psoriasis sedef hastalığı tedavi seçenekleri

PSORİASİS (sedef hastalığı)
Sedef Hastalığı tedavisini İki farklı yaklaşımla ele alabiliriz.
psoriasis vulgaris Sedef hastalığı

 1. Bu hastalığın dermatolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünüp derideki komplikasyonları ortadan kladırmaya yönelik bir tedavi seçeneği sunmak
 2. Bu hastalığın Karaciğere bağlı bir kan hastalığı olduğunu düşünüp hastalığın temeline inerek kandan sebebini ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi seçeneği sunmak.
Doğu ve Batı tıbbı bu konuda tam bir ayrışmanın içine düşmüştür. biz size ikisinide anlatıp kararı size bırakacağız.

İki tedavi şeklide yaşam tarzı konusunda ve beslenme programlarında değişiklikler meydana getirebilir. Doktorlarda genellikle sedef için kesin tedavi eden bir yöntem yoktur. Ve tedavi aşağıdaki koşullara göre kişiden kişiye değişebilir.
 • Sedefin şiddeti ve yaygınlığı
 • Sedef hastalığının türü
 • Kişinin diğer hastalık öyküsü
 • Yaş grubu
Bir çok tıbbi tedavi hastalığın septomlarını tedavi etmek içindir. Bir çok antihistaminik ve kortizon kaşıtnı ve pullanmayı bastırmak içindir. Genelde insanlarda ortak şikayet kortizon kremini kullandıktan sonra kayboluyor 2-3 ay sonra tekrar çıkıyor şeklindedir. Pullanmayı önlemek su bazlı nemlendiricilerle de mümkündür. 
Sedef hastalığı olan kişiler Parfümlü sabunlar, paraben ve SLS içeren şampuanlar, sıvı sabunlar kullanmamalıdır.

TOPİKAL TEDAVİ
Deriye direkt olarak uygulanan tedaviye topikal tedavi denir. Bu Uygulamalar aşağıdaki gibidir.
 • Kremler
 • Merhemler
 • Losyonlar
 • Jeller
Genellikle Sedefi hafif ve orta şiddetli hastalar için ilk tercih edilen yöntem topikal tedavidir. Temel olarak eleştirdiğimiz bir tedavi yaklaşımı olsada batı bunu koşulsuz kabul etmiş gözüküyor.
Kortizon kremler ve merhemler bu hastalık için kullanılan en yaygın topikal tedavidir. Bu düşük doz steroid tedavisi ciltteki belirtiyi azaltmak ve cilt yüzeyini tamir etmek için kullanılır. Ancak Bazı Kortikosteroidler güçlü steroidler içeririr ve hastalığı daha inatçı geçmez hale sokabilir.

BÜTÜNLEŞTİRİCİ TEDAVİ.
Bütünleştirici Tıp Hem alternatif yöntemlerin hemde klasik tıp yöntemlerinin ve bitkilerin bir arada kullanıldığı bir yöntemdir. Bütünleştirici Tıp Avrupada ve Amerikada son on yılda büyük bir ivme yakalamış, Tedavilere yeni bir nefes olmuştur. Bütünleştirici Tıp yöntemi ile anlatacağımız sedef tedavi programı Avrupa ve Asya Tıbbının Din ile yoğrulmuş halidir. 

Bütünleştirici Tıp hekimleri Sedefi Kan hastalığı olarak görmekle beraber modern tıbbıda büsbütün reddetmemektedirler. Bu bağlamda Sedefi gelen beraber inceleyelim...

Sedef: Alternatif Tıp alimleri derlerki Hastalıklar 4 ana unsurdan oluşur. Safra, Sevda, Balgam, Kan
Alternatif Tıbbı anlayabilmek için üstteki resmi kısaca size özetleyelim. İnsanlar Anasır-ı Erba yani 4 anasıra göre mizaçlanır diyor Ehli tasavvuf Tıp alimleri. Bunlar Yukarıdada yazdığımız gibi Safravi, Sevdavi, Demevi,Balgami. Bu insan şekillerine göre tedavi yaklaşımları değişkenlik göstermekler beraber. Hastalığın temeli konusunda da bize fikir vermektedir. Cilt hastalıkları Geleneksel tıp alimlerine göre ekseriyetle Karaciğer ve Kandan kaynanlanmaktadır. Ve 40 günlük riyazet Karaciğerimizi, kanımızı tamamen temizleyeceği için hastalığın sebebide ortadan kalkabilmektedir. Bu güne kadar tecrübelerimiz göstermiştirki El hak doğru söylüyorlar. Riyazetin dünyada doğu ve batıda farklı isimlerle milyonlarca uygulamacısı olmuştur. En basiti insanlar detoks diyorlar. En meşhur uygulayıcısı Kanuni Sultan süleymandır. En meşhur Uygulatıcıları ise Kanuninin Hekim başı Şerafettin Ali ve Erzurumlu İbrahim hakkı. 

Geleneksel Tedavide 40 gün (40 gün peygamber efendimizin işaret ettiği bir rakamdır) Hayvan temelli hiç bir gıda tüketilmiyor. Yenmeyecekler listesi Aşağıdaki gibidir.
 1. Et ve Et ürünleri
 2. Süt ve Süt ürünleri
 3. Tavuk ve Tavuk ürünleri
 4. Konserve makarna şeker gibi rafine gıdalar
 5. Cips kola bisküvi gofret gibi Katkı maddeli gıdalar
 6. Resteuranlarda ve Lokantalarda yenen yemeklerin bütünü
 7. Glikoz içeren içecekler
 8. Alkol ve Tütün
 9. Domates kabuğu bol salçalı yemekler ve patlıcan
 10. Kızartmalar ve Margarin
Liste biraz kabarık olsada 40 gün içerisinde Hücrelerimizin tamamının doğal bir detokstan geçecek olması ve sedef egzama gibi hastalıklardan kurtulmak için büyük bir adım atacak olmamız bize bir 40 gün dayanma kuvveti verebilir. Tabi Herşeyin 40 günle bittiğini söyleyemeyiz. Atılan ilk adım ilk 40 gün dersek doğru olur.
Bu listeye daha detaylı göz atmak isterseniz riyazet nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız

40 Günlük riyazet ve Sonraki 1 yıllık süreç büyük bir metanet ve sabır isteyen süreçlerdir. Topikal olarak tedaviye 40 günden sonra başlandığını burada hatırlatmak isterim.
Bu süreçte strese karşı iyi bir adaptojen ve karaciğer kan temizleyen kürler uygulamak gerekiyor. ilk evvel karaciğeri temizlediği klinik çalışmalar tarafından isbat görmüş bitkileri sizlerle paylaşacağız

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz.diyet olmazsa olmazımız diyebiliriz.  Çocuklar için illa uygulamamız gerekmeyebilir ama yetişkinler için diyet programımız mecburi. Programımıza dahil olmak isteyen danışanlarımızdan istediğimiz. Web sayfamızın sağ alt köşesindeki whatsapp ikonuna tıklayarak bizimle iletişime geçmeliler. 40 günlük tedavi programının maliyetini hesap edebilmemiz ve dozajlama çalışması yapabilmemiz için bizimle irtibata geçip boy yaş kilo bilgisi ve egzama veya sedefin durumunu kısaca bize özetlemeleri gerekmektedir.

Programımız 3 temel esas üzerine kurulmuştur. Sebebini bilmediğimiz bu tür cilt hastalıklarında 1. adım olarak kalın bağırsak detoksu yaptırıyoruz. Bununa birikte karaciğeri ve kanı temizeyen ve safrayı dengeleyen bir çeşit bitki çayıda kulandırıyoruz. Özellikle son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar bu tür rahatsızlıkların tetiklenmesinde çok fazla safra salgısı veya karaciğerimizin değerlerinin belli bir oranda yükselmesi etken rol oynadığı görülmüştür. 

Programımızda kullandırdığımız bitkileri kısaca göz atarsak bazıları aşağıdaki gibidir.

Tedavinizi destekleyecek bitkiler
Enginar:Enginar papatyagiller familyasındandır. silmarin içerdiği için karaciğerde ve safrada biriken nikotin Alkol ve yağın atılımını sağlar. Bol A ve B vitamini içerdiği için Atardamar kireçlemesini önlemekte oldukça faydalıdır.  Romatizma ishal ve sarılık hastalıklarına iyi gelir. Tam bir karaciğer süzgecidir
Dozaj: Kurutulmuş çayından yetişkinler için sabah akşam 4 er gram tüketilmelidir bitki extresi ise yemeklerle birlikte veya tok karına sabah akşam 240 ar mg 
Kekik yağı: Günde 2 defa 6 şar damla meyve suyu içerisine katılarak içilebilir. Hakkında yeterli bilimsel çalışma olmamasına rağmen yapılan bir kaç gözlemde sedefin septomlarını azalttığı tesbir edilmiştir.

Lavanta: Ballı babagiller familyasına ait olan lavanta bir akdeniz bitkisidir.. Koklamak sinirleri yatıştırırken çayını içmek karaciğer enzimleri için faydaldıdır. Biz farkında olmasakta karaciğerimizde gün içerisinde 1500 den fazla enzim salgılanır. Lavanta tamda bu noktada Bizim yardımcımız olup her ay yapılacak 21 günlük kürler Karaciğerimizin düzenli çalışmasını sağlayabilir.

Zerdeçal: Hint safranıda olarak bilinen bu bitki hindistanda hem kanser hemde sedef egzama hastalığının dünyaya göre çok düşük ortalamalarda seyretmesinin başlıca sebebidir.

Köpek balığı kıkırdağı:Bazı ön araştırmalar köpekbalığı kıkırdağının sedefin semptomlarını azalttığı tesbit edilmiştir. Günlük dozaj yetişkinler için sabah akşam 200 er mg. Ve şeker hastaları köpekbalığı kıkırdağını kullanmamalı.

Folik asit B9: Günde 400 mg kullanılmalıdır.

Omega 3 yağ asitleri: Yapılan çalışmalar Balık yağ asitlerinin sedefin etkisini azalttığını ortaya koymuştur.Özellikle kızarıklık ve kaşıntı konusunda yardımcı olarak kullanılabilecek bir desdektir.
Bu konuda daha detaylı bilgiler için alt sağ köşedeki formdan bizimle iletişime geçebilirsiniz

Burada bilgilendirme amaçlı yazmış olsakta tedavi programında bunların tamamını veya aynılarını kullandırmayabiliriz. Bu biraz kişinin durumuna yaşına ve rahatsızlığının boyutuna göre değişkenlik arzetmektedir. .

Topikal tedavi için her yaz karadenizin 2500 rakımlı yaylalarını dolaşır bazı bitkileri toplar ve onlardan bu şikayeti yaşayanlara su bazlı kremler üretmekteyim. instagram üzerinden bizi takip edip bitki topama turlarımızın görüntülerini görebilirsiniz gene tedavisinde yardımcı olduğumuz bazı arkadaşların öncesi ve sonrası fotoğrafarınıda instagram üzerinden payaşmaktayız. 

Tedavi programının her 40 günlük maliyeti ortalama 230 tl ile 540 tl arasında değişmektedir. O günün şartarına göre net dozaj ve sizin için öngörülen tedavi ve fiyat bilgisi için whatsapp üzerinden iletişime geçin lütfen aramayın cevaplayamıyorum yazılı iletişim unutmamak için önemli ve size uygun olduğum ilk fırsatta dönüş yapmaktayım sağlıcakla kalın

egzama problemi olanlar bu yazımızı da okuyabilir
En etkili egzama tedavisi (selçuklu tıbbı ile)


Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget