ankilozan spondolit için bitkisel tedavi

Ankilozan spondilit, kısacaAS (Yunanca ankylos, sert,katı; spondylos, omurga), önceki isimleri "Bechterew hastalığı; Bechterew sendromu; Marie Strümpell hastalığı", kronik, ağrılı, yangısal (enflamatuvar) bir artrit türü ve özbağışık bir hastalıktır. Başlıca omurga, pelvisdeki sakroiliak eklemler ve büyük eklemler (kalça, omuz) olmak üzere eklem ve çevre yapılarını tutar ve sonuç olarak omurganın kaynaşmasına neden olabilir. Omurgada kemiklerin birbirine kaynaması bambu kamışı denilen bir görüntüye neden olur. Hastalıktan muzdarip kişilerin yıllar içinde omurgası sertleşir ve sırtı kamburlaşabilir. AS, bundan başka göz, barsak, böbrek, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokularda da tutulum gösterebilir.


Ankilozan spondilit, özbağışık (otoimmün)spondiloartropatiler grubunda yer alır ve genetik yatkınlıkla güçlü bir bağı bulunmaktadır. Hastaların %96’sında HLA-B27 geni bulunmaktadır. Olasılıkla normalde zararsız olan bazı mikroorganizmalar HLA-B27 geni ile ilişkiye girmektedir. Bazı barsak ya da idrar yolları hastalıkları AS'in ortaya çıkmasını tetiklemektedir. sonuç olarak bu hastalığın, genetik zeminde çevresel etkenlerle ortaya çıktığı söylenebilir. Tipik hastaları 20-40 yaş arası genç erkekler oluşturduğu gibi, aynı yaşlardaki kadınlarda da görülebilir. Hastalığın kalıtsal olduğu bilinmektedir. Belirtilerin ilk görüldüğü yaşlar ortalama olarak 23'dür

 Bu belirtiler tipik olarak, bazen omurganın tamamına yayılım gösteren, genellikle omurganın ortasında yerleşen kronik ağrı ve sertliktir, bu ağrı hatta bir ya da iki kalçaya ya da uyluktan sarkoliak eklemlere kadar yayılım gösterebilir. Bu belirtliler kademeli olarak ilerler. Başlangıçta genellikle ankilozan spondilite özgü değillerdir. Ortalama olarak, tanı almadan 8,5 ila 14,5 yıl öncesine kadar başlangıç gösterebilirler

Erkekler kadınlardan 3:1 oranında daha çok etkilenirler  ve kadınlardan daha farklı gidişat gösterirler Haftalar ya da aylar içinde artan bel ağrısı ve sertlik. Gün içinde hareket etmekle ya da egzersizle azalan sabah sertliği ve ağrısı Bu belirtilerin 3 aydan uzun süredir devam etmesi. 

 1. Özellikle erken dönemde kilo kaybı. 
 2. Yorgunluk. 
 3. Ateş ve gece terlemesi. 
 4. Topuk ağrısı Kaba etlerde bazen bir tarafta, bazen diğer tarafta değişici karakterde ağrı Göğüs ağrısı (özellikle batıcı tipte) Diğer, 


daha az yaygın belirtileri şunlardır: 

 •  Göz iltihabı veya üveit 
 • Topuk ağrısı Kalça ağrısı ve sertliği 
 • Eklem ağrısı ve eklem şişliği 
 • omuzlar, dizler ve ayak bilekleri 
 • Iştah kaybı 
 • Hafif ateş
 • Kilo kaybı
Bitkisel yöntemlerle hastalığın ttedavisi Amerikadan Marrylan universitesinden alıntıdır.
İlk olarak belli bir beeslenme proğramı

Örneğin beyaz ekmek, makarna, şeker gibi rafine gıdalardan kaçının.
 • Daha az kırmızı et ve daha fazla yağsız et, soğuk su balıkları, tofu (soya, hiçbir alerji varsa) veya protein için fasulye yiyin.
 • Bu tür zeytinyağı veya bitkisel yağ gibi sağlıklı pişirme yağları kullanın.
 • Azaltın veya kurabiye, kraker, kek, patates kızartması, soğan halkaları, börekler, işlenmiş gıdalar ve margarin gibi ticari hamur işlerinde bulunan trans-yağ asitleri, ortadan kaldırır.
 • Kafein ve diğer uyarıcılar, alkol ve tütün kaçının.
 • İçki 6 - filtrelenmiş su 8 bardak günlük.
 • Günlük 30 dakika, haftada 5 gün egzersiz yapın.
Bu takviyeleri inflamasyon ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir:
 • Omega-3 gibi 2,6 gr günlük balık yağı gibi yağ asitleri, - Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. AS olan insanların omega-3 yağ asitleri aldı çalışmaların gözden onlar daha az hassas eklem ancak eklem hasarı fark vardı. Bazı çalışmalarda, omega-3 almak insanlar AS almak NSAİİ veya kortikosteroid dozunu azaltmak edebiliyoruz.Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda RA olan kişilerde yüksek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Omega-3 ayrıca klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı, özellikle yağ asit takviyesi, kanama riskini artırabilir.
 • E Vitamini - iltihabı - ama - daha iyi yalnız standart ilaçlar daha bir çalışmada romatoid artrit için standart ilaçlar ile birlikte E vitamini alarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. E vitamini zaten, warfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan sulandırıcı, özellikle kanama riskini artırabilir. Veya baş, boyun, veya prostat kanseri olan - - kalp hastalığı, diyabet, retinitis pigmentosa ile insanlar önce kendi doktorunuza sormadan E vitamini yüksek dozda kaçınmalısınız.
 • Bromelain (500 mg - günde üç kez 2.000 mg) - ananas türetilen Bu enzim iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca böyle klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı, özellikle bromelain kanama riskini artırır. Mide ülseri olan kişiler bromelain kaçınmalısınız. Bu bromelain etkisi daha güçlü hale getirir, çünkü zerdeçal bazen bromelain ile kombine edilmiştir.
 • Gamma linolenik asit (GLA) - 2.6 g günlük - - hodan yağı, çuha çiçeği yağı ve siyah frenk üzümü çekirdeği yağı, 1,1 g bulunan ağrı, tutukluk ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada altı ay GLA 2.8 g aldı RA olan insanların ağrı ve şişlik azalır ve kavrama gücü arttığını buldu. Nöbet öyküsü olan insanlar GLA almamalıdır. Zaten kan sulandırıcı özellikle GLA, kanama riskini artırabilir.
 • Folik asit - Metotreksat zor vücudun folik asit absorbe etmek için yapar, çünkü RA için metotreksat almak İnsanlar ek folik asit gerekebilir. Buna ek olarak, bir çalışmada folik asit takviyesi metotreksat yan etkiler (karaciğer sorunları da dahil olmak üzere) azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Otlar
Eğer kuru hülasalar (kapsüller, tozlar, çaylar), glycerites (gliserin ekstreleri), ya da tentürler (alkol özler) şeklinde otlar kullanılabilir. Aksi belirtilmedikçe, 1 çay kaşığı ile çay yapmak. sıcak su fincan başına ot. Kökleri için 20 dakika - yaprak veya çiçek için 10 dakika ve 10 - Dik 5 kaplıdır. 2 Alkol - Günde 4 bardak.
 • Boswellia (Boswellia serrata), 400 mg - 800 mg günde üç kez - Boswellia Ayurvedik tıpta artrit tedavisi için geleneksel olarak kullanılmaktadır. 
 • Zencefil (Zingiber officinale), bölünmüş dozlarda günde en fazla 2 g, eklem iltihabı ve ağrıyı azaltabilir. 
 • Yeşil çay (Camelia sinensis) standardize ekstresi, 250 - 500 mg - 
 • Kedi pençesi (Uncaria tomentosa) standardize ekstresi, 20 mg günde üç kez - inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, kedi pençesi aldı AS olan insanların ağrı ve şişlik mütevazı bir azalma yaşadığını bulundu. .
 • Zerdeçal (Curcuma longa) standardize ekstresi, 400 mg günde üç kez - ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bu bromelain etkisi daha güçlü hale getirir, çünkü bazen, bromelain ile kombine edilir. 
 • Şeytan pençesi (Harpagophytum procumbens) standardize ekstresi, 100 - 200 mg bir-iki kez günlük - inflamasyonu azaltabilir
 • Cilt (topikal) uygulanan Kapsaisin (Capsicum frutescens) krem - Kapsaisin Acılı (ayrıca cayenne olarak da bilinir) ana bileşenidir. Cilde uygulandığında, "P maddesi," inflamasyon ve artrit ağrı katkıda bulunan bir kimyasal miktarda geçici azaltmak için inanılır. Ağrı azalmaya genellikle 3 başlar - 7 gün cilt kapsaisin krem ​​uygulandıktan sonra. Kullanımdan sonra sirke ile iyice ellerinizi yıkayın ve gözlerinize dokunmaktan kaçının.

Balneoterapi (Hidroterapi veya spa terapisi)
Balneoterapi artrit olan insanlar için ağrı kesici tedavisi en eski türlerinden biridir. Terim "balneo" banyo (Balneum) için Latince kelime geliyor ve termal veya mineralli sularda banyo anlamına gelir. Örneğin, kükürt-içeren çamur banyoları artrit semptomları hafifletmek için gösterilmiştir. Sülfür-içeren çamur banyoları, örneğin, artrit semptomları hafifletmek için gösterilmiştir. Bununla birlikte, belirli bir fizyoterapistler kılavuz altında yapılabilir hidroterapi, bazen kelime balneoterapi ile ifade edilir. RA için balneoterapi hedefleri şunlardır:
 • Eklem hareket artırma aralığı
 • Artan kas gücü
 • Kas spazmı Durdurma
 • Fonksiyonel mobiliteyi Geliştirilmesi
 • Gevşetici ağrısı
Isıtmalı havuzda egzersiz ve yüzme de yardımcı olabilir.

Mekanik Yardımlar
Ortezler adlandırılan birçok aygıt, desteklemek ve eklemleri korumak RA olan insanlar için kullanılabilir. Hafif metal deri, elastik, köpük ve plastik yapılmış, onlar yakındaki eklem kısıtlayan değil ise biraz taşımak için etkilenen eklem sağlar. Örneğin, atel veya parantez eklem hizalamak ve düzgün ağırlığı dağıtmak yardımcı olur.
Şok emici ayakkabı tabanı günlük aktiviteler ve egzersiz sırasında yardımcı olabilir. Fiziksel terapistler eller, bilekler, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar tedavisinde en sık bu mekanik aletler kullanmayın. Ortezler fiziksel veya mesleki terapist tarafından özel donatılmış olmalıdır.
Sıkıştırma eldivenler bazı insanlar yardımcı olabilir. Sıkıştırma eldiven gecede kullanımı ile ilgili iki çalışma - dar naylon spandex eldivenler - eldiven parmakları RA olan kişilerde ağrı ve sertlik azalttığı sonucuna varılmıştır.
Belirti rahatlama için diğer olasılıklar şunlardır:
 • Transkutanöz sinir stimülasyonu (TENS) - küçük klinik çalışmalarda TENS, birçok fiziksel terapistler tarafından kullanılan bir tekniktir, RA olan kişiler için kısa süreli rahatlama hissi sağlamak olduğunu göstermektedir.
 • Isı ve soğuk uygulamalar - ağrıyı azaltabilir
Homeopati
Son çalışmalar RA ilaçlar belirtileri azaltmada plasebodan daha iyi olduğunu bulmuşlardır tedavisinde homeopati değerlendirilmesi. Bu çalışmalar homeopatik tedavi ile olumlu etkiler gösterdi eski bir deneme çelişmektedir. Kesin bir kanıt olmamasına rağmen, profesyonel homeopatlar onların bilgi ve klinik deneyime dayalı RA için aşağıdaki tedavilerden birini önerebilir. Çocuğun fiziksel, duygusal ve entelektüel makyaj - bir çare önermeden önce, homeopatlar dikkate bireyin anayasal tipi alır. Belirli bir birey için en uygun çare belirlerken Deneyimli homeopat tüm bu faktörleri değerlendirir.
Potansiyel ilaçlar şunlardır:
 • Karakafes (Symphytum officinale), zehirli sarmaşık (Rhus Toxicodendron), ve bataklık-çay (Ledum palustre) içeren topikal jel homeopatik
 • R. içeren bir kombinasyon homeopatik hazırlanması Toxicodendron, Arnica montana (arnika), Solanum Dulcamara (tırmanma itüzümü), Sanguinarra canadensis (kan otu) ve Kükürt
 • R. içeren bir sıvı homeopatik hazırlanması Toxicodendron, Causticum (potasyum hidrat) ve Lac vaccinum (inek sütü)
Zihin-Beden Tıp
Kronik ağrı ve özürlülük günlük hayatı zorlaştırabilir, ve stres bir RA parlama kötü yapabilir. Birçok kişi bu tür KATATİMİ ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri, yaşam kalitesini artırmak yardımcı ağrı ve RA diğer semptomları azalttığı bildirilmektedir.
Yoga
Bu eski Hint uygulaması iyi olan, fiziksel, psikolojik, duygusal ve manevi yararları için bilinir. Batı, genellikle kas-iskelet sistemi semptomları hafifletmek için tavsiye edilir ve bazı çalışmalar AS ağrı hafifletmeye yardımcı olabilir bulduk.
Bazı yoga "asanalardan" (duruşlar) kuadriseps güçlendirme ve diz RA ile insanlara yardım her ikisi de, germe vurgulamak. Artrit olan insanlar yavaş asanalardan başlamalı ve sadece bir ısınma sonra yapılmalıdır. RA'lı insanlar için duruşları nasıl değiştirileceğini bilen saygın bir eğitmen için bak.
Tai Chi
Yüzyıllardır Çin'de uygulanan bu hafif egzersiz programı aşağıdaki gibi bir dizi fayda üretmek için gösterilmiştir:
 • Daha iyi spor
 • Artan kas gücü
 • Daha iyi esneklik
 • Vücut yağ yüzdesi İndirimli
 • Yaşlılarda düşme riski azaltılmış
Tai chi RA kişiler için genellikle güvenli olduğunu ve bilimsel çalışmaların gözden özellikle ayak bilekleri RA olan insanlar için, hareket esnekliği ve çeşitliliği artırmaya yardımcı olabilir bulmuştur.

Diğer Hususlar:

Prognoz ve Komplikasyonlar
RA birçok komplikasyonlar olabilir.
 • Eklem deformiteleri
 • Servikal omurga problemleri (hayat tehdit edici olabilir)
 • Ağrısız, sert, yuvarlak veya oval kitleler derinin altında görünür nodüller denir
 • Akciğer plörit, iltihap
 • Anemi
 • Romatoid vaskülit, kan damarlarının iltihabı
 • Kalp dış zarının Perikardit, inflamasyon
 • Kalp kasının Miyokardit, inflamasyon
 • Kalp yetmezliği
 • Göz iltihabı
 • Osteoporoz
 • Kalp hastalığı
 • Diyabet
RA herkes için farklıdır. Kanda belirli bir antikor olan kişiler (anti-CCP) veya nodüller hastalığın hızlı ilerlemesi açısından risk altında olabilir. Genç yaşta RA geliştirmek İnsanlar da daha hızlı hastalığın ilerlemesi sahip olma eğilimindedir.
Komplikasyonlar RA olan insanların yaşam beklentisi kısaltabilir rağmen, tedavi sürekli iyileştirilmesi ve yeni ilaçlar remisyon için iyi şansı sunuyoruz.

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget