doğru yürüyüş nasil olmali

bilincsiz yurumeyin
Bilinçsizce yürümek sağlıklı spor olarak sayılmıyor
Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Yavuz Taşkıran, yürüyüşün egzersiz olarak seçilmesinin başlıca nedeninin herkesin kolaylıkla yapabilmesi olduğunu; ancak kişinin yürüyüş öncesinde mutlaka genel sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini bildirdi.

Taşkıran, yürüyüşün özel bir hüner ve pratik gerektirmediğini, rahat bir ayakkabının dışında hiçbir özel ekipmana ihtiyaç duyulmadığını belirterek, genellikle orta ve ileri yaşlardaki kişilerin tercih ettiği sporun sıcak yaz günlerinde kâbusa dönüşmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiği görüşünü dile getirdi.

"Spor amaçlı yürüyüş öncesi mutlaka spor hekimine danışılmalı" diyen Taşkıran, yürüyüş öncesi kan kontrolü yapılmasının, tansiyon ve diyabet durumlarının kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu kaydetti. Sıvı tüketimi alışkanlığının da kazanılması gerektiğini ifade eden Taşkıran, şu tavsiyelerde bulundu:

"Herkesin kolaylıkla yapabilmesi nedeniyle genellikle orta yaş ve üzeri kişilerce tercih edilen egzersiz yöntemi, ciddi bir genel sağlık kontrolünün ardından uygulanmalı. Kişinin geçmişine, ailesinde kalp, solunum, dolaşım, tansiyonla ilgili problemi olup olmadığına da bakmak, spor eğiticisi tarafından kişiye özel hazırlanan programla çalışmak gerekir. Her yaş grubuna göre süre ve şiddetin ayarlanması, yürüyüş güzergahlarının iyi belirlenmesi önemlidir. Egzoz dumanı altında, kentin göbeğinde sportif amaçlı yürüyüş olmaz. Birçok kentimizde yürüyüş yolları dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş şekilde iki cadde arasına yapılmıştır! Kent orman tarzı, ağaçlık ve yükseltisi olan mekanlar yürüyüş için tercih edilmelidir."

Sport Medicine Digest dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, düz yolda saatte 6 mil hızla gerçekleştirilen yürüyüşün 5 mil hızla bisiklete binmeye eşdeğer olduğunu dile getiren Taşkıran, yürüyüşün önemli miktarda enerji harcatma yöntemi olduğunu kaydetti. Araştırmada, yüzde 10 eğimli bir yolda 45 dakikalık yürüyüşün 65 kilogramlık bir kişiye 500'ün üzerinde kalori yaktıracağının yer aldığını bildiren Taşkıran, şöyle devam etti:

"Yürüyüş ile ilgili yapılan çalışmada 40-56 yaşları arasındaki kişilerin 20 haftalık çalışma sonunda dayanıklılıklarının yüzde 28 oranında arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, bu kişilerdeki tüm uyku düzensizlikleri de kaybolmuştur."

'Mucize' iddialı diyetler halk sağlığını tehdit ediyor
Medya organlarında "mucize" olarak açıklanan diyet listelerinin, halk sağlığı için önemli risk oluşturabildiği belirtildi.Beslenme uzmanları, diyet programı hazırlanırken kişilerin yaş, boy, kilo, fiziki aktivite ve sağlık durumlarına bakılması gerektiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, diyetin sadece zayıflama değil, sağlıklı beslenme programı olduğunu ifade ederek, kilo problemi olan diyet listelerinin kişiye özel olması gerektiğini kaydediyor. "Mucizevi" olarak lanse edilen diyet listelerinin, kişiyi genellikle aç bırakacak şekilde hazırlandığını, bunun da tamamen sağlıksız olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, bir kişinin bir ay içinde ağırlığının yüzde 6'sını kaybetmesinin normal olduğunu fazlasının "yağ" değil "kas ve su kaybı" anlamına geldiğine dikkat çekiyor.


Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget