üst banner(728x90)

kan hücrelerinin mikroskopik görünümü
 Kansızlık bir çok insanın ortk proplemidir. toplumda doğru bilinenlerin yanında  bir çok yanlış yorumda yapılmaktadır... kansızlık dendiğinde alyuvar sayısındaki  düşüklük genel olarak düşünülsede büyük oranda kandaki demir eksikliği ile karşı karşıya gelmekteyiz. Sağlık ocakları tarafından yapılan yetersiz hemogram testleri bize gerçeği tüm açıklığı ile göstermemektedir.  İlk olarak bakılan hemoglabin değeri çoğu zaman aldatıcı olabilir. Piyasada bulunan kan ilaçları dönemsel olarak kan değerlerimizi yükseltsede hiç bir zaman çözüm üretememektedir. Demir bağları kapasitemizi artıramazsak ve karaciğerimizdeki vücut demir depolarımızı dolduramazsak kansızlık makus talihimiz olabilir.
Bu gün burada size vereceğimiz tarif ibn-i sinadan günümüze kadar gelen evvel zaman ebelerinin tüm annelere doğum sonrası içirdikleri özel bir şerbet tarifidir. Yüzde yüz doğal olan bu şerbet kilo aldırmaz vücudumuza ödem toplatmaz. Ve iddiamız şudurki sadece bir ay düzenli kulanın ve tekrar test alın eğer değerlerinizde iyileşme gözleyemezseniz mutlaka burada bizimle paylaşın

Kan şerbeti tarifi

500 gr çekirdekli antep üzümü
500 gr keçiboynuzu pekmezi
500 gr arpa
100 gr kına-kına
Bu bitkilerin tamamı 5 litre suda 20 dakika kaynatılacak ve bir tülbent yardımı ile süzülecek
elde edilen şerbet buz dolabında saklanacak ve sabah öğlen akşam birer su bardağı tok karına içilecek. 

Bu tarifi uygulayan herkes bu güne kadar çok büyük faydalar görmüştür herkese tavsiye ederiz
Hr Adnan YILDIRIM


Tam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak edip bize başvuruyorlar.Sizler için Hemogram testinde kullanılan kısaltmalar ve anlamlarını derledik.

Tam Kan Sayımı ( Hemogram Testi) Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları
RBC (red blood cells): Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir.
Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır. Yüksek olduğu durumlar ise :Yüksek rakımlı yerde yaşayanlar, KOAH(Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları,astım ve bronşit gibi, böbrek hastalığı ve polisitemi hastalığıdır.
MCV (mean corpuscular volume): Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür. MCV düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.Demir eksikliği anemisinde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar. B12 vitamini eksikliği anemisinde ise eritrositler büyümüştür, MCV yüksektir.
Hb (Hemoglobin): Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.
MCH: Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.
MCHC: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration
Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.
Hct (Hematokrit): Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi’de artar.
PLT (Platelets): Trombositlerdir.Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir.
WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Beyaz kan hücreleri(Akyuvarlar) Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi’de yükselir.
Düşük değerlerde çıktığında ise lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS’te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.
PNL: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.
Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artarken HIV enfeksiyonu yani AIDS’te düşer.
Eosinophils: (Eozinofiller) Allerjide ve paraziter hastalıklarda yükselir.
bu yazıya yorumun

Yorum Gönder

Blogger