Kandidiyaz pamukçuk mantar nedir ve tedavisi

Kandidiaz candida albicans adı verilen bir mantar türüdür. Bulaşıcı olmakla birlikte başka etkenler ilede oluşabilir. Ağız içinde mide duvarında vajinada genital bölgede meydana iyi gelebilir. Kadınların Yaklaşık %75 vajinal olarak hayatları boyunca bir çokk defa bu rahatsızlığı geçirmektedirler. 

Oral olanlarına ise ağızda çıkanlarına pamukçuk denir. Bebeklerde çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıflayan bir çok kişide oluşabilir.


Belirti ve Semptomlar:

Kandidiyazis belirtileri şunlar olabilir:
 • Ağızda veya boğazda Kremalı beyaz lekeler (oral pamukçuk)
 • Ağız köşelerinde çatlaklar Ağrılı (oral pamukçuk)
 • Deri döküntüleri, yamalar ve kabarcıklar ve ayak parmakları arasında, ve meme altında, kasık bölgesinde en sık bulunan türler
 • Beyaz bir akıntı andıran süzme peynir ile Vajinal kaşıntı ve irritasyon (vajinal mantar enfeksiyonu)

Nedir Nedenleri?:

Candida Normal miktarda ağız, mide, ve vajina yaşar ve normal miktarı enfeksiyonlara neden olmaz. Candida bir büyüme olduğunda Kandidiaz oluşur.Nedenleri (örneğin, bir bağışıklık sistemi, diyabet, sedef), (özellikle antibiyotikler, kortikosteroidler, ve bir doğum kontrol hapı) bazı ilaçlar, gebelik, şişmanlık, bir bakteriyel enfeksiyonu olan veya birkaç farklı sağlık problemi sebep olabilir.

Tedavi Seçenekleri:

İlaç Tedavileri

Birçok antifungal ilaçlar kandidiyazis tedavi edebilir. Doktorunuz durumuna bağlı olarak bir ilaç reçete olacaktır.
Antifungal ilaçlar - bu ağız durulama ve tabletler, fitiller ve vajinal tabletler ve kremler sayılabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları için sayaç üzerinde mevcut ilaç kremler ve böyle mikonazol (Monistat), ticonazole (Vagistat) ve klotrimazol (Gyne-Lotrimin) olarak fitiller bulunmaktadır. Doktorunuz, flukonazol (Diflucan) bir hap reçete olabilir. Yan etkileri değişebilir.
Düşük mukavemetli kortikosteroidlerle birlikte Kremler - inflamasyon ve kaşıntı azaltmak.
Çoğu tedavi 2 Geçen - 2 hafta 3 gün. Tüm ilaçları tam olarak reçete almak emin olun. Bunu yapmazsanız, aynı enfeksiyonu geri gelebilir, ya da Candida yeni bir suşu ile enfekte olabilir.
Hayat bir bağışıklık sistemi zayıf olan biri için tehdit olabilir şiddetli kandidiazis için, doktorunuz bir intravenöz (IV) ilaç, amfoterisin B reçete edebilir

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler

Bazı çalışmalarda diyet şeker azaltarak mantar enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı uygulayıcılar inanıyoruz Diğer gıdalar yüksek süt, süt ürünleri miktarları ve maya yüksek konsantrasyonlarda (peynir, fıstık, alkol) ile besinlerin kandidiyazis katkıda bulunabilir.
"Candida diyet" hayır basit şekerler, hiçbir maya ve işlenmiş gıdaların çok sınırlı miktarda alkol verir. Bu diyet aslında Candida kurtulur ya da sağlıklı bir diyete, çünkü insanların daha iyi hissetmesine olmadığı açık değil mi.
Alternatif tedaviler kontrol Candida tutmak için vücudun yeteneğini artırmak için doğal antifungaller veya probiyotikler ("dost" bakteri) yanı sıra bağışıklık güçlendirici tedaviler kullanın. Orada canlı probiyotik kültürler ile yoğurt yeme olmadığını her gün mantar enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir hakkında çelişkili deliller olduğunu, ama kesinlikle zarar vermez. Daha fazla sarımsak (fungisidal) ekleme, fındık (esansiyel yağ asitleri), kepekli tahıllar (B vitamini), kekik, tarçın, adaçayı ve diyet diş (antifungal baharatlar) mantar enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Probiyotikler - Lactobacillus acidophilus (1 - günde 10 milyar canlı organizmalar) veya bağırsak ve mukoza bakteri normal dengesini geri yardımcı olmak için Bifidobacterium (günde 10 milyar koloni oluşturan birim). Kanıtlar karışık olmasına rağmen, antibiyotik Candida bir birikmesini önlemeye yardımcı olabilir alması aynı zamanda probiyotik veya "dost bakteriler" Taking. Eğer bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç almak, probiyotik almadan önce doktorunuza danışın.
 • Vitamin C (500 - günde 1000 mg), vitamin E (200 - günde 400 IU) ve selenyum (günlük 200 mcg) - inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı.
 • Esansiyel yağ asitleri - inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Omega-6 (çuha çiçeği) ve omega-3 (balık yağı) bir karışımı (. - Iki defa 1500 mg günde günün veya 1000 başına 2 çorba kaşığı yağ) iyi olabilir. Ayrıca diyet hayvansal yağlar azaltmak ve balık ve fındık artırmak için yardımcı olur. Bazı esansiyel yağ asitleri böyle klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı, özellikle kanama riskini artırabilir.
 • B-kompleksi: B1 (50 - 100 mg), B2 (50 mg), B3 (25 mg), B5 (100 mg), B6 ​​(50 - 100 mg), B12 (100 - 1000 mcg), folik asit (400 mcg ) günlük.
 • Kaprilik asit (yemekler ile 1 g), antifungal özelliklere sahip olabilecek yağ asidi başka bir türüdür.
 • Propolis, çam reçinesi gelen arılar tarafından oluşturulan doğal bir madde, test tüpü çalışmaları antifungal özelliklere sahiptir. İnsanlarda bir çalışma özel bir propolis hazırlık Protez vardı insanlar (ağızda yaralar), oral pamukçuk kurtuldum olduğunu gösterdi. Bal alerjisi olan veya astım sahip olan kişiler propolis almadan önce doktorunuza sormalısınız.
 • Normalde kontrol altında Candida tutmak dost bakterileri öldürmek antibiyotiklerin aşırı kaçının. Gerekli oldukları antibiyotikler, doğru kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun, ve ilk alternatifleri denemek için güvenli olabilir zaman.

Otlar

Otlar kullanımı vücudu güçlendirmede ve hastalığı tedavi için bir zaman onur yaklaşımdır. Otlar, ancak yan etkileri tetikleyebilir ve diğer otlar, ek veya ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenlerden dolayı, otlar bir sağlık kuruluşu gözetiminde, dikkatle alınmalıdır.
 • Sarımsak (Allium sativum) antifungal özelliklere sahiptir. Tek karanfil günlük (- allicin 5.000 mcg veya 4.000 eşittir bir tablet) eşdeğer atın. Sarımsak ayrıca klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı, özellikle kanama riskini artırabilir. Sarımsak, HIV tedavisi için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere, bir dizi ile etkileşime girebilir.
 • Bitki ekinezya (Echinacea purpurea) ve suyu vajinal mantar enfeksiyonları tekrarını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Take 2 - Günde 4 ml. Lupus veya romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar, insanlar ekinezya almamalıdır. Ekinezya birkaç ilaç ile etkileşim, bu nedenle güvenli olması için almadan önce doktorunuza isteyebilir.
 • Çay ağacı yağı (Melaleuca alternifolia) test tüplerinde antifungal özelliklere sahiptir. Bir çalışmada, bir gargara olarak kullanıldığında oral pamukçuk tedavisinde etkili olmuştur. Çay ağacı yağı yutulursa zehirlidir ve sadece doktor gözetiminde bir gargara olarak kullanılmalıdır.
 • Nar (Punica granatum) jel hakkında bir bilimsel çalışmada protez stomatiti ile ilişkili oral pamukçuk (ağızda yaralar) tedavisinde mikonazol jel kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Homeopati

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelenmiş olmasına rağmen, profesyonel homeopatlar kandidiyazis tedavisinde, kendi bilgi ve deneyimlerine dayanarak, ilaçlar düşünebilirsiniz. Fiziksel, duygusal ve psikolojik makyaj - bir çare önermeden önce, homeopatlar dikkate kişinin anayasa tipi alır. Her birey için en uygun tedavi belirlerken Deneyimli homeopat tüm bu faktörleri değerlendirir. Kandidiasis için en yaygın olarak kullanılan ilaçlar bazıları şunlardır:
 • Boraks - ağız mukozası kanama, özellikle ishal ile
 • Belladonna - çiğ veya sızma değil, ama acı verici parlak kırmızı, iltihaplı cilt için, özellikle irritabilite
 • Chamomilla - "çocuk bezi" pişik için, özellikle irritabilite
 • Arsenicum albüm -, yanma kızarıklık kaşıntı için, özellikle anksiyete ile
 • Grafit - kalın, çatlak ciltler için (ağız veya topuklu köşeleri)
 • Kreosotum - leukorrhea için kaşıntı ve şişlik neden olur

Yukarı takiben:

Eğer antibiyotik alırken, L actobacillus acidophilus alarak pamuklu iç çamaşırı giyen, iyi hijyenin sürdürülmesi ve uygun ağırlık kalarak başka bir mantar enfeksiyonu önleyebilir. Kadınlar ne zaman tıbben gerekli, ve vajinal deodoran dışında douches kaçınmalısınız.

Özel Hususlar:

Eğer hamile iseniz, sağlık kuruluşu söylemek emin olun.

Alternatif İsimler:

Mantar enfeksiyonu
 • Son yorum: 2012/01/08
 • Steven D. Ehrlich, NMD, Çözümler Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp konusunda uzmanlaşmış bir özel uygulama, Phoenix, AZ. VeriMed Healthcare Network tarafından sağlanan inceleyin.

Araştırma Destekleme

Hronek M, Vachtlova D, Kudlackova Z, seçilmiş doğal bileşikler ve probiyotikler ve vulvovajinit. Ceska Gynekol profilaksisinde olası kullanımı Jilek P. Antifungal etkisi. Eylül 2005, 70 (5) :395-9.
Hatakka K, Ahola AJ, Yli-Knuuttila H, Richardson M, Poussa T, Meurman JH, Korpela R. Probiyotikler yaşlı oral kandida prevalansını azaltmak - Bir randomize kontrollü J Dent Res Şub 2007,.. 86 (2 ) :125-30.
Khodavandi A, Alizadeh F, Aala F Sekawi Z, Chong PP. Allicin Yalnız Antifungal Aktivitesi İn Vitro İncelenmesi içinde ve Candida Türlerinde Karşı azoller. Mycopathologia ile bağlantılı. Kas 19, 2009. [Epub ahead of print]
MacPhee RA, Hummelen R, Bisanz JE, Miller WL, bakteriyel vajinozis tedavisi ve önlenmesi için Reid G. Probiyotik stratejileri. Uzman Opin Pharmacother. Ara 2010; 11 (18) :2985-95. Gözden geçirin.
Nyirjesy P, Robinson J, Mathew L, Lev-Sagie A, Reyes ben Culhane'den JF. Kronik vajinit olan kadınlarda Alternatif tedaviler Obstet Gynecol 2011 Apr;.. 117 (4) :856-61.
Pellati D, ​​Fiore C, Armanini D, Rassu M, Candida albicans klinik izolatlarının büyüme glycyrrhetinic asidin in vitro etkileri Bertoloni G.. Phytother Res. Nis 2009, 23 (4) :572-4.
Pirotta M, Gunn J, Chondros P, ve ark. Post-antibiyotik vulvovajinal kandidiyazis önlemede lactobacillus etkisi: randomize kontrollü bir çalışma BMJ 2004; 329:548...
Santos VR, Gomes RT de Mesquita RA, de Moura MD, Fransa AK, de Aguiar EG, Naves MD, Abreu JA, Abreu SR. .. 22 (11) :1544-7, bir pilot çalışma Phytother Res Kas 2008: protez stomatit tedavisi için Brezilyalı propolisin jel etkinliği.
Santos VR, Pimenta FJ, Aguiar MC, Carmo MA, Naves MD, Mesquita RA yapın. Brezilya etanol propolis ekstraktı ile Oral kandidiyazis tedavisi. Phytother Res. Tem 2005, 19 (7) :652-4.
Vasconcelos LC, Sampaio MC, Sampaio FC, Higino JS. Takma diş stomatiti. Mikozlar ile ilişkili kandidozis karşı bir antifungal ajan olarak Punica granatum kullanımı. 2003; 46:192-6.
Watson C, tekrarlayan vulvovajinal kandidiyazis tedavisinde konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan yöntemlerin Calabretto H. kapsamlı inceleme. Aust NZJ Obstet Gynaecol. Ağu 2007, 47 (4) :262-72. Gözden geçirin.
Witt A, Kaufmann U, Bitschnau M, Tempfer C, Özbal A, Haytouglu E, Gregor H, tekrarlayan vulvovajinal kandidiyazis tedavisinde klasik homeopati karşı Öpücüğü H. Aylık itrakonazol: randomize bir çalışma BJOG.. Eki 2009, 116 (11) :1499-505.
Adam KaliteADAM, Inc ayrıca Amerikan Akreditasyon HealthCare Komisyonu (www.urac.org) olarak bilinen URAC tarafından akredite edilmiştir. URAC akreditasyon programının ADAM kalite ve hesap verebilirlik titiz standartlarına uygun olduğunu belirtmek amacıyla bağımsız bir denetim olduğunu. ADAM online sağlık bilgileri ve hizmetleri için bu önemli ayrım ulaşmak için ilk biridir. ADAM adlı yayın politikası, editöryal süreç ve gizlilik politikası hakkında daha fazla bilgi edinin. ADAM Ayrıca Hi-Etik kurucu üyesidir ve Net Vakfı (www.hon.ch) üzerine Sağlık ilkelerine abonedir.

Burada verilen bilgiler, herhangi bir tıbbi acil durumlarda veya herhangi bir tıbbi durumun teşhis ya da tedavi için kullanılmamalıdır. Lisanslı bir tıbbi profesyonel her türlü tıbbi durumların tanı ve tedavisi için danışılmalıdır. Tüm tıbbi acil durumlar için 911 arayınız. Diğer sitelere linkler sadece bilgi içindir - onlar bu diğer sitelerin ciro teşkil etmemektedir. © 1997 - 2013 ADAM, Inc belgede yer alan bilgilerin herhangi çoğaltılması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır.


Yorum Gönderme

Gerçekten çok beğendim.mükemmel

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget