anoreksiya nervoza aşırı zayıflık kilo alma korkusu

İnternet ansiklopedisi wikipediadan edindiğimiz bilgiye gore

Anoreksiya nervoza

Anoreksiya Nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk.
Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.
Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebileniştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan 'Anoreksiya Nervoza', sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.
Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.
Ben bu hastalıkla ilk defa amerikada araştırmasını yaptığım bir klinikte karşılaştım. Anokresiya nervoza hastası bir hanımfendi kilo alacağı korkusu ile hiçbirşey yemiyor ve yediklerinide gizli gizli kusuyordu. Kendisi çok zayıf olmasına rağmen bu hastalık tüm zihnini etkilemişe benziyordu. Ogün şişmanlık korkusu olduğunu düşündüğüm bu rahatsızlığın daha derin bir şey olduğunu gün sonunda aldığımız seminerde öğrendim
Kısaca size burada marryland üniversitesinin katıldığımız seminerde bizimle paylaştığı bilgileri yansıtmaya çalışacağım. 

Giriş: Anormal yeme davranışı olan bu rahatsızlık şiddetli kilo kaybı ve çok zayıf kalma isteğini içinde barındıran psikiyatrik komobidite ile karakterize bir psikiyatrik bozukluktur. Bu hastalığa sahip olan insanlar tartıya çıktıklarında 100 gr bile kilo almışlarsa kendilerini ciddi kötü hissedip bunalıma girebilirler. Zaten çok düşük olan kilolarını korumak için kendilerini günlerçe aç bırakabilir ve vücudun kaldıramayacağı egzersizleri yapabilirler. Ve bu insanlar her nekadar çok zayıf olsalar ve son derece ince gözükseler dahi kendilerini şişman hissederler. 
Anoreksiya özellikle sanayileşmiş toplumlarda giderek yaygınlaşan bir rahatsızlık. sıfır beden psikolojisi bir çok genç kızın en güzel çağlarını hep mutsuz geçirmesini sağlayan modanın ve dünya magazinin kötü bir dayatması. Fit yağsız ve kusursuz bir vücuda sahip olma isteği özellikle erkeklerdede artarak çoğalmakta ve genç nesilde bilmeseler dahi anoreksiya belirtileri gözükmektedir. 
Gelelim bu hastalığın belirtilerine
Tanı ölçütleri:
 • Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi
 • Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyma
 • Beden algısında bozukluk gözlenmesi
 • En az 3 ay menstürasyon görmemesi
 • seyrekleşen ve güçsüzleşen saçlar
 • düşük kan basıncı yorgunluk
 • anormal kalp ritimleri 
Psikolojik ve davranışlardaki belirtiler
 • benlikte oluşturulan tahrip zayıf olmalarına rağmen kilolu olduklarında ısrar etmeleri
 • sofrada yemek yemeden gıda ile meşgul olmak onunla oynamak ama yememek
 • genelde hastağın ciddiyetini reddederler 
 • öğün atlamak için türlü mazeretler öne sürerler
 • sadece bir kaç çeşit yiyecekleri tüketirler
 • sürekli tartılırlar
 • ufak bir porsiyonu dahi çok uzun zamanda bitirirler çok küçük parçalar halinde yemek yerler
Nedenleri
genelde bu tür psikolojik hastalıklar için bir neden havuzu oluşturulur ve onlar sıralanır. şöyleki
 • şiddetli tramva duygusal stres bir yakının ölmesi veya cinsel istismar 
 • beyin kimyasalında anormallikler 
 • mükemmeliyetçiliğe doğru bir eğilim. her zaman kilosundan dolayı aşağılanma korkusu. 
 • bu hastalığa yakalananların 5 te 1 inde yeme bozukluğuna sahip bir akraba vardır

Bu hastalık için önleyici bakım tavsiyeleri

Anoresiyayı önlemenin en kesin yolu erken yaştan itibaren sağlıklı beslenme ve güçlü bir beden imajı geliştirmektir. popüler kültürün dayattığı beden ölçülerine ulaşmayı kendiniz için hayat memat meselesi yapmayın. sağlıklı beden ölçüleriniz olsun kafi. Zira tvlerin ve internetin dayattığı ölçüler sağlıklı beden ölçülerinin altında ve korunması zor olan ölçülerdir

 Belli başlı yeme ve davranış alışkanlığı tavsiyeleri 

 1. Peygamber efendimizinde ölçüsü olan yemek saatini bir sosyal saate çevirin rahat hissettirin ve rahat hissedin. Sofraya küs gibi oturup küs gibi kalkmayın. Birbirinizle konuşun 
 2. Aile terapisi alın. Bu konuda uzman bir psikiyatra en azından danışın yol göstermesini sağlayın 
 3. evinizde tartı bulundurmayın pillerini çıkarın vs. günlük ve günde birkaçkez tartılmanın önüne geçin 
 4. Düzenli bir beslenme ve sağlıklı bir diyet listesi oluşturun

Beslenme ve diyet tavsiyeleri. 

Özellikle kafeinden kahveden ve koladan kaçının. en az günde 6 bardak su için. Kas kütlesi kazanmanız sizin için önemli bunun için günde bir miktar et süt ve yumurta tüketin
Gıda takviyeleri
 1. özellikle bu tür hastalıklarda multivitamin şuruplar şarttır a-b-c-d-e gibi vitaminler magnezyum, demir, çinko,bakır gibi mineraller ihtiva etmesine dikkat edin
 2. omega 3 yağ asitleri günlük en az 1000 mg tüketilmelidir. 
 3. Q enzim Q10 günlük tüketilmelidir 100 ile 200 mg arası uygundur
 4. Kreatin günlük 5-7 gram arası kas dokusu erimesin diye

Bu konuda fayda verecek bitkiler

Ashwaganda: Standart özü günlük 400 mg alınmalıdır. ülseriniz varsa bu bitkiyi kullanmayın
Çemen: Çemen diyip geçmeyin iştahı uyarmak için oldukça etkilidir çemen tohumları kaynatılıp suyu içilir günde 2-3 defa tekrar edilebilir. 

destekleyici Araştırma

. Yeme bozukluklarının tedavisinde hipnoterapi Barabasz M. etkinliği . Int J Clin Exp Hypn2007 Tem, 55 (3): 318-335. Gözden geçirmek.
Birmingham CL, Sidhu FK. Anoreksiya nervoza tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri:. Olgu sunumu ve literatürün gözden Ağırlık Disord yiyin . 2007 Eylül; 12 (3): e51-E53.Gözden geçirmek.
Clarke TK, Weiss AR, Berrettini WH. Anoreksiya nervoza genetiği. Clin Pharmacol Ther.2012; 91 (2): 181-8.
Mutfak Darzens S, Duayeni C, Mouren MC. . Ergen anoreksiya nervoza tedavisinde Aile terapisi: güncel araştırma kanıt ve tedavi edici etkileri Ağırlık Disord yiyin. 2008; 13 (4): 157-170.
Escolar DM Buyse G Henricson D, et al. CINRG Duchenne kas distrofi olarak kreatin ve glutamin randomize kontrollü çalışma. Ann Neurol . 2005, 58 (1): 151-155.
Espindola CR, Blay SL. Hasta açısından anoreksiya nervoza tedavisi: nitel çalışmalar metasynthesis. Ann Clin Psychiatry. 2009; 21 (1): 38-48.
Ferri: . Ferri Klinik Danışmanı, 2015, 1st ed Anoreksiya Nervoza. St Louis, MO: Elsevier Mosby. 2014.
Alan T. Masaj tedavisi etkileri. Am Psychol . 1998; 53: 1270-1281.
Franko DL Keshaviah bir Eddy KT, et al. . Anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza mortalitenin uzunlamasına bir soruşturma Am J Psychiatry. 2013; 170 (8): 917-25.
. Goldman Goldman'ın Cecil Medicine, 24 ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders. 2011.
Holman RT Adams CE, Nelson RA ve diğ. Anoreksiya nervoza olan hastalar seçilmiş esansiyel yağ asitleri eksiklikleri, gereksiz yağ asitleri telafi değişiklikleri göstermek ve plazma lipitleri akışkanlığını azalmıştır. J Nutr 1995; 125: 901-907.
. Keski-Rahkonen A, Raevuori A, Bulik CM, Hoek HW, Rissanen A, anorexia nervosa kurtarma ile ilişkili Kaprio J. faktörler: toplum temelli bir çalışma Int J Disord yiyin. 2014; 47 (2): 117-23.
Kishi T, Kafantaris V, Pazar S, Sheridan EM, Correll CU. Antipsikotik anorexia nervosa tedavisi için etkilidir? . Sistemik inceleme ve meta-analiz sonuçları J Clin Psychiatry. 2012;73 (6): e757-e766.
Kleifield EI, Wagner S Halmi KA. Anoreksiya nervoza bilişsel-davranışçı tedavisi.Psikiyatrik Clin N Am . 1996; 19: 715-737.
LaValle JB, Krinsky DL, Hawkins EB, ve ark., Natural Therapeutics Cep Rehberi . Hudson, OH: LexiComp; 2000: 387-388.
Loeb KL, Walsh BT, Kilit J le Grange D Jones J, Marcus S, Weaver J, ergenlik tam ve kısmi anoreksiya nervoza aile temelli tedavi Dobrow I. Açık deneme. Başarılı yayılması kanıt J Am Acad Çocuk Psikiyatri Adolesc . 2007 Temmuz; 46 (7): 792-800.
Lozano GA. Cinsel seçilen anoreksiya nervoza ile Obezite. Med Hipotezler. 2008; 71 (6): 933-940.
McNulty. Yaygınlık ve muvazzaf Donanma erkeklerde bozukluğu davranışları yeme katkıda bulunan faktörler. Mil Med. 1997; 162 (11): 753-758.
Moyano D, Sierra Cı Brandi K, et al. . Anoreksiya nervoza antioksidan durum . Int J Yeme Disord 1999; 25: 99-103.
Papadopulos FC, Ekbom A, Brandt L Ekselius L. Aşırı ölüm, anoreksiya nervoza ölüm ve prognostik faktörlerin neden olur. Br J Psychiatry. 2009; 194 (1): 10-17.
Pop-Jordanova N. ergenlik öncesi gruptaki Psikolojik özellikleri ve biofeedback azaltma yeme bozukluğu olan. Ped Int . 2000, 42: 76-81.
Rakel: . Aile Hekimliği, 8th ed Ders Kitabı Elsevier Saunders: Philadelphia, PA. 2011.
Kaya CL, bozukluk hastaları yeme Vasantharajan S. Vitamini durumu:. Klinik endeksleri ve tedavi etkisi ilişkisi . Int J Yeme Disord 1995; 18: 257-262.
Rotsein OD. Oksidan ve antioksidan tedavisi. Crit Care Clin . 2001; 17 (1): 239-247.
Shay NF, Manigan HF. . Çinko etkilenmiş yeme davranışı Nörobiyoloji . J Nutr 2000; 130: 1493S-1499S.
Simopoulos AP. Omega-3 iltihap ve oto-bağışıklık hastalıkları. Yağ asitleri , J. Am Coll Nutr. 2002; 21 (6): 495-505.
Vancampfort D Vanderlinden J De Hert M, et al. Anoreksiya ve bulemia nervoza. Hastaları için fizik tedavi müdahalelerinin sistematik olarak gözden Disabilities Rehabil . 2014; 36 (8): 628-34.
Wang HK. Flavonoidler terapötik potansiyeli. Uzman Opin Investig Drugs . 2000, 9 (9): 2103-2119.
Anoreksiya nervoza. Wheatland R. alternatif tedavi hususlar Med Hipotez . 2002; 59 (6): 710-715.
Williams PM Goodie J, Motsinger CD. Birinci basamakta yeme bozukluklarının tedavisinde.Am Fam Hekim. Oca 2008 15; 77 (2): 187-195.
Wiseman CV Harris, WA, Halmi KA. Yeme bozuklukları. Tıbbi Clin N Am . 1998; 82: 145-159.
Wolfe, Metzger ED, Jimerson DC BE. Bulimiya nervoza ve anoreksiya nervoza. Serotonin fonksiyonu üzerine araştırma güncelleme Psychopharmacol Bull . 1997; 33: 345-354.
Yoon JH, Baek SJ. Anti-inflamatuar özelliklere sahip diyet polifenollerin moleküler hedefler.Yonsei Med J 2005; 46 (5):. 585-596.
Genç D. yeme bozukluklarının tedavisinde hipnoterapi kullanımı. Çağdaş Hipnoz. 1995; 12: 148-153.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget