hemoroid basur tedavi yöntemleri

Hemoroid: 
Tıpta Rektümda dışkılamaya yardımcı olan vasküler yapıların iltihaplanması veya şişmesi olarak tabir edilir. Lakin ilginçtir neden iltihaplandığı ve şiştiği üzerinde çokta durulmaz. Kalın bağırsağın son 20 cm lik çıkış kanalına bilimsel olarak rektum denilir toplar ve kılcal damarların bulunduğu rektumda ufak damar yırtıkları Kanın damardan sızmasına ve hemor torbolarına dolması ile oluşan hemoroid tipi internal yani iç hemoroid olarak adlandırılır. Bu torbaların dışa sarkması ilede external yani dış hemoroid oluşumu meydana gelir iki durumda da dikkat etti iseniz sebep aynıdır rektumda oluşan damar çatlamaları. Vücudun neresinde olursa olsun kan damar içinde iken hayati sıvı damar dışında iken bakteri yuvasıdır. Toplar damarlardan veya kılcal damarlardan sızan kan hemor torbalarına dolduktan sonra müthiş bir bakteri mıknatısı gibi çalışır ve yoğun ilthap oluşumları meydana gelir bunun sonucu yanma sızı kaşıntı gibi belirtiler karşımıza çıkar.

Ne tuhaf onca teknojiye rağmen bugün tıp hemoroidin gerçek sebebini hala bilememektedir. Dünyadaki herbalistlerde ise yaygın inanış stres ve kabızlık faktörlerinin hemoroid rahatızlığına yol açtığıdır. Erkeklerde daha sıklıkla görülen bu rahatsızlıkta sizlere çok kapsımlı bir tedavi destek programı sunacağız unutmayın herkes ancak belirli bir özen ve disiplinle hastalıklardan kurtulabilir...

İç ve dış hemoroid olarak ayırmadan sonucu ortadan kaldırmak için sebebin yok edildiği bir programla bu rahatsızlıktan selamete erebilirsiniz. Bulgu ve belirtilerle başlayalım

Bulgu ve belirtileri

 • Anal kaşıntı
 • Anal ağrı özellikle otururken
 • Ara sıra dışkıda kanama gözükmesi
 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrı
 • Anüs etrafında bir veya daha fazla meme oluşumu gözlemleme
Sayılabilecek bazı nedenleri
 • Bazı tıbbi durumlar örneğin siroz karaciğer rahatsızlıkları
 • Gebelik
 • Uzun süre tuvalette oturmak
 • Obezite
 • Kronik ishal
 • Kronik kabızlık ve ıkınma
 • Düşük lifli gıda ve sıvı tüketimi
Önleyici Yaşam şekli
Sıklıkla kabız olmamaya dikkat etmeliyiz kabız olmamak için müshil kullanımıda aynı oranda tehlikelidir. Kabız olmamak için en ideal terkip 50gr rezene 50 gr anason 20 gr sinemaki 50 gr kişnişi aktarınızda öğüttürün ve 1 subardağı sıcak suya bu karışımda 1 tatlı kaşığı atın az bir miktar meyan kökü ilave edin afiyetle günde 2 defa yemeklerden 1 saat sonra için.
Gerginlikte bağırsak sorunlarına sebep olabileceği için bu karışımın için az bir tutam melisa eklemeyi ihmal etmeyin ve püf noktalarından biride günde 8 barda su içmeniz gerektiğidir.

Tavsiyeler ve Kaçınılması gereken şeyler
 1. Anüs bölgesine uzun süreli baskılardan kaçının sert zeminlere oturmamaya gayret edin
 2. Pamuklu iç çamaşırları giyin
 3. Likid temizleyiciler parfümlü sabunlardan kaçının 
 4. Kaşıyarak kanatmamaya çalışın
 5. Ağrı durumlarında sıcak oturma banyoları deneyin
 6. Tuvalette süreyi sınırlayın
 7. Domates kabuğu tüketmeyin salçalı makarna ve bulgur plavı belli bir süre yemeyin
 8. meyveleri kabuklarını soyarak tüketin
 9. Pul biberde sorun yok lakin ipek biber tercih edin biber çekirdeği başlıca düşmanınız
 10. Karabiber kimyon yenibahar gibi tohum baharatlar zararlı
 11. Kızartmalar sabah yenen simit ve susamı açma börek çörek kahvaltıları yapmayın
 12. Her gece yatmadan 1 su bardağı ılık bal şerbeti için sabah kalktığınızda 1 çorba kaşığı harnup pekmezi
Tavsiye ettiğimiz bitkiler 
Çörek otu yağı: Her akşam yatmadan 1 saat önce 1 çorba kaşığı yutun üzerine hadis olan bu bitki üniversiteler tarafında yoğun bir şekilde araştırılıyor ve 80 farklı aminoasit tesbit edildi içeriğinde ben çok iyileşen gördüm bu yağ ile

Gotu kola: venöz yetmelik içinde kullanılan bu bitkinin piyasada kapsül formları var amerika menşeeli olan bitki orda yaygın kullanıma sahip ve reçete edilebiliyor sakinleştirici ilaçlar ile kullanılmaması tavsiye ediliyor

Civanperçemi: Avrupanın ve memleketimizin en popüler bitkisidir.Yara tedavisinde ve hemoroid kanamalarını durdurmak için her dönem tercih edilen bir bitki türüdür.

Atkestanesi: Memleketimizde yaygın inanış varis ve homoriti iyileştirdiği yönündedir yağını dışardan uygulamak koşulu ile kullanabilirsiniz

Ozon yağı: Özellik ozonlanmış kırmızı kantaron yağı dışardan uygulandığında güzel sonuçlar veriyor.. Zaten osmanlı tıbbının yara yanık ilacı olan kantaron yağı tam bir mucize diyebiliriz.

Aklınıza takılan diğer sorular için mail adreslerimizden veya Facebook grubumuz vasıtası ile irtibata geçebilirsiniz

Yararlanılan kaynaklar

Alonso-Sevilla P, Guyatt G, Topuklar-Ansdell D, Johanson JF, Lopez-Yarto M, Mills E, Zhou S. Laksatifler hemoroid tedavisi için. Cochrane Database Syst Rev. Eki 2005 19;(4):CD004649. İnceleme.

Alonso-Sevilla P, Zhou Q, Martinez-Zapata MJ, Mills E, Topuklar-Ansdell D, Johanson JF, Guyatt G. Meta-analizi flavonoidler basur tedavisi için. Br J Surg. Ağu 2006;93(8):909-20. İnceleme.
Belcaro G, Cesarone MR, Errichi B, Di Renzo, Grossi MG, Ricci Bir, Dugall M, Cornelli U, Cacchio M, Rohdewald P. Pycnogenol basur tedavisinde süreç akut (yeni bölüm. Phytother Res. 2010;24(3):438-44.
El Nakeeb A., ve ark. Lastik band ligasyonu için 750 durumlarda semptomatik hemoroid dışında 2200 durumda. Dünya J Gastroenterol. 2008;14(42):6525-30.
Eshghi F, Hosseinimehr SJ, Rahmani N, Khademloo M, Norozi MS, Hojati O. Etkileri, Aloe vera kremi posthemorrhoidectomy ağrı ve yara iyileşmesi sonuçları: randomize, kör, plasebo-kontrol çalışması. Kompleman Med J Altern. 2010;16(6):647-50. 
Feldman: Sleisenger & Foredtran çocuk Sindirim Karaciğer Hastalıkları, 8th ed. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier Inc. 2008.
Ferri: Ferri Klinik Danışmanı 2010, 1st ed. Philadelphia, PA: Mosby Elsevier Inc. 2009.
Gan T, Liu YD, yilmaz Y, J. Yang Geleneksel Çin Tıbbı otlar için kanama durdurma hemoroid. [İnceleme] Cochrane Database Syst Tar. 2010;(10:CD006791.
L. Goldstein Sormak yapılacaktır. Önleme ve bakım hemoroid, homeopatik ilaçlar da dahil olmak üzere. Doğum Gaz. 2000;16(2):13-16.
Ho Y, Tan M, Seow-Choen F. Mikronize arıtılmış flavonidic fraksiyonu olan ekonomilerle kıyaslandığında lastik bant ligasyonu ve fiber yönetiminde tek başına kanama hemoroid. Dıs Kolon Rektum. 2000;43:66-9.
Jiang ZM, Cao JD. Etkisi mikronize arıtılmış flavonoid fraksiyonu ile tedavi akut hemoroidal bölüm. Curr Med Res Opin. Haz 2006;22(6):1141-7.
Kaidar-O Kişi, Kişi B, Wexner S. Hemoroidal Hastalık: Kapsamlı Bir İnceleme. Journal of the American College of Surgeons. 2007;204(1).
Lyseng-Williamson KA, Perry CM. Micronised arıtılmış flavonoid fraksiyonu: bir inceleme kullanımı, kronik venöz yetmezlik, venöz ülserlerde, ve hemoroid oluşur. İlaçlar. 2003;63(1):71-100.
MacKay D. Hemoroid ve varis: tedavi seçenekleri gözden geçirilmesi. Altern Med Rev. 2001;6(2):126-140.
Eşrefoğlu MC, Parshad R. Randomize klinik çalışma mikronize flavonoid erken gelen kanama kontrolü akut iç hemoroid oluşur. Br J Surg. 2000;87(7):868-872.
Panpimanmas S, Sithipongsri S, Sukdanon C, Manmee C. Deneysel etkinliğini ve yan etkilerini karşılaştırmalı olarak incelenmesi Cissus quadrangularis L. (Vitaceae) Daflon (Servier) ve plasebo tedavisi akut hemoroid. J Med Assoc Tay. 2010;93(12):1360-7.
Riss S, Weiser FA, Schwameis K, Mittlböck M, Stift A. Hemoroid, kabızlık ve fekal inkontinans: herhangi bir ilişki var mı? Kolorektal Dıs. 2011;13(8):e227-33. doi: 10.1111/j.1463-1318.2011.02632.x.
Srivastava JK, Shankar E, Gupta Papatya S.: Bir bitkisel ilaç ile geçmişte parlak gelecek. Mol Med Raporu. 2010;3(6):895-901.
Staroselsky Bir, Nava-Ocampo AA, Vohra S, Koren G. gebelikte Hemoroid. Can Fam Hekim. 2008;54(2):189-90.
Vazquez JC. Kabızlık, hemoroid, mide ekşimesi ve gebelik. Clin Evid (Online). 2010; ktb: 1411.

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget