Safra taşına ameliyatsız çözüm

Safra kesesi hastalıkları

Safra kesesi
Safra Karaciğerin altında bulunan sindirim için hayati öneme sahip bir organdır. Çoğu canlıda safra yemekler arasında safra kesesinde depolanır ve yemek yenince hazmı kolaylaştırmak için on iki parmak bağırsağına boşaltılır. 
Safranın bileşenleri aşağıdaki gibidir. 
 1. Su
 2. Kolestrol
 3. Lesitin
 4. Safra pigmentleri 
 5. Safra tuzları
Anormal durumlarda Safradaki Kolestrol veya bluribin safra kanallarında çökelti oluşturarak taş oluşumuna sebep olabilir.

Safra kesesi hastalık türleri şunlardır

 • Kolesistit (Safra kesesi iltihaplanması)
 • Safra taşı (Safra kesesi taşları)
Herhangi bir belirtisini görmesekte saframızda taş oluşabilir. Taşlar Çok zayıf ihtimal dahilinde olsada kanalı biraz tıkayabilir bu durumda ise ağrı ve bacaklarda şişme gözükebilir. Safra taşı Türkiye ortalaması Yaklaşık %30 dur yanı her otuz kişiden biri haberi olsada olmasada safra taşına sahip olabilir. Bu taşla birlikte yaşanabilir. Sadece acil durumlarda cerahi müdehale yapmak mantıklıdır. Zira safra hayatınızın geri kalanı için önemli bir kesedir. 

Safra hastalıklarının belirtileri

 1. Genellikle karnın sağ üst tarafında ağrı
 2. Yağlı gıdaların tüketimi arefesinde oluşan ağrı
 3. Bulantı sebepsiz kusma
 4. İştah kaybı
 5. El ve Ayaklarda şişme özellikle bilek ve diz arası
Kadınlar erkeklere göre safra hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek bireylerdir. Hızlı kilo aldıran ve verdiren ürünlerde safra taşı oluşumuna sebep olabilir. 

Eğer safra kesesi krizi yaşıyorsanız karnın sağ üst tarafına dokunduğunuzda ağrı hissedeceksinizdir. Ciltte aşırı sararma durumunda ise safra taşı kanalı tıkamış olabilir ve acil cerahi müdehale gerekebilir. 
Bazı reçete edilen ilaçlar ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırarak safra taşını çözebilir bunlar aşağıdaki gibidir.
 • Oral bir safra asidi olan ursodeoksikolik asit (Ursodiol) Çapı 15 mm ye kadar olan kolestrol taşlarınız çözebilir. İlaç hastaların yaklaşık %40 ında başarılıdır. 
 • Metil Tert-Butil eter monooctanin (Moctanin) Safra kanalı ve safra taşları için doğrudan infüzyon çözücüdür.
 • Şok dalga tedavisi  Litotripsi. bu Türkiyede varmı bilmiyorum
Bir safra taşının erimesi en az iki yıl sürer bunu unutmamak gerekmektedir. Ama ne yazıkki doktora gittiğimizde safra taşı tesbit edilse hemen ameliyat olmamızı söyleyen bir zihniyetlede karşı karşıyayız. Hastanelerimizde bir çok hastaya hastalığın oluşturabileceği an kötü komlikasyonları anlatarak ameliyata ikna çabaları gösterilmektedir. Halbuki bilim bize gösteriyorki safra taşlarının büyük bir kısmı eritilip düşürülebiliyor.
Hekimlerimizin bir kısmı tamamlayıcı ve alternatif tedavileri önerirken büyük bir kısmı ise düşmanca tavır takınarak hem bu bilgileri mesnetsiz kabul etmekte hemde hor görmektedirler.. Asıl hor gördüklerinin kendi tarihleri olduğundan belkide haberleri dahi yoktur. Hem 8 asır önce Şerafettin Alinin Tasarladığı ameliyat malzemelerini kullanacaksın Safrayı ameliyat ederken hemde Onun Müreccebnamesindeki terkiplerine burun kıvıracaksın bu ne büyük bir tezattır. Konumuz bu değil diyerek bu paragrafı kapatalım

Safra taşı olanlar için beslenme ve gıda takviyeleri

 1. Süt peynir dondurma gluten içeren alerji yapabilecek şeylerin tüketimini azaltmanızı tavsiye ederiz.Yumurta konusunda ise iki ayrı fikir var birisi kolestrolü yükselttiğini diğeri yükseltmediğini düşünüyor
 2. Kepekli tahıllar ve B vitamin grubu bakımından zengin gıdaları tüketin özellikle demir çinko ve magnezyum bakımından yeterli beslenin
 3. Koyu yeşil yapraklı sebzeler genelde tercihiniz olsun. Deniz ürünleri Favori gıdalarımız
 4. Beyaz ekmek makarna şeker gibi rafine gıdalardan kaçının. 
 5. Bol bol anti oksidan meyveleri tüketin örneğin kiraz üzüm yaban mersini gibi
 6. Daha az kırmızı et ve yağsız et tüketin.
 7. Zeytin yağı , Aspir Yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı pişirme yağlarını kullanın
 8. Kurabiye kraker patates kızartması ve diğer kızartmalar cips gibi şeyleri mümkün olduğunca azaltın
 9. Alkol tütün gibi zararlı şeyleri kesinlikle kullanmamaınızı tavsiye ederiz.
 10. Mümkünse hafifçe haftada 5 gün egzersiz yapın
Aşağıdaki gıda takviyelerini kullanmaya çalışın
 1. Günlük bir multivitamin kullanın B kompleks magnezyum çinko selenyum olsun içerisinde
 2. C vitamini günlük 500 mg iki defa toplamda 1000 mg kullanın bağışıklık destek için
 3. Fosfatidilkolin Safra taşı erimesine yardımcı oluyor ancak Bazı alzheimer ilaçları ile etkileşime girebiliyor eğer böyle bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzu danışın Fosfatidilkolin için lesitin kullanabilirsiniz
 4. Anti oksidan desteği için Alfa lipoik asit kullanmalısınız. Kemoterapi ilaçları ile etkileşime girebilir. 
Tavsiye edilen bitkiler:
Yeşil çay: Camelya sinensis. İyi bir antioksidandır günde 3 bardak tavsiye ediyoruz
Deve dikeni: Karaciğer ve safra kesesi detoksifikasyonu için en önemli bitkilerdendir. 
Enginar: Safra kesesi ve karaciğer fonksiyon desteği için
Zerdeçal ekstresi: Günlük 600 mg. Özellikle Karaciğer fonksiyon desteği için faidelidir. 
Keten tohumu yağı : Günlük 2 tatlı kaşığı; Safra taşlarını eritme yeteneği vardır uzun süreli kullanımlar gerektirir. Örneğin 6 ay 1 yıl arası
Aspir yağı: son zamanlarda gündeme gelsede tam değerini bulmamış vanadyum bakımından zengin bir yağdır günde 1 tatlı kaşığı yatmadan önce tavsiye ediyoruz.
Hünnap Sıvı ektresi: Özellikle safra taşlarını yok ettiği bilimsel olarakta tesbit edilmiş Güzel amasyamızın en nadide meyvelerinden dir. 
Daha ayrıntılı bilgi için bizimle Facebook sayfamız üzerinden irtibata geçebilirsiniz. 
Hb. Adnan Yıldırım. 

Yararlanılan kaynaklar: Cabrera C, Artacho R, Gimenez R. Beneficial effects of green tea -- a review. J Am Coll Nutr. 2006;25(2):79-99.
Etminan M. Oral contraceptives and the risk of gallbladder disease: a comparative safety study. CMAJ. 2011:183(8):899-904.
Gaby AR. Nutritional approaches to prevention and treatment of gallstones. Altern Med Rev.2009:14(3):258-67.
Ko, CW. Prefac: Gallbladder disease. Gastroenterol Clin North Am.2010;39(2):xiii.
Liu B, Beral V, Balkwill A. Childbearing, breastfeeding, other reproductive factors and the subsequent risk of hospitalization for gallbladder disease. Int J Epidemiol. 2009;38(1):312-8.
Liu B, Beral V, Balkwill A, Green J, Sweetland S, Reeves G. Gallbladder disease and use of transdermal versus oral hormone replacement therapy in postmenopausal women: a prospective cohort study. BMJ. 2008;337:a386.
Marx: Rosen's Emergency Medicine, 7th ed. Philadelphia PA: Mosby Elsevier. 2009.
Rai A, Tewari M, Mohapatra SC, Shukla HS. Correlation of nutritional parameters of gallbladder cancer patients. J Surg Oncol. 2006;93(8):705-8.
Shaffer EA. Gallstone disease: Epidemiology of gallbladder stone disease. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2006;20(6):981-96.
Tsai CJ, Leitzmann MF, Willett WC, Giovannucci EL. Long-Term Effect of Magnesium Consumption on the Risk of Symptomatic Gallstone Disease Among Men. Am J Gastroenterol. 2007; [Epub ahead of print].
Venneman NG, van Erpecum KJ. Gallstone disease: Primary and secondary prevention. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2006;20(6):1063-73.
Völzke H, Baumeister SE, Alte D, et al. Independent risk factors for gallstone formation in a region with high cholelithiasis prevalence. Digestion. 2005;71(2):97-105.
Walcher T, Haenle MM, Mason RA, Koenig W, Imhof A, Kratzer W; EMIL Study Group. The effect of alcohol, tobacco and caffeine consumption and vegetarian diet on gallstone prevalence. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2010;22(11):1345-51.
Wang F. Oral contraceptives and risk of gallbladder disease. CMAJ. 2011:183(13):1517.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget