı ve ağır yemek olduğunu vurgulayan Dr. Saraç, “Adana Kebabı o kadar lezzetli ki haftada 3- 4 kez yiyenler oluyordur. Ama bu çok yanlış. Çünkü, 30 yaşından sonra haftada bir, 40 yaşından sonra 10 günde bir, 50 yaşından sonra 15 günde bir ve daha ileriki yaşlarda ayda bir tüketmenizi öneririm” dedi.
Tepkiler:

Yorum Gönder

Blogger