bursit bursan iltihaplanması ve bitkisel tedavisi

eklem yerlerindeki bursa kesecikleri
Eklem yerlerimizdeki küçük kesecikler (bursa) iltihaplandığı zaman bursit oluşur. Genellikle omuz kalça diz dirsek gibi büyük eklemlerde oluşur.
Bazı mesleklerde bilhassa sık karşılaşılan bursit, eklem bölgelerinde ağrılı şişlikler olarak görülür. erken tanıyla tedavisi kolaydır. bursa, bir eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokunun üstünde meydana gelen içi sıvı dolu bir keseciktir. bursit ise bu keselerden birinin iltihaplanmasıdır. sık karşılaşılan bu ağrılı durum, iltihaplanma önlenmezse, akut ya da kronik bir rahatsızlığa dönüşebilir.
iki tür bursa vardır. birinci gruptakiler (anatomik bursa) kas kirişlerinin kemiklere ya da eklemlere yaslandıkları yerlerdeki sürtünmeyi engelleyen, içi sıvı dolu çok ufak keseciklerdir. diz ekleminin etrafındaki kemiklerde bu bursalardan 15 tane vardır. ikinci türdeki bursalar, bir kemik üzerindeki yumuşak dokunun devamlı sürtünme ya da yaralanma sonuunda ortaya çıkarlar. sözgelimi, her gün sert bir zeminde saatlerce oturan birinin, kalça kemikleri üzerinde meydana gelen bursalar bu türdendir.
iki bursanın da görevi aynıdır: kas kirişlerinin, kemik üstünde hareket ettikleri bölgelerde baskısı önlemek. bursit, bir bursanın kronik olarak genişlemesi ya da akut bir şekilde şişmesi halinde ortaya çıkar. bu hastalık, dizlere devamlı baskı neticesi diz ekleminde oluşursa " diz üstü bursiti" adını alır. gelişi hoş bir sürtünme ya da yaralanma bursanın sıvı salgılamasına, bu nedenle da şişmeye sebep olur.


İlaç Tedaviler

 Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID) - ağrı ve inflamasyonu azaltmak için. Over-the-counter NSAID ibuprofen (Motrin, Advil) ve naproksen (Aleve) içerir. 
 Uzun bir süre boyunca NSAID kullanılması mide kanaması ve kalp krizi riskini artırabilir. Kortikosteroidler - bursa içine bir enjeksiyon iltihabı azaltabilir. 
Genellikle sadece bir atış gereklidir. Bazen oral kortikosteroid uzun süreli iltihabı için kullanılır. 

Cerrahi ve Diğer İşlemler 
Nadir durumlarda, bursa cerrahi olarak çıkarılır. 

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler 
Alternatif tedaviler bursit ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Beslenme ve Takviyeler Kepekli tahıllar, meyve, sebze, ve inflamasyonu azaltmak için yağlı balık yiyin. Şeker ve yağ oranı yüksek işlenmiş gıdalar ve gıdalardan uzak durun. 

Aşağıdaki ek yardımcı olabilir: 
Glukozamin sülfat (500 mg, iki ya da üç günde bir kez) - glukozamin kıkırdak, bir ortak kemik uçları kapsayan dokusu bulunan bir maddedir. Bu osteoartrit ağrı tedavisinde yardımcı olabilir ve aynı zamanda bursit inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir 

 Omega-3, balık yağı ve keten tohumu yağı gibi yağ asitleri (1000 mg, iki ya da üç günde bir kez). Kanıt balık yağı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur konusunda karışık olmasına rağmen, vücudunuzun zaman içinde yapar inflamatuar kimyasalların miktarını azaltmak gibi görünüyor. Omega-3 yağ asitleri kanama riskini artırabilir. Kan inceltici ilaçlar insanlar - aspirin, klopidogrel (Plavix), ya da warfarin (Coumadin) gibi - bunları almadan önce doktorunuza danışmalısınız. 

Tamir bağ dokusu (örneğin kıkırdak gibi) yardımcı olmak, - flavonoidler ile C vitamini (3000 mg günde iki kez 250). C vitamini takviyesi kemoterapi ilaçları, östrojen, warfarin (Coumadin), ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. 

Bromelain (iki kez 250 mg günde), ananas gelen bir enzim, iltihaplanmayı azaltır. Bromelain, kanama riskini artırabilir böylece kan sulandırıcı almak insanlar ilk olarak doktorunuzla konuşmadan bromelain almamalıdır. Peptik ülser olan kişiler bromelain kaçınmalısınız. Antibiyotik ile alındığı takdirde, bromelain tehlikeli olabilir ki, vücutta antibiyotik düzeylerini artırabilir. Bu bromelain etkilerini daha güçlü hale getirir, çünkü 

Zerdeçal bazen bromelain ile birleştirilmiştir. 

 Boswellia (Boswellia serrata) günde 150 mg 3 kez Zerdeçal (Curcuma longa), 12 hafta boyunca günde 375 mg 3 kez. Bu bromelain etkilerini daha güçlü hale getirir, çünkü Zerdeçal bazen bromelain ile birleştirilmiştir. 

Beyaz söğüt (Salix alba) aspirin ile benzerlik gösterir. Kaynayan 1/2 çay kaşığı ile çay içine yapılabilir. (2 gram) su 8 ons kabuğu. Günde 5 bardak kadar içilir. Ayrıca aspirin veya ilaçlar kan inceltici ise beyaz söğüt almayın. Eğer beyaz söğüt almadan önce aspirin veya salisilat alerjiniz varsa doktorunuza danışın. 18 yaşın altındaki çocuklara beyaz söğüt vermeyin. Zerdeçal ve beyaz söğüt da şişme azaltmak için kullanılabilir. 


Yorum Gönderme

bursit için sarı kantoron çayını bir hafta sürekli için kesin alırsınız

Selamünaleyküm.. bursit teşhisi konuldu ve çok sıkıntı çekiyorum.. araştırıyor arastiriyordumki yazınızı gördüm.. sarı kantaron buna fayda ediyormu

Bende bursit teşhisi konuldu kalca ve leğen kemiği bölgemde yanma ağrı oluyor.. Dr ordan iğne yapicaz dedi bende korkuyorum can yakiyomus.. sülük düşünüyorum sizce hangisini tavsiye edersiniz uzun zamandır cekiyorum bana fikir babında yardımcı olabilirmisjniz lutfenn😢

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı. -

Gulden hanım özellikle yazımızda belirttiğimiz üzere boswella sterat bromelain, glikozomin kondostrin, çörek otu yağı, propolis ve magnezyum yağı sizin için son derece faydalı olabilir. Detaylı bilgi ve sorularınız için bizimle facebooktan iletişime geçebilrsiniz.

HOCAM iğne yapıldı omuzum a iki gün geçti ama ağrı hala devam ediyor yaklaşık 1 buçuk aydır çekiyorum. Ne yapmalıyım

ercan bey ayrıntılı belirttik yazımızda nelerin faydalı olabileceğini.. bu konu ile alakalı profesyonel sporcu hekimleri ile irtibata geçebilirsiniz

Hocam ben 42yasinda 100kiloyum sag dizimde bursit tanisi konulan agri var dizimi bukemiyorum on aydir devam ediyor ilac tedavisi bi ise yaramadi ne yapmaliyim

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget