üst banner(728x90)


Egzama

Giriş: Egzama kronik ve influmatuvar bir hastalıktır. günümüzde bir cilt doktoruna gittiğimizde genelde teşhisi konabilen lakin tıbbın büyük oranda çaresiz kaldığı bir derttir. Her insanın başına gelebileceği gibi bu rahatsızlıktan iyileşilebileceğinide size bu yazıda kanıtlamaya çalışacağım. Yazımızı okuyan hekim arkadaşlara tavsiyem bu rahatsızlığı cihanşümul ele almaları sadece bir deri hastalığı olarak bakmamaları olacak yoksa işin başında ayrışırız... Ama belirtimiz genelde kaşıntıdır ve iyi haber bulaşıcı değildir egzamalı birinin elini sıktığınızda size geçmez... Lakin erkeklerin genelinde olan saç dibi egzaması seborait dermatit bulaşıcıdır aynı tarağı traş makinesini kullanırsanız dezenfekte etmeden kullanmayınız. 

Bu gün memleketimizde 3 milyon civarında egzama hastası olduğu düşünülmektedir. Egzama olduğumuzu nasıl anlayabiliriz size alt tarafta bazı egzama görselleri göstereceğiz ve bulgu ve belirtileri sıralayacağız.


Bulgu ve Belirtileri
 • En sık görülen egzama belirtileri şunlardır
 • Deride pullanma kuruma ve kaşıntı
 • İltihaplı veya iltihapsız kabarcıklar ve kabuklanma
 • Derinin o bölgede kalınlaşması
 • İki yaşın altındaki çocuklarda egzama oluşumu genellikle yanaklarda başlar yetişkinlerde dirsek ve dizlerde olabilir.

Nedenleri
Araştırmacılar kesin bir bilgiye bu güne kadar ulaşamamışlardır. Genelde söylenen bu bir kombinasyon olabilir tezidir. kalıtsal faktörlerin çevresel faktörler tarafından etkinleştirilmesi vs. Bazı insanlarda alerji tetikleyici olabiliyor. Benim tezime gelince Egzama bazı dönemlerde yaşanan stres anlarının bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkileri sonucu oluşabilen bir rahatsızlık Karaciğerimizin ruh halimize bağlı olarak kan sisteminde oluşturduğu yanlış bir salgı olabilir sebebi ki karaciğerin gün içerisinde 1500 farklı enzim salgıladığını düşünürsek mantıklı olanıda bu gözüküyor.. bu bir kan hastalığıdır ve bu hastalıktan kan temizlenmedikçe iyileşmenin mümkün olmadığını düşünüyorum

Nasıl etkileri azaltılabilir
Stres kontrolü muhakkak gereklidir.. Bunun için ibni sinanın elkanunu fi tıb kitabından esinlenerek kalbin ve ruhun enkuvvetli ilacı melisayı tavsiye ederim. yalnız mümkünse çok taze alın veya kendiniz yetiştirin.
En iyi terapi yöntemlerinden biride düzenli spor faliyeti günlük 30dk nızı bir egzersiz programına ayırmalısınız
Yumurta balık soya fıstık gibi alerjen olabilecek yiyeceklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.. ve özellikle kabuklu meyvelerin kabukları domates kabuğu salçalı bulgur plavı ve makarna tohum baharatlar karabiber kimyon vs kaçının.
 • sıvı sabun, deterjan,petro kimya kozmetik ürünleri kullanmamak gerek özellikle sıvı sabundaki paraben şampuandaki SLS den uzak durmak lazım keşke hassas ciltliler için memleketimizde tamamen organik temizlik araçları üretilebilse.
 • Yayılmaması için kesinlikle kaşıyıp kanatmamamız gerekmektedir.
 • Kanatırsanız o bölgenin etrafındaki hücresel yapıyada bulaştırabilirsiniz. 
 • Egzamalı yer hep nemli tutulmalıdır su bazlı nemlendiriciler tavsiyemiz.
 • Sıcak banyolardan kaçının duşlarınız ılık olsun.
 • Eczanelerden temin edilebilecek hafif anti kaşıntı losyonları kullanılabilir
 • Katran içeren bileşik kremler kullanılabilir

Beslenme ve diyet tavsiyeleri
Balık yağı: Yapılan bazı çalışmalarda Balık yağındaki EPA Egzamada belirgin azalmaya sebep olduğu saptanmıştır.

Evenin primrose oil: Deneklerley yapılan çalışmalarda Evenin primrose oil egzamadaki kaşıntıyı azalttığı tesbitedilmiş yapılan çalışmaları umm.edu dan takip edebilirsiniz (marryland üniversitesinin resmi web sayfası)

Probiyotikler: Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği tesbit edilmiştir. ama haklarında daha çok araştırma yapılmaya hala gerekvardır

Hodan yağı: Evenin primrose oil ve hodan yağının içerisindeki GLA egzama için topikal olarak dünya genelinde kullanılmaktadır.

Cvitamini: Günlük kullanılması gereken dozaj 1000 mg*2 sabah akşam olmak kaydı ile en etkili C vitamini kaynakları kuşburnu kızılcık ve glaburudur.

Bromelain: En etkili bromelain kaynağı ananastır.günlük bir dilim tavsiye ediyoruz haftada bir ananas kafi

Flovinoidler: Üzüm çekirdeği koyu renkli meyveler bu konuda oldukça etkilidir

Şifalı bitkiler:
Bu konuda tavsiye edeceğimiz bitkiler stres kontrolü sağlayan bitkiler ve karaciğeri temizleyen kürler. Beni tezim 3 aylık kan ve vücut temizliği uzun süreli bir detoks. Bize müracat eden herkese uygulattığımız 40 günlük bir beslenme programı bulunmakta disiplinli ve zor olan bu beslenme ve diyep programına uyanlarda byük oranda başarı sağladık. 3 aylık programda ise 30 ar günlük kürler dahilinde hemopaty uzak doğu tıbbı ve hint bitkilerinden yardım alıyoruz tavsiye ettiğimiz bir kaç bitki aşağıdaki gibidir daha fazla bilgi için iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz...

Topikal kremler.Yapmış olduğumuz çalışmalarda yaban gülü çiçeği ve bitki kök yağı, Matricaria recutita, Stellaria media,alendula officinalis ve Glycyrrhia glabra dan elde ettiğimiz krem oldukça başarı sağlamıştır  bu kremin içerisine kaşıntı gitmesi için Hamamelis virginiana ve katı hindistan cevizi yağı eklenebilir

Kırmızı kantarın yağı. osmanlı tıbbında belkide 500 yıllık bir geçmişi olan bir devadır tüm yara yanıklarde tedavi için kullanabilirsiniz ve herhangi bir iz kalmadan tüm cilt tiplerinde tedabi edivi özelliğe sahiptir.

Geleneksel çin tıbbı. çin tıbbının bitkileri dünya genelinde kullanılsa dahi biz bile ulaşmakta zorluk çekmekteyiz herhangi bir aktardan alınmaya çok müsait olmayan bu bitkiler kafa karışıklığına mahal vermemek için burada paylaşmıyoruz..

Hemopati
Sayısı az olsada hemopatik bazı tedavi yöntemlerinin işe yaradığı tezbit edilmiştir.Lakin bebeklerde çok daha iyi sonu. vermektedir. kendi tecrübemi bu konuda aktarabilirim. Kızım daha 45 günlükken sütten kesildi ve kullandığımız tüm mamalar ciltte egzemaya sebep oldu ilk önce yanaklar ve sonra tüm vücudu sarmıştır Tamamen çaresiz kalan çocuk doktoru arkadaşım artık kortizon içeren kremleri önerdiğinde hemopatik kremleri denemem gerektiğini düşündüm. yaban gülü arnika ve kadife otu çiçeğinden yapmış olduğum krem ile 4 gün içerisinde egzamayı tamamen yendik dönem dönem tekrar etmesine rağmen uyguladığımız krem anında sonuç veriyordu ve bu süreç 3. aya kadar devam etti sonra tamamen ortadan kayboldu

İklim terapisi
İklim terapisinde güneş ışığı ve okyanus suyu iklimi kullanılır. Birde en meşhur israil ölüdeniz suyu ve çamuru tedavisidir %95 yakın deride düzelmeye yapabiliyor

Zihin beden tedavisi. 
Batıda ve uzak doğuda reiki ve yogaya dayandırılan bu tedavi yöntemi stres kontrolü sağlamak içindir.. bizde ise dua ve kurbiyet sığınılması gereken liman olarak görülüyor. Aktif sabır ilahi inayet için her vakit şifa ayetleri okunmalı ve dua edilmelidir.Şifa Allahtan ürünler ise şifaya sebep ve perde

Araştırma ve yararlanılan kaynaklar

Abrahamsson TR, Jakobsson T, Bottcher MF, et al., Probiotics in prevention of IgE-associated eczema: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. J Allergy Clin Immunol. 2007;119(5):1174-80.
Anandan C, Nurmatov U, Sheikh A. Omega 3 and 6 oils for primary prevention of allergic disease: systematic review and meta-analysis. Allergy. 2009 Jun;64(6):840-8. Epub 2009 Apr 7. Review.
Anderson C, Lis-Balchin M, Kifk-Smith M. Evaluation of massage with essential oils in childhood atopic eczema. Phyother Res. 2000;14(6):452-456.
Anderson PC, Dinulos JG. Atopic dermatitis and alternative management strategies. Curr Opin Pediatr. 2009 Feb;21(1):131-8. Review.
Berger MM, Shenkin A. Vitamins and trace elements: Practical aspects of supplementation. Nutrition. 2006; 22(9):952-5.
Biagini Myers JM, Wang N, LeMasters GK, et al. Genetic and environmental risk factors for childhood eczema development and allergic sensitization in the CCAAPS cohort. J Invest Dermatol. 2010;130(2):430-7.
Billmann-Eberwein C, Rippke F, Ruzicka T, Krutmann J. Modulation of atopy patch test reactions by topical treatment of human skin with a fatty acid-rich emollient. Skin Pharmacol Appl SkinPhysiol. 2002;15(2):100-104.
Boyle RJ, Bath-Hextall FJ, Leonardi-Bee J, Murrell DF, Tang ML. Probiotics for the treatment of eczema: a systemic review. Clin Exp Allergy. 2009;39(8):1117-27.
Bruno EJ Jr, Ziegenfuss TN, Landis J. Vitamin C: research update. Curr Sports Med Rep. 2006; 5(4):177-81.
Byremo G, Rod G, Carlsen KH. Effect of climatic change in children with atopic eczema. Allergy. 2006;61(12):1403-10.
Cabrera C, Artacho R, Gimenez R. Beneficial effects of green tea -- a review. J Am Coll Nutr. 2006;25(2):79-99.
Doron S, Gorbach SL. Probiotics: their role in the treatment and prevention of disease. Expert Rev Anti Infect Ther. 2006; 4(2):261-75.
Dryden GW Jr, Deaciuc I, Arteel G, McClain CJ. Clinical implications of oxidative stress and antioxidant therapy. Curr Gastroenterol Rep. 2005;7(4):308-16.
Ernst E, Huntley A. Tea tree oil: a systematic review of randomized clinical trials. ForschKomplementarmed Klass Naturheilkd. 2000; 7(1):17-20.
Ernst E. Adverse effects of herbal drugs in dermatology. Br J Dermatol. 2000;143(5):923-929.
Fleischer AB Jr, Abramovits W, Breneman D, Jaracz E; US/Canada tacrolimus ointment study group. Tacrolimus ointment is more effective than pimecrolimus cream in adult patients with moderate to very severe atopic dermatitis. J Dermatol Treat. 2007;18(3):151-7.
Furuhjelm C, Warstedt K, Larsson J, Fredriksson M, Böttcher MF, Fälth-Magnusson K, Duchén K. Fish oil supplementation in pregnancy and lactation may decrease the risk of infant allergy. Acta Paediatr. 2009 Sep;98(9):1461-7.
Habif. Clinical Dermatology. 5th ed. St. Louis, Mo: Mosby, An Imprint of Elsevier; 2009.
Harari M, Shani J, Seidl V, Hristakieva E. Climatotherapy of atopic dermatitis at the Dead Sea: demographic evaluation and cost-effectiveness. Int J Dermatol. 2000;39(1):59-69.
Horrobin DF. Essential fatty acid metabolism and its modification in atopic eczema. Am J Clin Nutr. 2000;71(1 Suppl):367S-72S.
Kalliomaki M, Kirjavainen P, Eerola E, Kero P, Salminen S, Isolauri E. Distinct patterns of neonatal gut microflora in infants in whom atopy was and was not developing. J Allergy Clin Immunol. 2001;107(1):129-134.
Kalliomaki M, Salminen S, Arvilommi H, Kero P, Koskinen P, Isolauri E. Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomized placebo controlled trial. Lancet. 2001;357(9262):1076-1079.
Karamfilov T, Elsner P. Sports as a risk factor and therapeutic principle in dermatology [article in German]. Hautarzt. 2002;53(2):98-103.
Kim JY, Kwon JH, Ahn SH, et al. Effect of probiotic mix (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus) in the primary prevention of eczema: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Pediatr Allergy Immunol. 2010;21(2Pt2):e386-93.
Kramer U, Sugiri D, Ranft U, et al. Eczema, respiratory allergies, and traffic-related air pollution in birth cohorts from small-town areas. J Dermatol Sci. 2009;56(2):99-105.
Langan SM, Williams HC. What causes worsening of eczema? A systematic review. Br J Dermatol. 2006;155(3):504-14.
Linde K, Hondras M, Vickers A, ter Riet G, Melchart D. Systematic reviews of complementary therapies - an annotated bibliography. Part 3: homeopathy. BMC Complement Altern Med. 2001; 1:4.
Magin PJ, Adams J, Heading GS, Pond DC, Smith W. Complementary and alternative medicine therapies in acne, psoriasis, and atopic eczema: results of a qualitative study of patients' experiences and perceptions. J Altern Complement Med. 2006;12(5):451-7.
Meding B, Alderling M, Wrangsjo K. Tobacco smoking and hand eczema: a population-based study. Br J Dermatol. 2010;163(4):752-6.
Morse NL, Clough PM. A meta-analysis of randomized, placebo-controlled clinical trials of Efamol evening primrose oil in atopic eczema. Where do we go from here in light of more recent discoveries? Curr Pharm Biotechnol. 2006;7(6):503-24.
Oien T, Storrø O, Johnsen R. Do early intake of fish and fish oil protect against eczema and doctor-diagnosed asthma at 2 years of age? A cohort study. J Epidemiol Community Health. 2009 Aug 13. [Epub ahead of print]
Osborn DA, Sinn J. Soy formula for prevention of allergy and food intolerance in infants. Cochrane Database Syst Rev. 2006;(4):CD003741.
Prescott SL, Bjorksten B. Probiotics for the prevention or treatment of allergic diseases. J Allergy Clin Immunol. 2007;120(2):255-62.
Rautava S, Kalliomaki M, Isolauri E. Probiotics during pregnancy and breast-feeding might confer immunomodulatory protection against atopic disease in the infant. J Allergy Clin Immunol. 2002;109(1):119-121.
Schmitt J, Schakel K, Schmitt N, Meurer M. Systemic treatment of severe atopic eczema: a systematic review. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):100-11.
Schram ME, Tedja AM, Spijker R, Bos JD, Williams HC, Spuls PI. Is there a rural/urban gradient in the prevalence of eczema? A systemic review. Br J Dermatol. 2010;162(5):964-73.
Schulz P, Bunselmeyer B, Brautigam M, Luger TA. Pimecrolimus cream 1% is effective in asteatotic eczema: results of a randomized, double-blind, vehicle-controlled study in 40 patients. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2007;21(1):90-4.
Sezer E, Etikan I. Local narrowband UVB phototherapy vs. local PUVA in the treatment of chronic hand eczema. Photodermatol PhotoimmunolPhotomed. 2007;23(1):10-4.
Simopoulos AP. Evolutionary aspects of diet, the omega-6/omega-3 ratio and genetic variation: nutritional implications for chronic diseases. Biomed Pharmacother. 2006;60(9):502-7.
Vlaski E, Stavric K, Isjanovska R, Seckova L, Kimovska M. Overweight hypothesis in asthma and eczema in young adolescents. Allergol Immunopathol (Madr). 2006;34(5):199-205.
Williams HC. Established corticosteroid creams should be applied only once daily in patients with atopic eczema. BMJ. 2007;334(7606):1272.
Williams HC, Grindlay DJ. What's new in atopic eczema? An analysis of the clinical significance of systematic reviews on atopic eczema published in 2006 and 2007. Clin Exp Dermatol. 2008 Nov;33(6):685-8. Review.
Wisniewski J, Nowak-Wegrzyn A, Steenburgh-Thanik E, Sampson H, Li X. Efficacy and Safety of Traditional Chinese Medicine for Treatment of Atopic Dermatitis (AD). J Allergy Clin Immunol. 2009 Feb;123(2):S37.
Worm M, Henz BM. Novel unconventional therapeutic approaches to atopic eczema. Dermatology. 2000;201(3):191-195.


Source: Eczema | University of Maryland Medical Center http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/eczema#ixzz2zWPi0qKl
University of Maryland Medical Center
Follow us: @UMMC on Twitter | MedCenter on Facebook
bu yazıya yorumun

Yorum Gönder

Blogger