tip1 ve tip2 diyabetin tedavi yöntemleri

Tip 1 Tip 2 diyabet nedir

Diyabet Kan şekeri Glikozun aşırı derece yükselmesi sonucu ortaya çıkan metabolik bir bozukluktur. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pekçok kimyasal madde ve hormonun karmaşık etkileşimi sonu sağlanır. Diyabet hastaları ya yeterli insülin üretemez yada vücutlarının ürettiği insülini kullanamaz. Bu konuyu kısaca açacak olursak kandaki şekeri düzenleyen en önemli organ pankreastır. Ve pankreasın beta hücrelerinde salgılanan insülin adı verilen hormondur. Diabetes Mellitus Ya insülin sagısındaki yetesizlik yada insülinin kullanılmaması soncu oluşan şeker hastalığı dediğimiz yüksek kanşekerinin yol açtığı bir kaç grup hastalığa verilen ortak isimdir. 

Diyabeti Yazımızın başlığında da söylediğimiz gibi iki kolda inceleyeceğiz. İnsülin üretiminin azalması sonucu oluşan durum tip 1 diyabet. Yada üretilen insülinin kullanılamaması sonucu oluşan tip2 diyabet. Her iki durumda sonuçta kan şekerinin yükselmesi sonucunu ortaya çıkartır. 

Türkiye diyabet cemiyetinin verilerine göre şuan Türkiyede 12 milyonun üzerinde diyabet hastası bulunmakta ve Bu rakam her yıl nüfusa göre orantısız bir şekilde armaktadır. 1921 yılında hayatımıza giren yapay insülin an şekerini dengelememizde yardımcı olmakta lakin kesin bir tedaviyi bize sunmamaktadır. Hatta İlaç kullananlar ne yazıkki her yıl doz artırımına gitmekte ve sonu olmayan bir helezonun içerisine çekilmektedirler. 

 • Tip 1 Jüvenil veya insüline bağımlı diyabet: insülin üreteminden sorumlu pankreas hücrelerinin sebebi bilinmeyen bir şekilde immun sistem tarafından yok edilmesi sonucu ortaya çıkar. Sonuç olarak pankreas uygun kan şekeri için yeterli miktar insülin üretme kabiliyetini kaybeder. Genellikle çocuklu yaşlarda teşhisi konulan bu diyabet türü kuzey ülkelerinde daha çok görülür. 
 • Tip 2 diyabet: Diyabet hastalarının %90 ının oluşturan bir diyabet türüdür. Genellikle yetişkinlerde gelişir. Pankreas kan şekerini dengede tutmak için yeterli insülin üretemez. Eksik ve sağlıksız beslenme sedenter yaşam tarzı stres, ve obezite bu rahatsızlığın belli başlı sebepleridir. Gün geçtikçe daha yaygın hale gelen bu rahatsızlık Belli durumlarda kontrol altına alınabilir. 
Bu konuda bizim tavsiyemiz ön diyabet çalışmaları yapılması. Ve insanlara Tip 2 diyabete yakalanmadan bu hastalıktan nasıl korunacaklarının anlatılması hastalığın önünü 2035 e kadar büyük oranda alacaktır. Yoksa günün artış rakamlarına göre her 3 kişiden biri 2035 yılında diyabet hastası olabilir. 

Belirti ve Septomlar

 1. Artan susuzluk ve ağız kuruluğu
 2. çok idrara çıkma
 3. Artan iştaha rağmen kilo kaybı
 4. Mide bulantısı
 5. Kusma
 6. Karın ağrısı
 7. Yorgunluk 
 8. Regl Adet görememe
 9. Ayak tabanlarında yanma hissi bileklerde uyuşma
 10. Bulanık ve kötü görme
 11. İktidarsızlık (erkeklerde sertleşme ve ereksiyon problemi)
 12. Yaraların geç iyileşmesi veya iyileşmemesi
Tip2 diyabet zaman içerisinde gelişen bir hastalıktır özellikle kilolu insanlarda ve obez beslenme şekillerinde ortaya çıkar. Tip1 diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir.Her yıl ortalama 13.000 den fazla gence tip 1 diyabet teşhisi konur. 

Risk faktörleri

Tip 1 diyabet
 1. Tip1 diyabette aile öyküsü dikkate alınmalıdır. 
 2. Anne pre-eklampsi (Gebelikte 3 aydan sonra kan basıncındad ani değişimler)
 3. Hashimoto troid, graves hastalığı, miyasteni gravis, Addison hastalığı, veya permisöz anemide dahil olmak üzere oto bağışıklık hastalıkları ve bunlar kalıtsal öyküsü
 4. Kabakulak, kızamıkçık gibi bebelik dönemi viral enfeksiyonları,
 5. Kuzeyde D vitamini eksik bölgelerde yaşamak
Tip 2 diyabet
 1. Kalıtsal özellik aile öyküsü bu diyabet türünde de geçerli 
 2. 45 yaşın üzerindekiler
 3. Bel çevresinde aşırı vücut yağları
 4. Hareketsiz yaşam tarzı aşırı yağlı ve dengesiz beslenme
 5. Kandaki kolestrol ve trigleresid oranın yüksek düzeyde seyretmesi
 6. Gastasyonel diyabet ve polistik over sendromu.
 7. Düşük doğum ağırlığı veya hamilelikte annenin yetersiz beslenmesi
 8. Depresyon Tip 2 diyabet riskini %60 artırıyor

Önleyici Bakım

Tip 1 diyabet
Tip 1 diyabeti önlemek için kanıtlanmış herhangi bir yol yoktur. Finlandiyada yapılan bir araştırmada Yeterli D vitamini alan çocuklarda Tip 1 diyabet görülme olasılığının daha düşük olduğu tesbit edilmiş. Ülkemizde ise D vitamini verilen çocuklarda da görülmesi belki bu tezi kısmide olsa çürütür. Yapılan en uzun süreli çalışma da ise Köpek balığı karaciğer yağı ve D vitamini 30 yıl boyunca gözlenen bebeklerde kullandırılmış ve çok belirgin Tip1 vakalarında azalma gözlenmiştir. Bu çalışmada kuzey ülkesi olan finlandiyada yapılmıştır. 

Tip 2 Diyabet
Nüfus tabanlı yapılan çalışmalarda Tip 2 diyabetin yüksek oranda önlenebilir olduğu gözlemlenmiştir. Egzersiz kilo yönetimi ve Akdeniz tarzı beslenme Tip 2 diyabette çok önemli tedavi destekleridir. Sedanter hayat tarzının hüküm sürdüğü ABD gibi ülkelerde tip 2 diyabet çok yoğun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde de son 20 yılın verilerine bakarak her yıl ciddi artışlar gösteren bir aritmetiğe sahip olduğumuz söylenebilir. 

Tedavi Yaklaşımı

Diyabet tedavisinde şuan güdülen amaç sağlıklı kan şekeri değerlerini muhafaza etmektir. Bu diyabetli kişilerde majör komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir. Ama aslolan hastalığın sebebini ortadan kaldırmak olmalıdır. Bunun için diyabete sebep olan koşulları iyice irdelemeli araştırmala ve hayatımızı bunları ortadan kaldırcak şekilde kanalize etmeliyiz. 
Şeker hastası adaylarının ve olan kişilerin Kandaki şeker miktarını kontrol altında tutmak için aşağıdaki yöntemleri uygulaması şarttır
 • Dengeli bir diyet düzenli egzersiz. stresi azaltan bir yaşam tarzı
 • Lif ve krom içeren takviyeler
 • Gevşeme teknikleri
 • Stres yönetimi için melisa, lavanta yada akapuntur tedavisi
Yukardaki başlıkları anlaşılabilir tarzda açacak olursak. 
Yaşam Tarzı: Diyabetli kişiler kan şekerini kontrol altında tutmak için durup geriye bir bakmalı hayatlarındaki olumsuzluklardan büyük oranda kurtulmalıdırlar. Bu tip 2 diyabet olan kişilerde ilaç ihtiyacını bile ortadan kaldırabilir. bu konuyu aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz.

Diyet: Tahıl bakımından zengin gıdalar, meyve ve sebzeler diyabetli kişilerin başvurması gereken en önemli besin kaynakları. Böbrek hastası ve diyabet olanlar çok düşük oranda protein içeren gıdalar almalıdır.
Karbonhidratlar kan şekeri üzerinde en olumsuz etkiye sahip şeylerdir. Özellikle aparatifler ve ekmekten çok uzak durun. Özellikle Makarn, pirinç, ekmek, kraker, patates, mısır, gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdaları çok az tüketmeliyiz. Mercimek, baklagiller, meyve, ıspanak brokoli  yeşil salata
yeşil fasülye gibi içinde nişasta oranı çok az olan sebzeleri tüketmeliyiz.Özellikle bir diyetisyenden bu konuda takviye alınabilir.

Egzersiz: Kan şekerini düşürür. Ve vücudun daha verimli çalışmasını sağlar. Diyabetin önlenmesinde ve yönetiminde egzersiz iyi bir tedavi kaynağıdır. Haftada 3 veya 4 defa 30 dk ile 60 dk arası egzersiz yapmak kandaki şekeri yönetimi için oldukça etkili bir yöntemdir.

Kullanılabilecek ilaçlar konusuna değinmiyorum doktor arkadaşlara pasladığım bir paragraf

Kan şekerini düşüren mineral takviyeler:
Krom: Kuzu karaciğeri, bira mayası, et, balık, meyve sebzelerin geneli, kepekli tahılları gibi gıdalarda bulunur. vücudun insüline karşı duyarlılığını artırır. Araştırmalar glikozun enerjiye dönüşümünde vazife yaptığını göstermiştir. Tip 2 diyabet için tavsiye edilir. günlük dozaj 200-300 mcg. yani 0.002-3 mg alınmalıdır. Troid ilaçları ile etkileşime girebilir.

Magnezyum:Bir çok klinik çalışmada magnezyumun kan şekerini dengeleme konusunda etkileri isbat edilmiştir. Magnezyum insülin etkisini artırır. Yeşil mercimekte bamyada kuzu karaciğerinde mevcuttur.

Vanadyum: Vanadyum toprakda ve bir çok gıdada eser miktar bulunan bir elementtir. Yapılan hayvan çalışmalarında ve küçük çaptada olsa insan çalışmalarında doğal formda alınan vanadyum diyabetli kişilerde insülin ihtiyacını azalttığı tesbit edilmiştir. Marrylan üniversitesinin halk sağlığı merkezinde yapılan bir çalışmada ise insülin kullanan insanlara vanadyum vererek günlük insülin seviyesinde büyük oranda düştüğü gözlemlenmiştir.

Beta glukagon: yosun bakteri mantar veya çeşitli bitkilerden türetilmiş bir liftir tavsiye niteliğindedir.

Anti oksidanlar: vücutta kimyasal reaksiyonlar sonucu üretilen zararlı moleküller serbest radikallerin süpürücüleridir. Bazı klinik çalışmalar diyabetli insanlarda serbest radikal oranının yüksek antioksidanların düşük olduğunu göstermiştir. Bunun için diyabetli insanlara tavsiyemiz antioksidanları bol miktarda kullanmalarıdır.

Kardiyo vasküler etkileri ve takviyeler.
İnsülin direnci genellikle kardiyovasküler bir rahatsızlıkla ilişkili olduğu için diyabetli insanlar kandaki lipid düzeyini ve kan basıncını kontrol altında tutmalılar ve bu konuda bazı gıdalarda yardım almaları gerekmektedir.
  Tavsiye ettiklerimiz aşağıdaki gibidir

 • Q 10
 • Niasin
 • Omega 3 yağ asitleri
Bu konuyu ayrıntılı bir biçimde diğer yazılarımızda anlattığımız için bu üç şeyin faydalarını oradan okumanızı tavsiye ederim

Fayda veren Bitkiler:
Bitter melon: Bizim kudret narı olarak da bildiğimiz bu bitkinin hamı şekeri ciddi oranda düşürüyor. 
Çemen tohumu: Yapılan klinik çalışmalarda çemen tohumunun kan şekerini düşürdüğü tesbit edilmiştir. 
Cimnema: Hindistadan özgü olan bu bitki ülkemizde 9 lu çayın içerisinde kendini göstermiş olmasına rağmen dünya genelinde diyabetle mücadele için yaygın olarak kullanılmaktadır. 
Tarçın: Artık gelenek halini almış bir şeker düşürücüdür tarçın.
Şuan çalışmalarını büyük oranda tamamladığımız bir insülin destek seti şeker hastaları için umut olacağı inancındayız. 4 farklı üniversiteden görüş alarak hazırlamış oladuğumuz bu setin hülasasını yukarıdaki yazımızda sizlerle paylaştık. Şuna inanıyorumki Allah her derdin devasını yeryüzünde yaratmıştır. İnsan opluna düşen sadece Araştırıp bulmak. bu bağlamda Rönesans tıbbına hiç bir şekilde güvenmediğimiz tekrar söyleyebilirim saygılarımızla 
Hr. Adnan Yıldırım

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget