kistik fibrozis tedavi yöntemleri ve beslenme şekilleri

 Giriş: Kistik fibrozis kronik ilerleyen bir genetik hastalıktır. Uygun tedavi yöntemleri yapılmaz ise ve beslenmeye dikkat edilmezse vakalar ölümcül olabilir. Evveliyatla çocuklarda ve genç erişkinlerde solunum sindirim ve üreme yollarını etkiler. Sadece bu hastalar için kurulmuş dünya genelinde yardım programları yapabilen Amerika merkezli bir vakıf bile mevcuttur. Tesbitlerine göre şuan 30.000 amerikalı bu hastalığa sahiptir. (Ülkemizde böyle çalışmalar olmadığı için Amerikadaki araştırmaları vermek zorunda kalıyoruz ne yazıkki) Hastalık tüm ırklar ve etnik gruplar içerisinde olmasına rağmen en çok avrupadan gelen beyaz nesil üzerinde gözlenmektedir En az kızılderililer arasında. Her yıl 3500 bebek bu hastalıkla dünyaya gelir.

Belirti ve bulguları:

 1. *Akciğerde kalın ve yapışkan mukus salgıları
 2. *Kronik öksürük
 3. *Hırıltı
 4. *Bronşit
 5. *Kronik sinüzit
 6. *Astım
 7. *Nazal polip (burun içerisinde et gibi büyümeler)
 8. *Genelde bebeklik döneminde karın ağrısı gelişim geriliği
 9. *Aşırı terleme ve tuz kaybı
 10. *Yetişkinlerde devamlı şişkinlik ve karın ağrısı
 11. *Devamlı yorgunluk
 12. *Yağlı ve kötü kokulu dışkı
 13. *Ergenlerde Bağırsak tıkanması, pankreas iltihaplanması, siroz ve infertilitenin geç başlaması gibi durumlarda kistik fibrozisin belirtileri olabilir.


Kistik firozisin nedeni nedir?
Akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibrozis hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılıkları azalır. Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açar. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltı, zatüre, bronşit gibi hastalıklara neden olur. Çocukların gelişememesine, büyümelerinin geri kalmasına neden olan ksitik fibrozis, ter bezlerinde de sorun yaratarak vücudun susuz kalmasına yol açar. 


Tedavi Planı: İlerleyen yıllarda kökhücre tedavisi yaygınlaşırsa birtedavi sunabileceğinin düşünüyor günümüzün bilim adamları. Şuan uygulanan tedavi yöntemleri sadece belirtileri hafifletmek için. Ama doğu tıbbında tedaviside mümkün gözüküyor.
İlaç tedavilerini irtibatlı olduğunuz hekiminiz ayrıntılı bir şekilde size uygulatacaktır bizim burada üstünde duracağımız alternatif tedavi yöntemleri ve gıda takviyeleri beslenme ve besin takviyeleriOlası gıda alerjenlerini ortadan kaldırıp mukus üretimini tetiklemeyecek gıdalarla beslenmek için süt ürünleri peynir, ekşi krema, dondurma, buğday,soya mısır patates, lahana muz  şeker katkı maddesi olan gıdalar ve aşırı tuz büyük oranda hayatımızdan çıkartılmalı veya ölçülü tüketmeliyiz.Mukus üretimin azaltan: sarımsak, soğan, tere,turp,hardal,maydonoz,kereviz,kuşburnu çayı,turşu,limon,anti influmatuar yağlar, fındık badem ceviz ve soğuk su balıkları tüketin ve beslenme tarzınızın içine ölçülü bir şekilde yerleştirin.Sindirim enzimlerini destekleyen papaya ve ananas suyu veya meyvesi tüketilmeliRafine gıdalar beyaz ekmek makarna ve şeker gibi şeylerden kaçının.
Zeytin yağı hindistancevizi yağı gibi yağları tüketin
Yağsız kırmızı et tofu soğuk su balıkları ve bakliyatları tüketin
Trans yağ asitleri içeren gıdaları tüketmeyin örnek:bisküvi kraker kek patates kızartması soğan halkaları börekler işlenmiş gıdalar vs
Kafein içeren gıdaları tüketmeyin kola ve kahve
Günlük filitrelenmiş 8 su bardağı su için saat başı bir su bardağı tavsiye ederiz
Orta derecede egzersiz yapın haftada 5 gün 30 dk

Aşağıdaki takviyeler ile beslenme eksiklikleri giderilmelidir
**omega3 yağ asitleri: inflamasyonu azaltmak ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için çocuklarda günde 2 kes 1000mg yetişkinler için günde 4 kez alınmalıdır

**Bir günlük multivitamin: A C D E K ve B vitamin grubunu içeren polen tavsiyemiz çocuklar içingünde 1 tatlı kaşığı yetişkinler için 2 tatlı  kaşığı yemeklerle birlikte alınmalıdır

**Qenzim Q10 genelde bilinmeyen ve ülkemizde çok kullanılmayan bir ürün bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hücreler arasında elektron taşınmasına yardımcı olur. kaslara güç verir.

**üzüm çekirdeği özü: iyi bir antioksidandır ve K vitamini içerir

**Greyfurt çekirdeği extresi: (citrus paradisi) günde 3 defa 100 mg alınmalıdır. anti bakteriyel ve antifungaldir. mide bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok faydalıdır.

**MSM Günde 3000 mg inflamasyonu azaltır.

Otlar:


 • Ginko bloba:Standarize ekstresi günlük 40-80 mg Günde 3 kes enflamasyonu azaltan iyi bir antioksidandır. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa dikkatli kullanılmalıdırç
 • Yeşilçay (Camelya sinensis) Yurdumuzda yeşil çay bulmak oldukça sor olsada günlük 3 tatlı kaşığı yetişkin veya çocuk farketmez kullandırılması gerekiyor. Bu bitkinin yaprağı ve ginko karıştırılıp kullanılabilir. 
 • Kedi pençesi: Standarize ekstresi günlük 20 mg üç defa alınmalıdır. Kedi pençesi tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Tansiyon ilacı kullananlar doktorunuza danışıp kullanabilirsiniz
 • Meryem ana dikeni: günde 3 tatlı kaşığı toz hali tüketilmelidir. 
 • Bromelain: Ananasın etken maddesi günde 1-2 dilim ananas yersek günlük dozajı almış oluyoruz
Terapötik masajda akciğerdeki mukusu azaltmak için yardımcı olabilir. Bu bağlamda Çörek otu yağı ve anasonuda unutmamak gerekiyor günde1 tatlı kaşığı çörekotu yağı Allahın izni ile bir kaç yılda bu hastalığı tedavi edebilir. Zira ölüm hariç herderdin devası var diyor çörekotunun içinde peygamber efendimiz. 
Sağlıcakla kalın
Herbalist Adnan Yıldırım


Destekleyici Araştırma

Adde FV, Rodrizues JC, Cardoso AL. Kistik fibroz hastalarının Beslenme takip:. Beslenme eğitimi rolü J Pediatr (Rio J). 2004; 80 (6): 475-82.
Beckles Willson N, Elliot TM, Everard ML. Kistik fibrozis için (balık yağlarından) Omega-3 yağ asitleri. Cochrane Database Sist Rev 2002; (3):. CD002201.
Bope, Kellerman. Conn Güncel Tedavisi 2012. 1st ed. Philadelphia, PA: Saunders, Elsevier bir Künye; 2011.
Bruzzese E Raia V Gaudiello G ve diğ. Bağırsak iltihabı kistik fibrozis sık özelliğidir ve probiyotik yönetim. Azalır Besin PharmacoL Termallerini . 2004; 20 (7): 813-9.
Cabrera C, Artacho R, yeşil çay Gimenez R. Faydalı etkileri - Bir yorum. J Am Coll Nutr . 2006; 25 (2): 79-99.
Caramia G Cocchi M Garliardini R, ve diğ. Kistik fibroz çocuklarda, plazma fosfolipitleri ve trigliserid yağ asitleri kompozisyonu. Bir zeytin ve soya yağları karışımı ile diyet takviyesi etkisi. Pediatr Med Chir . 2003; 25 (1): 42-9.
Çene J. Bağırsak mikroflorası:. Içimizdeki savaşan toplum sağlık sonuçlarını müzakere Asya Pac J Clin Nutr . 2004; 13 (Ek): S24-5.
Cvetnic Z, greyfurt tohum ve hamuru etanol ekstresinin. Vladimir-Knezevic S. Antimikrobiyal etkinlik Acta Pharm . 2004; 54 (3): 243-50.
Doron S Gorbach SL. Probiyotikler:. Tedavi ve hastalığın önlenmesinde rolü Uzman Rev Karşıtı Infect Termallerini . 2006; 4 (2): 261-75.
Farrell, p, Rosenstein B, White T, ve ark. . Kistik Fibrozis Vakfı Konsensus Raporu: Yaşlı Yetişkin aracılığıyla Bebeklerinin Kistik Fibrozis Tanısında Kuralları Pediatri Dergisi . 2008; 153 (2).
Ferri. Ferri Klinik Advisior 2012. 1st ed. Philadelphia, PA: Mosby, Elsevier bir Künye; 2011.
Gonclaves C, T Dinis, Batista MT. Uncaria tomentosa kabuğu kaynatma proantosiyanidinlerin Antioksidan özellikleri:. Anti-inflamatuar aktivite için bir mekanizma Phytochemistr y. 2005; 66 (1): 89-98.
Gri V Mohammed SR Smountas AA, ve diğ. Peynir altı suyu proteini. Ile desteklenmiş kistik fibrozis genç erişkin hastalarda Geliştirilmiş glutatyon durumu J Kist fibros . 2003, 2 (4): 195-8.
Kistik fibrozis çocuklarda bir egzersiz programı Gruber W, Orenstein DM, BRAUMANN KM, Paul K, Hüls G. Etkileri: kadın ve erkekler arasında farklılıklar vardır? J Pediatr. 2011; 158 (1): 71-6.
Guo R, PITTLER MH, KOAH tedavisi için Ernst E. Bitkisel ilaçlar:. Sistematik bir inceleme Eur Respir J . 2006; 28 (2): 330-8.
Hale LP, Greer PK, Trinh BT, James CL. Proteinaz aktivitesi ve doğal bromelain hazırlıkları. Kararlılığı Int Immunopharmacol . 2005, 5 (4): 783-93.
Heggers JP Cottingham J Gussman J, et al. Bir anti-bakteriyel madde olarak işleme greyfurt çekirdeği ekstresi etkinliği: II. Eylem ve in vitro toksisite. Mekanizma J Altern Kompleman Med . 2002 8 (3): 333-40.
Huang SH, Schall JI, Zemel BS, Stallings VA. Kistik fibrozis ve pankreas yetmezliği olan çocuklarda E vitamini durumu J Pediatr . 2006; 148 (4): 556-559.
Infante P Redecillas K, sel V ve diğ. Probiyotikler kullanarak. Kistik fibrozis hastalarında bağırsak fonksiyonu İyileştirme Bir Pediatr . 2008; 69 (6): 501-5.
Jonsdottir B, Bergsteinsson H, Baldursson'un O. Kistik Fibrozis - Gözden. Laeknabladid. 2008; 94 (12): 831-7.
Kormosh N Laktionov K ilerlemiş yumurtalık kanseri. Hastaların hücre-arabulucu hem de hümoral bağışıklığın çeşitli bitkilerden elde edilen ekstrakt bir kombinasyonunun Antoshechkina M. etkisi Phytother Res . 2006; 20 (5): 424-5.
Kliegman. Pediatri Nelson Ders Kitabı. 19. ed. Philadelphia, PA: Saunders, Elsevier, 2011 bir Künye.
Kistik fibroz McCabe H. Riboflavin eksikliği: Üç olgu sunumu. J Hum Nutr Diyet . 2001; 14 (5): 365-70.
Mizejewski GJ, Geçiş KA. Yağ asitleri, alfa-fetoprotein, ve kistik fibroz. Pediatri . 2001; 108 (6): 1370-3.
Murray KL, Lee CK, Mogayzel PJ Jr, Zeitlin PL, Rosenstein BJ. Kistik fibrozis. Pediatrik hastalarda besin takviyesi kullanımı Am J Sağlık Sist Pharm . 2008; 65 (6): 562-5.
İsim JA, Chacon CS Brayshaw SJ Jones MC Barboa CM, St. Clair CG ve diğ. Kistik fibrozis uzun dönem sağ hastalığın ilerlemesi üzerinde tanı anındaki yaş ve cinsiyet etkileri. Am J Respir Crit Care Med. 2010; 182 (5): 614-26.
O'Connor oj, Vandeleur M McGarrigle PM Moore K, McWilliams SR McSweeney SE, vd. Pediatrik hastalarda kistik fibroz ince kesit BT değerlendirmesi için düşük doz protokolleri geliştirilmesi. Radyoloji. 2010; 257 (3): 820-9.
Olveira G, Olveira C. Beslenme, kistik fibrozis ve sindirim yolu. Nutr Hst. 2008; 23 (2): 71-86.
Kistik fibrozis yenilikler Proesmans M, Vermeulen F, De Boeck K.? . Temel defekt düzeltme belirtileri işleyen itibaren . Eur J Pediatr 2008; 167 (8): 839-49.
Rubin BK. havayolu klerensine farmakolojik yaklaşım: Mucoactive ajanlar. Paediatr Respir Rev 2006; 7 Sayı 1:. S215-9.
Simopoulos AP. Omega-3 iltihap ve oto-bağışıklık hastalıkları. Yağ asitleri , J. Am Coll Nutr . 2002; 21 (6): 495-505.
Tonelli AR, Fernandez-Bussy S Lodhi S Akindipe OA Carrie RD, Hamilton K, ve ark. . Sağkalım ile son dönem kistik fibrozis ve korelasyon pulmoner hipertansiyon prevalansı . J Kalp Akciğer Nakli 2010; 29 (8): 865-72.
Yoon JH, Baek SJ. Anti-inflamatuar özelliklere sahip diyet polifenollerin moleküler hedefler. Yonsei Med J 2005; 46 (5):. 585-96

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget