akne sivilce tedavisi

sivilce ve akne tedavisi
Akne tıkanık gözenekler, siyay noktalar ve sivilceler ile karakterize inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Kıl folikülleri veryağ bezeleri bir birine bağldır, bu bağ cildde yağlanma veya sebum olarak bilinen bir maddenin vücudun dışına çıkmasını sağlar. Ama yağ bezleri çok fazla ölü deri hücresi ile birleşirse kıl folikülleri bloke olur ve iltihaplanma başlar. Akne en sık burun, alın, yanak, çene, sırt yüzeyinde bulunur. Erkeklerde dönemsel akne sivilce proplemleri sıklıkla görülmekle beraber kadınlarda çok daha uzun süreli akne proplemleri ile karşılaşılır. Akne daha çok geçlerde yaygındır ve 30 yaş üzeri çok nadir görülmektedir. Sağlık yönünden ciddi bir tehdit oluşturmayan akne, bazen ağrı ve acı verebilir genellikle bıraktığı izler ve lekeler sorun olarak görülmektedir.


Belirti ve Septtomlar

Akne Lezyonlarınn Çeşitli türleri vardır

 • Kapalı komedon (Whitehead) - Tıkanmış bir folikül. Whiteheads genellikle küçük, yuvarlak, beyaz diken gibi cilt üzerinde görünür.
 • Açık comedone (siyah nokta) - Deri üzerinde siyah nokta şeklinde görülür Blackheads kir varlığına işaret yok.
 • Papül - küçük, pembe görünür iltihaplı lezyonları.
 • Püstül (sivilce) - iltihaplı irin üssünde kırmızı lezyonlar 
 • Kistler ve nodüller - ağrı ve yara izi neden olabilir deri altında derin geniş, iltihaplı, irin dolu lezyonlar şeklinde görülür.
Akne nedir nedenleri nelerdir
Akne çok fazle sebum ve ölü deri hücrelerinin birikimi ve kombinasyonu sonucu oluşan bir lezyon türüdür. Gençlerde yükselen hormon düzeyleri neden olarak öne sürülebilir. Vücudumuzda zamanla hücreler kendini yenilemekte ve ölü hücreler deri dışına itilmektedir. Bu döngü sebumla birleştiği zaman komedonların yani siyah siyahnoktaların oluşmasına sebep olur. Eğer bu komedonlar derma tabakasının altından temizlenmez ise sıra ile yukarda yazdığımız gibi ilk önce kapalı komedon sonra açık komedon, papül, füsfül, ve sonra kocaman bir sivilceye dönüşebilir. Akne aynı zamanda bazı endokrin hastalıkları ve ilaç kullanımları ilede artabilir.

Risk Faktörleri:

Aşağıdaki risk faktörleri aknenin temel nedenleridir:
 • Akne aile öyküsü
 • Bitkisel veya hayvansal yağ içeren yağlı kozmetik veya saç ürünleri kullanmak
 • Ergenlik, hamilelik ya da adet kanaması sırasında sık görülen hormonal değişiklikler (akne 2 alevlenme eğilimi - menstruasyon başlamadan 7 gün önce)
 • Kortikosteroidler, androjenler, oral kontraseptif, lityum, halojenler, fenobarbital izoniazid, fenitoin, ve iyot düzeyi yüksek (örneğin yosun itibaren) gibi bazı ilaçlar
 • Headbands, arka çanta, bisiklet kask, veya dar yakaları neden cildinizde Terleme ve sürtünme
 • Komedon Sıkma ve toplama
Akne nadiren ciddi bir sağlık sorunudur Pratisyen hekimlerimiz genellikle akne tedavisinde başarılı olurlar. Çok daha ciddi proplemlerde Dermatologlara görünebilirsiniz. 

Tedavi Seçenekleri:

Akne tedavisinde ilk olarak sebum üretimini dengelemek için uğraşmak gerekmektedir.
 • Hafif bir temileyici ile cilt günde bir veya iki kez yıkanmalıdır
 • Yağ içermeyen nemlendirici özelliği olan su bazlı kozmetik veya bitkisel kozmetik ürünleri kullanılmalıdır.
 • Benzoil, peroksit veya salisik asit içeren ürünleri sivilceler üzerinde kullanabilirsiniz
 • Akne hafif vakalarda bile 8 haftada tam olarak geçmektedir bunu unumadan sabırla tamamlayıcı tıbdan yardım alarak mücadelenizi yapın.

İlaç Tedavileri

Güncel
Topikal formülasyonlar genelde akne için ilk basamak tedavisidir. Doktorunuz ayrıca topikal ilaçlara başvurabilir. En yaygın olarak kullanılan ilaçlar aşağıdaki gibidir:
 • Retinoidler (tretinoin veya Retin-A, adapalen veya Differin ve tazaroten veya Tazorac) - gözeneklerin tıkanıklıklarını ve iltihabı azaltarak A vitamini verir. Yan etkileri kızarıklık, soyulma ve fotosensitivite (güneş yanığı riski yüksek) içerebilir. En çok retinoidler gece uygulanır ve benzoil peroksit gibi aynı zamanda (adapalen dışında) olarak uygulanabilir olmamalıdır. Hamile kadınlar gebelik sırasında topikal retinoidler kullanmamalısınız.
 • Antibiyotikler - bakterileri öldürerek ve iltihabı azaltarak çalışır. Böyle klindamisin veya eritromisin gibi Topikal antibiyotikler reçete formu mevcuttur. Bunlar, akne orta şiddette tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Benzoil peroksit - Benzoil peroksit reçete formu da mevcuttur.
Doktorunuz bu gibi benzoil peroksit ve klindamisin veya tretinoin (bir retinoid) ve klindamisin gibi topikal ilaçlar bir arada, tavsiye edebilir.


Ağız yolu ile alına ilaçlar
Doktorunuz oral (ağız yoluyla alınan) antibiyotik ya tek başına ya da orta-şiddetli akne için topikal ilaçları ek olarak reçetenize yazabilir. Eğer diğer ilaçlar ile düzelmezse şiddetli, inflamatuar akne olanlar için, izotretinoin denilen bir oral retinoid reçete edilebilir.
 • Antibiyotikler - bakterileri öldürerek ve iltihabı azaltarak çalışır. Yaygın reçete oral antibiyotikler doksisiklin, minosiklin ve tetrasiklin içerir. Hamile kadınlar ve 9 yaşından küçük çocuklar bu antibiyotiği almamalıdır.
 • Isotretinoin (Accutane) - Doktorlar sebum üretimini azaltabilir diye yazdıkları bu antibiyotiğin  nasıl çalıştığından tam olarak emin değiler. Genellikle diğer ilaçların etkisi artırmak için yazılır İzotretinoin 20 hafta boyunca günde iki kez alınır. Bu ciddi doğum kusurlarına neden olur ve hamile kadınlar ya da hamile olabilir kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Aslında, izotretinoin almak ABD kadınların düzenli gebelik testleri geçmesi ve reçete doğum kontrol çeşit almakla yükümlüdürler.
Bazı kadınlar sivilce azaltmak gibi doğum kontrol haplarını doktorlarına danışarak alabilirler

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler akne tedavisinde oldukça etkin bir rol üstlenebilir. Bu konuda işinin ehli bilgili bir aktar ile çalışmanızı öneririz. Bu konuda ilk önce ele alacağımız konu başlıkları beslenme ve gıda takviyeleridir.
Beslenme
Bazı çalışmalar glisemik indeksi yüksek gıdaların akneyi artırdığını göstermiştir.Süt yoğurt ve benzeri süt ürünlerinin akne oluşumdan bir etkisi yoktur.
Alınması gereken gıda takviyeleri
 • Çinko ( bir ay boyunca günde 60 mg 2 kez, sabah 30 mg akşam 30 mg) - Çeşitli çalışmalarda mineral çinko akne etkilerini azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte, çinko yüksek dozlarda anemi, kusma, ve bağışıklık sistemi bastırılması neden olabilir. Ayrıca genellikle akne için reçete tetrasiklin ile etkileşime girer. Günlük ek çinko fazla 100 mg alınmalıdır. 
 • Niacinamide (% 4 topikal jel olarak) - Bir çalışmada 2 ay boyunca cilde günde 2 kez% 4 Niacinamide jel uygulayarak belirgin akne belirtilerinde iyileşme gözlenmiştir. 
 • L-karnitin - Yunanistanda yapılan bazı araştırmalara göre L-karnitinin akne üzerinde olumlu etkileri görülmüştür (kuru cilt, çatlamış dudaklar, kuru göz ve kuru burun neden burun kanamaları) gibi şikayetlerde iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. L-karnitin tiroid hormonu, Warfarin (Coumadin) ve Asenokumarol (Sintrom) dahil, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.
 • A vitamini -  retinoid ilaçlarla aynı özelliklere  sahiptir ve yan etkisi yoktur. 
Akne tedavisinde kullanılabilecek bazı bitkiler
Bitkiler genellikle vücut sistemlerini kuvvetlendirmek için güvenli bir yoldur. Herhangi bir tedaviyi destekleyici olarak veya herhangi bir tedaviye başlamadan da destekleyici ve tamamlayıcı olarak kullanılabilirler. Gliserin özler veya tentürler aksi belirtilmedikçe günde bir çay kaşığı kullanılır. Kökler 10 dk kaynatılıp 10 dk demlenerek kullanılır. Yaprak ve çiçekli bitkiler ise 10 dk demlenerek kullanılır.  

 • Çay ağacı yağı (Melaleuca alternafolia,% 5 jel) - cilde uygulandığında, çay ağacı yağı iltihabı azaltılması ve semptomların iyileştirilmesi, bakterileri azaltmak yardımcı olabilir. Bir çalışmada hafif-orta şiddette aknesi olan 119 kişi benzoil peroksit losyon ile çay ağacı yağı jel etkinliği karşılaştırıldı. Her iki grupta İnsanlar geliştirilmiş ve çay ağacı yağı kullanan insanlar benzoil peroksit kullanılarak daha az yan etkileri (batma, kaşıntı, yanma ve kuruluk gibi) bildirilmiştir.
 • Guggul (Commiphora Mukul, 25 mg guggulsterones için doz eşdeğeri veya günde guggul 2 kez 500 mg) - Bir çalışmada, guggul ağızdan alarak tetrasiklin ilacı ile aynı etkiyi oluşturduğu gözlemlenmiştir. Guggul Hamile veya emziren kadınlar tarafından alınmamalıdır. 
 • Ayurvedik tıp - ileri çalışmalara ihtiyaç olmasına rağmen Ayurvedik tıp, belirtileri geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada, zencefil (Zingiber officinale), Holarrhena antidysenterica ve Embelia bir arada inflamatuar ve non inflamatuar lezyonların sayısını azalttığı saptanmıştır Ribes. Bir başka çalışmada, Aloe barbadensis kombinesi oral ve topikal kullanımı, Azardirachta indica, zerdeçal (Curcuma longa), Hemidesmus indicus, Terminalia chebula, Terminalia Arcuna ve Ashwagandha (Withania SOMNIFERA) de lezyonların sayısını azalttı.
Homeopati
Belirli homeopatik ilaçların etkinliğini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Profesyonel homeopatlar Bununla birlikte, bilgi ve klinik deneyime dayalı akne için aşağıdaki tedavilerden birini veya daha fazla tavsiye edebilir. Bir çare önermeden önce, homeopatlar dikkate kişinin anayasa tipini alır. Homeopatik açısından, bir kişinin anayasası kendi fiziksel, duygusal ve entelektüeli ve makyajıdır. Belirli bir birey için en uygun çare belirlerken Deneyimli homeopat tüm bu faktörleri değerlendirir.
 • Belladonna - soğuk uygulamalar geliştirir mesela buz maskesi iltihaplı püstüler akne olan kişiler için
 • Calendula - püstüller veya kabarcıklar içeren cilt rahatsızlıkları
 • Hepar kükürt - ağrılı, irin dolu sivilce için
 • Bromatum Kali - derin akne için, özellikle alında, soğutulmuş ve sinir kişilerde
 • Silicea - püstüller veya çukur oluşturan akne için

Diğer Hususlar:

Gebelik

 Hamile kadınlar tüm retinoidler (bu da ağız yoluyla alındığında veya deriye uygulanan), izotretinoin ve antibiyotikler tetrasiklin, minosiklin ve doksisiklin kaçınmalıdır. .

Prognoz ve Komplikasyonlar

Akne ciddi bir sağlık tehdidi değildir, ancak şiddetli akne duygusal üzücü, acı verici olabilir ve kalıcı yara izi neden olabilir. Sıkma lezyonlar rüptürü komedon ve inflamasyona neden olabilir. Semptomlar genellikle ergenlik sonrası azalır ve 30 yaşında kaybolur. Ancak, yetişkin akne, özellikle kadınlarda, arttığı görülmektedir ve 30'lu ve 40'lı yaşlarda kadınlarda anormal değildir.
 • Steven D. Ehrlich, NMD, Çözümler Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp konusunda uzmanlaşmış bir özel uygulama, Phoenix, AZ. VeriMed Healthcare Network tarafından sağlanan inceleyin.

Yararlanılan kaynaklar

Bowe WP, Shalita AR.Effective over-the-counter akne tedavisi. Semin Cutan Med Surg. Eyl 2008, 27 (3) :170-6.

Bowe W, Joshi S, Shalita A. Diyet ve akne Dermatoloji 2010 Amerikan Akademisi Dergisi.. (62) 1.
Kahverengi DJ, Dattner AM. Fitoterapötik sık dermatolojik koşullara yaklaşır. Arch Dermtol. 1998; 134:1401-1404.
Eichenfield, LF; Wortzman M.% 0.25 tretinoin ve% 1.2 klindamisin fosfat bir roman jel formülasyonu: 12 ila 18 yaş arası akne vulgaris hastalarında etkinliği Pediatr Dermatol 2009; 26 (3) :257-61...
Ernst E, Huntley A. Çay ağacı yağı: randomize klinik çalışmaların sistematik bir inceleme. Forsch Komplementärmed. 2000; 7:17-20.
Enshaieh S, Jooya A, Siadat AH, Iraji F. akne vulgaris hafif-orta% 5 topikal çay ağacı yağı jel etkinliği:. Randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü bir çalışmada Hint Dermatol Venereol Leprol. 2007 Ocak-Şubat; 73 (1) :22-5.
Georgala S, Schulpis KH, Georgala C, izotretinoin tedavisi kistik akneli hastalarda Michas T. L-karnitin. J Eur Acad Dermatol Venereol. 1999; 13 (3) :205-209.
Gfesser M, Worret WI. Akne vulgaris şiddetinin mevsimsel değişimleri. Int J Dermatol. 1996, 35 (2) :116-117.
Ghali F, Kang S, Leyden J, Shalita AR, Thiboutot DM. . Akne tedavisi yüz değiştirme Cutis 2009;. 83 (2) :4-15.
Altın MH. Akne ve FDT: lazerler ve ışık kaynakları ile yeni teknikler Lazerler Med Sci.. Oca 16, 2007; (Epub ahead of print).
Hamilton FL, Araba J, Lyons C, Araba M, Layton A, Majeed A. Lazerler ve akne vulgaris tedavisinde kullanılan diğer ışık tedavileri: sistemik yorum Br J Dermatol 2009; 160 (6) :1273-85...
Jansen T, akne tedavisi Plewig G. avanslar ve perspektifler. Eur J Med Res. 1997; 2:321-334.
Jonas WB, Homeopati ile Jacobs J. Şifa: Doktorlar Rehberi New York, NY: Warner Books, 1996:. 227-230.
Krowchuk DP. Akne tedavisi. Pratik bir kılavuz. Med Clin North Am. 2000, 84 (4) :811-828.
Leyden J, Del Rosso J, Akne Vulgaris ve Diğer İnflamatuar Cilt Hastalıkları Tedavisinde Webster G. Klinik Hususlar: Bir Durum Raporu Dermatolojik Kliniği 2009; (27) 1...
Lolis M, Bowe W. Shalita A. Akne ve Sistemik Hastalık Kuzey Amerika Klinikler 2009;.. 93 (6).
Şanslı AW, Biro FM, Simbartl LA, Morrison JA, Sorg KB. Genç adölesan kızlarda akne vulgaris şiddeti belirleyicileri: beş yıllık boylamsal çalışmanın sonuçları J Pediatr.. 1997, 13 (1): 5.
Şanslı AW, Cullen SI, Jarratt MT. İki 0.025% tretinoin gel Karşılaştırmalı etkinliği ve güvenliği:. Çok merkezli, çift kör, paralel çalışmanın sonuçları J Acad Dermatol Am. 1998, 38 (4): S17-23.
Meynadier J. Etkinlik ve inflamatuvar akne tedavisinde iki çinko glukonat rejimlerin güvenlik çalışma. Eur J Dermatol. 2000, 10:269-273.
Papageorgiou PP, Chu AC. Kloroxylenol ve çinko oksit içeren krem ​​(Nels krem ​​®) vs akne vulgaris tedavisinde% 5 benzoil peroksit krem. Bir çift-kör, randomize, kontrollü çalışma Clin Exp ve Dermatol 2000;.. 25:16-20.
Paranjpe P Kulkarni PH. Akne vulgaris tedavisinde dört Ayurvedik formülasyonları Karşılaştırmalı etkinlik:. Çift-kör, randomize, plasebo-kontrollü klinik değerlendirme J Ethnopharm. 1995; 49:127-132.
Raman A, Weir U, Bloomfield SF. Staphylococcus aureus, Staph üzerine çay ağacı yağı ve onun temel bileşeni Antimikrobiyal etkileri. epidermidis ve Propionibacterium acnes Uygulamalı Microbiol Edebiyat 1995;.. 21:242-245.
Sami NA, Attia AT, Bedevî AM. Akne vulgaris tedavisinde Fototerapi. J Uyuşturucu Dermatol. Tem 2008, 7 (7) :627-32.
Sato T, Takahashi A, Kojima M, Akimoto N, Yano M, Ito A. narenciye polymethoxy flavonoid nobiletin sebum üretimi ve sebocyte proliferasyon ve hamsterlarda artırmaktadır sekresyonunun inhibe eder. J Invest Dermatol. Ara 2007; 127 (12) :2740-8.
Sharquie KE, Noaimi AA, Al-Salih MM. .% 5 zin suphate solüsyonu ile karşılaştırıldığında% 2 çay losyonu kullanarak akne vulgaris Topikal tedavi Suudi Med J 2008;. 29 (12) :1757-61.
Thiboutot D. Yeni tedaviler ve sivilce için tedavi stratejileri. Arch Fam Med. 2000; 9:179-187.
Homeopati için Ullman D. Tüketici Rehberi New York, NY: Penguin Putnam, 1995:. 185-186.
Whang KK, Lee M. akne izleri cerrahi bir üç aşamalı çalışma prensibi. J Acad Dermatol Am. 1999, 40 (1): 95-97.
Whitmore, SL. Cilt hastalıklarının. In:.. Barker LR, Kern DE, Thomas Pensilvanya Ayaktan Tedavi Prensipleri 7th ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 2006: 1887.


Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget