el yikamanin önemi ve faydalari

Ellerinizdeki tehlike
Güvenli gıda, besleyici değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş, temiz, bozulmamış besinlerdir.

Güvenli gıda, besleyici değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş, temiz, bozulmamış besinlerdir. Gıda güvenliğini sağlamak için;


- Kişisel hijyen
- Besin hijyeni
- Yiyecek içecekle ilgili alanlar ve araç-gereç hijyeni ile ilgili kurallara mutlaka uyulmalıdır.

El yıkamanın önemi
Ellerin yıkanması besinlerin hazırlama süresince besin kaynaklı hastalıkların oluşmasındaki anahtar noktalardan biridir.

Eller ne zaman yıkanmalıdır?
- Elleri kirli gördüğünüz zaman
- Yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce
- İşe başlamadan önce
- Temizlik yaptıktan sonra
- Tuvaleti kullandıktan sonra
- Yemek yedikten sonra
- Sigara içtikten sonra
- Para elledikten sonra
- Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra
- Kimyasal madde kullandıktan sonra
- Saçlarınızı taradıktan veya elledikten sonra
- Para veya kredi kartı alışverişinden sonra
- Dışarıdan eve geldiğinizde
- Hasta kişilere dokunmadan önce ve sonra
- Burnunuzu temizledikten sonra
- Kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra
- Çiğ et, tavuk, balık ve yumurta gibi hayvansal besinlere dokunduktan sonra hemen eller akan su altında sabunla yıkanmalıdır. Çiğ hayvansal besinlerde milyonlarca mikrop bulunur.

En doğru el yıkama şekli nasıldır?
1. Ellerinizi akan, ılık suyla ıslatın. Islak ellerinizi sabunla iyice köpürtün.
2. Ellerinizin her noktasını (avuç içi, parmak araları, bilekler) iyice ovalayın.
3. Ellerinizin her noktasının sabunla iyice temizlendiğinden emin olun. İyi el yıkama işlemi sabunla 20’ye kadar sayarak gerçekleşir.
4. Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice durulayın.
5. Yıkama işleminden sonra ellerinizi temiz bir havlu veya kağıt havlu ile iyice kurulayın.
Bakterilerin üreme için neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden kurulamadığınız elinizde gerçek bir temizlik tam olarak sağlanmış olmaz. Mutlaka elinizi temiz havlu veya kağıtla kurulayın. Üzerinize silmek daha fazla kirlenmeye sebep olur unutmayın.

Bakteri nedir?
Bakteri çıplak gözle görülmeyen, ufak canlı organizmalardır. Ancak mikroskopla görülebilirler. Bakteriler her yerde bulunabilir, her yerde yaşayabilirler (besinlerin çoğunda, derinizin üstünde, tırnaklarınızda, her türlü yüzey ve hayvan üstünde). Bakterilerin üremesi için 5 ile 63°C arası en tehlikeli bölgedir. Zararlı olan bakterilere patojen bakteriler denir. Patojenik bakterilerin gıdalara bulaştığını koklayarak veya tadarak anlayamayız. Bu nedenle gıda güvenliğine çok dikkat edilmelidir.

Bakteri nasıl ürer?
Bakterilerin üremesi için 4 temel etmen vardır;
1. Yeterli süre
2. Yeterli sıcaklık
3. Yeterli asidite (pH)
4. Yeterli nem
Bu koşullar yerine geldiğinde dakikada binlerce bakteri çoğalabilir. Mutfak bu yüzden tehlikelidir çünkü besin, nem, sıcaklık koşulları her zaman mevcuttur. Evde tezgâhların üzeri, kurulama bezleri, el yıkama kuralları, yemeklerin pişirme ve saklama sıcaklığı çok basit görünen ama sağlığı tehdit edebilen önemli detaylardır.

Balıkyağı ve astımlı bebek ilişkisinde yeni bir araştırma!
Rahim içi ortam ve anne adayının beslenme şekli ceninin astım riskini artırabiliyor. Yapılan bir araştırmada hamile kadınlar üç gruba ayrılarak bir gruba balık yağı, bir gruba zeytinyağı, bir gruba ise plasebo (beden üzerine etkisi olmayan) verildi.

Sonuçlar balık yağı verilen annelerin çocuklarında astım görülme oranının zeytinyağı verilenlere göre daha az olduğunu ortaya koydu. Zeytinyağı verilen anneler ile plasebo verilenlerin çocuklarında ise astım riski açısından bir farka rastlanmadı. Hamileliği sırasında supleman şeklinde balık yağı alındığında astım görülme riski en aza iniyor. Diyetle yeterli omega 3 alamıyorsanız dışarıdan tablet olarak takviye yapabilirsiniz.


Yorum Gönder

kesinlikle el temizliği önemlidir, neticede onlarla herşeyi yapıyoruz, herşeye dokunuyoruz. besin alırken elimizdeki mikroplardan korunmamız gerekiyor. mükemmel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, tebrik ederim.

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget