Yaz sıcaklarında sağlığınızı koruma yolları

Yaz sıcaklarında sağlığınızı koruma yolları
Hazırlayan : GÜNAYDIN/ESRA TÜZÜN
Koyu ve sağlıklı bir tene sahip olmak herkesin hayali... Ancak güneşe çıkmadan önce bronzlaşmakla ilgili bilgilerinizi tazelemekte fayda var. Dermatolog Ayfer Aydın, eski güneş kremleriniz yenilemenizi, güneş yanıklarına yoğurt sürmemenizi ve bol bol havuç yemenizi tavsiye ediyor...
Yaz geldi, şimdi herkesin en büyük isteği bir an önce tatile çıkıp, bronzlaşmak! Ama koyu bir tene sahip olmanın da belli kuralları var. Çünkü uzmanlar 'Sağlıklı ve güzel bir ten rengine kavuşayım' derken hâlâ bir sürü yanlışın yapıldığını söylüyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden doktor Ayfer Aydın, hem güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarını anlattı hem de sağlıklı bronzlaşmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

* Güneş ile ilişkinizi iyi ayarlayın!
Anti-aging'in ilk kuralı güneşten uzak kalmaktır. Güneş ciltteki elastik lifleri yıkarak, cildin erken yaşlanmasına neden olur. Ayrıca ciltte istenmeyen lekelere de sebep olabilir. Ancak çok basit önlemlerle sağlıklı bronzlaşma sağlanabilir.

* Bronzlaşmak cildin savunma mekanizmasıdır
Vücuttaki sağlıklı hücreleri korumak için varolan 'melanositler' yani deriye rengini veren hücreler, esas hücrelerimizin etrafında bir çeper oluşturur ve biz de bronzlaşırız. Yani bronzlaşmak sağlıksız bir durum olarak algılanmamalıdır. Ama uzun süre güneş altında kalmakla artan kalıcı bronzluk ve derinin artık hücreleri koruyamayacak hale gelmesi kanser öncülü lezyonları ortaya çıkarır.

SAÇLARINIZA DİKKAT EDİN!

* Havuç tüketen kolay bronzlaşır
Havuçta bulunan karoten maddesi, vücutta melanositlerin çoğalmasını hızlandırır. Güneş ışınlarının çok dik gelmediği saatlerde güneşlenip havuç yemek ya da havuç suyu içmek cilde istenen görünümün kazandırılmasına yardımcı olabilir.

* Otobronzlar, güneş kremiyle faydalıdır
Otobronzlar, derideki bazı proteinlerle birleşerek, deriye bronz görüntüsü veren kozmetik ürünlerdir. Bu ürünlerin güneşten koruma özellikleri yoktur. Ayrıca mutlaka güneş koruyucularla birlikte kullanılmalıdır. Bu ürünlerin pigmentlere herhangi bir etkisi yoktur. Hamileler ve çocuklar üzerinde uygulanmamalıdır.

* Saçlarınıza özen gösterin
Güneş ışınları ve havuzdaki klor, saçlarda yıpranma, kuruma ve kırıklara neden olabilir. Havuz ya da denizden çıktıktan sonra duş alarak saçlar ve deri arındırılmalıdır. Aynı zamanda tatilde beslenmenize dikkat etmeniz saçlarınıza da yarar sağlar. Tatilde fazla tuzlu yemeyin ve proteinli gıdalara ağırlık verin. Ne kadar dengeli beslenirseniz saçlarınız da o kadar sağlıklı olur. Balık yemeye ayrıca özen gösterin. Nem veren saç maskeleriyle bakım yapın. Güneşte şapka kullanmak da saçlarınızın zarar görmesini önler.

GEÇEN YILKİ GÜNEŞ KREMİNİ KULLANMAYIN
Güneş koruyucu ürünlerin tümünün son kullanma tarihi vardır. Bunun nedeni ürünlerin içeriğindeki kimyasal maddelerin de bir bozulma süresinin olmasıdır. Son kullanma tarihi geçtikten sonra krem kişiyi güneşin ultraviole ışınlarından koruyamaz. Bu yüzden kremler, her sene yenilenmelidir.

BOL SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN!
Cildimiz, vücudumuzun toksin atma bölgesidir. Vücut zararlı atıklarla dolduğunda, bu atıkları en iyi ten yoluyla ter olarak dışarı atmaya çalışır. Bu durum da ciltte çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek esnekliğini kaybeder. Bunu önlemenin tek yolu; bol su içmekten geçer. Bol su içmekle derimizin hem nem oranı artar hem de toksin atımı sağlanarak, cildimiz diri ve genç kalır.Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget