üst banner(728x90)

Bu güne kadar yüzlerce insan akne tedavisi için bize başvurmuştur. Bir çok genç kızımız kendi düğününe veya akrabarlının düğünlerine 20-30 gün kala kapımızı çalıyor. Bu yazımızda tecrübelerimizden edindiğimiz tedavi yöntemlerini sizler ile paylaşacağız. İlk önce akne nedir nasıl oluşabilir onu öğrenelim

Akne tıkalı gözenekler, siyah nokta ve sivilce ile karakterize inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Düzenli cilt temizliğinde %90 oranında azaldığı tesbit edilmiştir. Aslında bu güne kadar yüzlerce kişi akne ve cilt temizliği için sabun kullanmaktadırlar. Cildimizin 7 katman olduğunu düşünrsek sabunun faideleri oldukça kısıtlıdır.

Akne lezyonlarının çeşitli türleri vardır

 1. Kapalı komedon, beyaz nokta tıkanmış bir folikül
 2. Açık komedon , siyah nokta
 3. Papüler pembemsi iltihaplı noktalar
 4. Püstül sivilce tabanı kırmızı iltihaplı irin dolu lezyonlar
 5. Kistler ve nodüller, deri altında ağrı ve yara gibi iz bırakan iri iltihablı irin dolu lezyonlar
 6. Yağlanma sedece deride
Akne neden oluşur
Akne çok fazla sebum ve ölü deri hücrelerinin birikmesi sonucu oluşan bir kombinsyondur. Ergenlik döneminde ve stresli zamanlarda hormonal yapıların normalden  farklı çalışması deride sebum oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir.

Kimlerde akne genellikle görülür
 • Kalıtsal olarak Akneli bir aile öyküsü
 • 14-20 yaş arası gençlerin %80 i
 • Bitkisel ve hayvansal yağ içeren yağ bazlı kozmetik ve saç ürünü kullananlar
 • Ergenlik Gebelik adet dönemi ve stresli dönemlerde görülen hormonal değişimler
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • ciltte terleme sürtünmeye sebebiyet veren giyisiler bisiklet kaskları saç bantları maskeler
 • Komedonları sıkma 
 • Polikistik over sendromu gibi bazı koşullar
Nasıl tedavi edilir.. 
Buraya doktorunuzun size tavsiye edeceği dermokozmetikler ve bazı hapları yazmıyoruz. Genelde doktor tedavisinden sonuç alamayan veya kimyevi ilaç ve kometik ürünleri kullanmak istemeyen insanların uygulayabileceği seçenekleri paylaşacağız. 

İlk olarak derideki sebum komedon gibi tıkalı gözeneklerin temilenmesi birinci aşamamız en güzel günlük temizleyici ürünümüz gül suyu..

İkinci olarak kendimizin hazırlayacağı bir kil maskesi tarifi Kili derimizin altına uçucu yağları geçirmek için taşıyıcı olarak kullanıcaz. malzemelerimiz

500 gr yeşil kil piyasa fiyatı 3-5 tl
20 gr uçucu kaliteli kekik yağı piyasa fiyatı 10-18 tl 
20 gr uçucu kaliteli biberiye yağı piyasa fiyatı 8-16 tl
20 gr uçucu kaliteli melisa yağı piyasa fiyatı 10-15 tl
20 gr limon yağı esansiyel piyasa fiyatı 5-8 tl
20 gr papatya yağı piyasa fiyatı 5-10 tl
50 gr çörekotu yağı piyasa fiyatı 5-7 tl
30 gr kayısı çekirdeği yağı piyasa fiyatı 5-7 tl
gül suyu

kilimiz listemizdeki bütün yağları içine karıştırılarak çamur kıvamına gelinceye kara gül suyu ile yoğurulur ve ağzını kapalı tutabileceğimiz bir kaba alınır. Haftada 3 defa özellikle buhar banyosu veya duş sonrası maske olarak cildimize uygulanır ve 20 dk sonra sıcak su ile durulanır. 

Her gece yarmadan önce ozon yağı sürerek uyumalıyız sabah kalktığımızda ise cildimizi sabunla yıkayarak su bazlı bir nemlendirici uygulamamız kafi bu programmı 20 gün uyguladığımzda alıcağımız sonu. siyah noktaların tamamen kaybolması yüzümüzde 2 ton gerçek ten rengine doğrau ren açılması güneşin bıraktığı gölgelerden kurlulma ve içi irin ile dolu büyük sivilcelerimizin tamamen kaybolması sivilce yerlerindeki kırmı rekler kalabilir oda ozon terapi veya uygun bir cilt leke kremi ile 90 günde kaybolacaktır
aşağıda uygulama resimlerini paylaşıyoruz... 


bu yazıya yorumun

Yorum Gönder

Blogger