Anksiyate bozukluğuna faydalı bitkiler

Anksiyate

Anksiyate devamlı endişeli olma durumudur. Herkes arada bir anksiyate yaşar. Anksiyate bozukluğu olan kişilerde ise devamlı endişeli olma durumu vardır ve bu gitgide endişe seviyesinin yükselmesi ve yaşam sıtandardını etkilemesi sonucunu doğurur.


Belirti ve bulgular

-Kas gerginliği titreme
-Huzursuz veya sinirli hissetmek
-Hızlı kalp atışları ve taşigardi
-Hızlı veya sorunlu nefes alma nefes darlığı
-Mide rahatsızlığı
-Konsantre olmakta güçlük
-Baş ağrısı
-Terleme, yorgunluk, sinirlilik
-Uykusuzluk veya çok uyuma isteği

Anksiyatenin nedenleri nelerdir

Anksiyateye bir çok şey sebep olabilir. Bazı ilaçlar anksiyetey neden olabilir yada  Tıbbi bir rahatsızlığın verdiği endişe anksiyateyi tetikleyebilir. Bilim adamları Nörotransmitter, seretonin, nöropinefrin dahil bazı beyin kimyasallarının anksiyateye neden olduğunu düşünüyorlar. Ancak kesin çalışmalar hala mevcut değil. Zira Batı tıbbı insanı bir cesetten müteşekkil zannedip sadece maddeten cesedimizi incelemekten öteye geçebilmiş değiller.

Anksiyateye reçete edilen ilaçlar.

Sebebinin tam olarak kavranamadığı bu rahatsızlık için hepsi amerika ve avrupa menşeli kimyasal ilaçlar kullandırılmaktadır. örnekler
Benzodiazpeninler: Xanax, librium,klonopin,valium,ativan
Antidepresanlar:Duloksetin, prozac, paxil, effexor.
Son yıllarda leblebi tüketir  gibi antideprasan kullandıran hekimlerimiz azıcık selçuklu ve osmanlıdaki yöntemleri incelese keşke

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler.

Zihin ve vücut teknikleri asırlardır Anksiyate bozukluğu için tercih edilmektedir bunlar beslenmede belli bir düzen ve günlük yapılan egzersizdir. Aşamalı kas gevşetme nefes alıp verme teknikleri vs

Erzurumlu ibrahim hakkı anksiyate Tedavisinde hayvansal gıdaları içermeyen bir diyet programı uygulatmış ve başarılıda olmuştur

Otlar

Kedi otu: (Valeriana officinalis) Yetişkinler için Standarize extrarı kullanım dozajı günlük 150-200 mg  arası Sabah ve akşam olmak koşulu ile iki defa. Kedi otu özellikle panik atak tedavisinde dünyada kullanılan bir bitkidir. Yapılan klinik çalışmalarda anksiyate bozukluğu içinde faydalı olduğu isbatlanmıştır. Emziren kadınlar ve hamileler kullanmamalıdır. Depresyon ilaçları ile etkileşime girebilir.

Çarkıfelek: Etkisi olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Çarkıfelek bitkisi çocuklar için sakıncalıdır. Sakinleştirici etkisi olan diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdır. Memleketimizde aklı evvelin biri Hiç bir ilaçla etkileşime girmeyen memleketin ürünü melisa var iken çocuklarda boy uzatmak için verdiği tarifin içinde çarkıfelek otunuda saymıştı. Gerçekten bitki biliminden bi haber olan birçok insan tv ekranlarında boy gösteriyor

Kava Kava: 100 mg kapsüller halinde günde 4 defa alınmalıdır. FDA tarafından yapılan bir uyarıda karaciğerde olumsuz etkileri çok nadirde olsa gözlemlenmiştir.

Diğer otlar:Zencefil yüz yıllardır hindistanda stres tedavisinde kullanılıyor. Papatya meyan ve zencefil anksiyate için muhteşem üçlü diye anılmaktadır
Özellikle kas sistemini rahatlatmak için Limon bargemut ve yasemin yağlarının karışımı çok iyi sonuç verecektir.
Herbalist Adnan Yıldırım

Yararlanılan Kaynaklar:Akhondzadeh S, Naghavi HR, Vazirian M, et al. Genel anksiyete: bir pilot çift-kör tedavi çarkıfelek diazepam ile randomize kontrollü çalışma. J Clin Pharm Ther 2001;26:362-367.
Awad R, Levac D,, Merali Z, Trudeau VL, Arnason JT Cybulska S. Geleneksel olarak kullanılan anksiyolitik bitkisel gama enzimler üzerine etkileri-(GABA) aminobütirik asit sistemi.J Physiol Pharmacol. 2007 Eylül;85(9):933-42.
E Magnani P Zanolin, Conforti A. Gelsemium sempervirens Homeopatik Dozlarda Farelerin Davranışını Geliştirmek Roman Ortamlara Tepki olarak Bellavite S. Evid Alternat Med Tamamlayan Göre. 2009 Eyl 14. [Epub ahead of print]
Bilia AR, S, Vincieri Galon FF. Kava-kava ve sıkıntılar etkinliği hakkında artan bilgi birikimi ve güvenliği. Yaşam Bilim. 2002;70:2581-2597.
Isaac L, Conrad Roth Bir WT. Yaygın anksiyete bozukluğu psikofizyoloji: uygulanan rahatlama Etkisi. Psikofizyoloji. 2008 Jan 23; [Epub ahead of print]
Davidson JR, Connor KM. Yaygın anksiyete bozuklukta sarı kantaron: üç olgu sunumu. J Clin Psvchopharmacol 2001;21:635-636.
Hubner R, Haselen R, Klein, P. Etkinliği homeopatik hazırlanması Neurexan yaygın olarak kullanılan kediotu ile karşılaştırıldığında-sinirlilik tedavisi için temel hazırlık/huzursuzluk van - gözlemsel bir çalışma. ScientificWorldJournal. 2009 Aug 11;9:733-45.
Ha J, Goebert D, Takeshita J, Lu, yaygın anksiyete bozukluğu Kang M. Tedavi: psikofarmakolojik alternatif edebiyatının yeni antidepresanlar ve benzodiazepinler için kapsamlı bir inceleme. Prim Care Companion Disord CNS . 2011;13(2). ktb: PCC.08r00709.
Kennedy, Küçük G, Haskell CF, Scholey AB. Melissa officinalis ve Valeriana officinalis laboratuvarı boyunca bir arada anksiyolitik etkileri kaynaklı stres. Phytother Res 2006;20(2):96-102.
Lakhan SE, Vieira KF. Anksiyete ve anksiyete için besin ve bitkisel takviyeleri ile ilgili bozukluklar: sistematik inceleme. J Nutr. 2010 Ekim 7;9:42. İncelemesi.
K. St. john's wort - bir bakış Linde. Forsch Komplementmed. 2009 Haziran;16(3):146-55.
Mantani R, Cimino A. tamamlayıcı ve alternatif tıp A primer ve ruhsal sorunların tedavisinde önemi. Psychiatr S 2002;73:367-381.
Meeks TW, JL, BAY Irwin, Redwine LS, Jeste DV Wetherell. Geç tamamlayıcı ve alternatif tedaviler-yaşam depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu: randomize kontrollü çalışmaların gözden geçirilmesi. J Clin Psikiyatri. 2007 Ekim, 68(10):1461-71. İncelemesi.
R. öznel uyku kalitesi-kör, plasebo-Passiflora etkilerinin kontrollü çifte soruşturma incarnata (çarkıfelek) bitkisel çay yaprak ve Bir Kanal. Phytother Res. Ağustos 2011;25(8):1153-9. doı: 10.1002/ptr.3400.
D. Meyankökü ve sağlık etkileri Olukoga Bir Donaldson. J R Soc Sağlık. 2000;120:83-89.
SA Bloch, RM, Antonacci DJ Saeed. Anksiyete bozukluğu tedavisi için bitkisel ve diyet takviyeleri. Am Fam Hekim. 2007 Ağustos;76(4)15:549-56. İncelemesi.
Sarris J, Schweitzer, Stough C, Scholey A. Bitkisel ilaçlar depresyon, anksiyete ve uykusuzluk: psikofarmakoloji incelenmesi ve klinik kanıtlar Panossian. Eur Neuropsychopharmacol. 2011 Dec;21(12):841-60. 2011 Mayıs 23 Epub.
Setzer WN. Uçucu yağlar ve anksiyolitik aromaterapi. Nat Prod Commun. 2009 Eylül;4(9):1305-16.
Singh JS, Umut DA. Bilişsel davranışsal sosyal anksiyete bozukluğu tedavisinde yaklaşımlar. Isr J Psikiyatri Kalmaktadır Sci. 2009;46(1):62-9. İncelemesi.
der Watt G van, Laugharne J, anksiyete ve depresyon tedavisinde Tamamlayıcı ve alternatif A. tıp Janca. Curr Opin Psychiatry. 2008 Jan;21(1):37-42.
Wang SM, Kain ZN. Kulak akupunktur: anksiyete için potansiyel bir tedavi. Anesth Analg. 2001;92:548-553.
Woelk H, Schläfke S.-merkez, çift Lavanta yağı hazırlanışı karşılaştırıldığında, yaygın anksiyete bozukluğu için Lorazepam için Silexan kör, randomize çalışma, çok. Phytomedicine. 2009 Aralık 2. [Epub ahead of print].


Source: Anxiety | University of Maryland Medical Center http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/anxiety#ixzz3GJGA6D5G
University of Maryland Medical Center
Follow us: @UMMC on Twitter | MedCenter on Facebook

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget