Grip mikrobundan korunmanın yolları!

VATAN, soğuk algınlığı ve grip arasındaki farkı ve korunma yöntemlerini araştırdı
Hazırlayan: Damla TANLA
Türkiye grip ve soğuk algınlığından kırılıyor. Vatan, soğuk algınlığı ve grip dosyasında, bu iki hastalığın arasındaki farkı ve korunma yöntemlerini araştırdı.
TIP dünyasında son yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen halen soğuk algınlığı ve gribin kökünü kazıyacak mucize ilaç geliştirilemedi. Şimdiye dek 20 ayrı virüs ailesinden 3 binden fazla virüsün bu hastalıklara sebep olduğu tespit edildi. Yetişkinler bir yıl içerisinde ortalama olarak en az 2 kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Okula giden çocuklarda ise bu sayı 12’ye kadar çıkabiliyor. Soğuk algınlığı ve grip üzerine yapılan bilimsel araştırmaları derleyen People’s Medical Society, “77 Way To Beat Colds And Flu” (Soğuk Algınlığı Ve Gribi Yenmek İçin 77 Yol) kitabını hazırladı. İşte bu iki hastalıkla baş edebilmenin yolları:

Her 20 dakikada bir çoğalıyor
Virüs, kendi başına çoğalamaz. Sağlıklı bir hücreyi istila eder, hücrenin genetik yapısını değiştirir ve yok eder. Bir virüs uygun bir ortamda her 20 dakikada bir bölünerek çoğalabilir. Tek bir virüsten 24 saat içinde 16 milyon virüs ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı ve griple savaşırken zaman ve tedavi yöntemi oldukça önemlidir.

El yıkayın, yüzünüze dokunmayın
Gün boyu ellerinizi sık sık yıkayın. Mikrop öldürücü ve antibakteriyel sabunları tercih etmeye çalışın. Sabun yoksa sıcak su ile elleri yıkamak bile fayda sağlar. Çevrenizde hasta varsa ellerinizi daha da sık yıkayın. Soğuk algınlığı ve grip virüsleri vücuda gözler, burun ve ağızdan girer. İnsan bir saat içinde farkına varmadan 15 kez yüzüne dokunur. Çocuklarda ise bu rakam daha fazladır.

İyileşince diş fırçanızı çöpe atın
Virüsler, banyo dolabı gibi karanlık, nemli ve soğuk yerlerde saklanmayı sever. Bu yüzden hastalığı atlattıktan sonra tekrar yakalanmamak için eski diş fırçanızı çöpe atın ve yenisini alın.

Hapşırırken elinizi ağzınıza kapamayın
Hapşırırken elle ağzı kapatmak virüslerin ele yapışmasına yol açar. Virüsü çevreye bulaşır. Bunun yerine hapşırırken başınızı çevirin ya da yere bakın. Hapşırırken elinizle ağzınızı kapatmaya engel olamıyorsanız, mendil kullanın. Hapşırdıktan sonra mendili hemen çöpe atın ve ellerinizi yıkayın.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget