kansızlık anemi ve tedavisi

Anemi

Giriş

Anemi, kan organlarını ve dokularını oksijen taşımak için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkar. Vücudunuz yeterince oksijen alamadığı için kendinizi yorgun hissedersiniz. Yorgun hissetmek, aneminin başlıca semptomlarından biridir.
Kanında üç tip hücre bulunur: Enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri; Pıhtılaşmaya yardımcı olan trombositler; Ve akciğerlerinizden vücudunuza oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri. Kemik iliğinde kırmızı kan hücreleri yapılır. Hemoglobin, kan hücrelerinin oksijen taşınmasına yardımcı olan demir bazlı bir protein içerir. Anemi ile, vücudunuz ya yeterince kırmızı kan hücresi yapmaz ya da değiştirilenden daha hızlı kaybeder.
Birkaç çeşit anemi var. En sık rastlanılan tip, vücudunuzda demir eksikliğinden kaynaklanan demir eksikliği anemisidir.
Diğer anemi türleri şunları içerir:
 • Vitamin eksikliği anemisi, megaloblastik anemi, vücudunuzda folik asit ve vitamin B12 eksikliğinden kaynaklanır.
 • Kronik hastalık anemisi, bazı kronik hastalıklar (kanser, böbrek yetmezliği veya Crohn hastalığı gibi) kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale ettiği zaman oluşur.
 • Aplastik anemi, kemik iliği üç kan hücresi tipini de yapamadığında ortaya çıkar. Aplastik anemi hayatı tehdit eder.
 • Hemolitik anemi, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edildiğinde oluşur.
 • Orak hücre anemisine, kırmızı kan hücrelerini hilal ya da orak bir şekil oluşturan bir tür hemoglobin neden olur. Bu orak hücreler erkenden ölür, yani vücut her zaman kırmızı kan hücrelerinden daha azdır. Anormal şekli küçük damarlarda kan akışını engelleyebilir ve ağrıya neden olabilir. Orak hücre anemi, ağırlıklı olarak Afrikalı, Akdenizli, Arapça veya Güney Amerika kökenli insanları etkileyen kalıtsal bir durumdur.

Belirti ve bulgular

Hafif anemisi olan birçok insan şikayet etmemektedir.
Anemi semptomları ilk bakışta hafif olabilir ve diğer durumların semptomları ile karıştırılabilir. 

Aneminin Nedenleri?

Anemi aşağıdaki nedenlere sahip olabilir:
 • Demir eksikliği anemisine, kanamadan dolayı, örneğin ülser veya ağır menstrüasyon veya ameliyat sonrası neden olabilir; Diyetinize yeterli miktarda demir almayan; gebelik; Ilacın yan etkisi
 • Diyetinizde yeterli miktarda folik asit ve vitamin B12 almamak veya bu vitaminleri absorbe edememek (örneğin çölyak hastalığı nedeniyle); vitamin eksikliği anemisine neden olabilir; Ilacın yan etkisi
 • Aplastik anemi bir otoimmün bozukluktan kaynaklanabilir
 • Hemolitik anemi, ilaç, otoimmün bozukluklar
 • Orak hücre anemi kalıtsaldır.
 • Demir eksikliği anemisi sonrası ikinci en sık görülen anemi olan iltihap anemi, kronik bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkar.

Sağlık Kuruluşunuzdan Neler Bekleyeceksiniz?

Anemi genellikle başka bir hastalıktan kaynaklanır. Doktorunuz, kandaki kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobin miktarını ölçen eksiksiz bir kan sayımı (CBC) de dahil olmak üzere kan çıkaracak ve laboratuar testleri yapacaktır. Anemikseniz, doktorunuz hangi anemi tipini görmek için daha fazla test yapabilir.

Tedavi seçenekleri

Anemininizin nedeni ve anemi ne derecede ciddi olduğu tedavinizi belirleyecektir. Doktorunuz diyetinizde B12 vitamini, demir ve folik asit gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm besin maddelerini aldığınızdan emin olmanız için değişiklikler önerebilir. Doktorunuz ayrıca beslenme takviyeleri veya ilaç öneride bulunabilir. Anemi, altta yatan bir hastalığa bağlıysa, doktorunuz o hastalığı tedavi edecektir.

İlaç Terapileri

 • Kronik hastalık anemisi için eritropoietin artı demir. Eritropoietin, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran bir hormondur.
 • Bazı hemolitik anemiler için kortikosteroidler (prednison gibi). Kortikosteroidler bağışıklık sistemini bastırır ve anemi bir otoimmün bozukluk nedeniylede yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan, aplastik anemi için antitymocyte globulin veya ATG ve siklosporin gibi ilaçlar.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

 • Herediter sferositoz vakalarında dalağın çıkarılması (splenektomi) gerekebilir.
 • Transfüzyonlar, kronik hastalık anemi, orak hücre anemi ve aplastik anemi gibi bazı anemi türlerinin tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Ağır kök halindeki aplastik anemi vakalarında veya orak hücre anemisinde bazı durumlarda kemik iliği veya kök hücre nakli yapılabilir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler

Çoğu zaman, anemi, demir veya vitamin eksikliği nedeniyle oluşur. Diyetinizde değişiklik yapmak veya takviyeleri almak genellikle yardımcı olur. Bununla birlikte, anemi nedeninizi doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Örneğin demir çok fazla toksiktir ve demir eksikliği anemisi olmadıkça ve doktorunuz onlara tavsiyelerde bulunmadıkça takviyeleri almamanız gerekir. Tıbbi tedavi ile birlikte kullanıldığında bitki ve beslenme tedavileri yardımcı olabilir.

Beslenme ve Takviyeler

Demir: Demirli fumerat, gliserat veya sülfat, vücudunuzun en kolay emebileceği demir biçimidir. Her zaman bir demir desteği almadan önce doktorunuza danışın. Günde 3 kez daha küçük bir doz alarak veya yemeklerle demir almak, yan etkileri azaltabilir. Bir dozu kaçırırsanız, bir dahaki sefere fazladan bir doz almayınız. Demir takviyelerini çocuklardan uzak tutun. Fazla fazla demir bile ölümcül olabilir. Demirin diyet kaynakları arasında kırmızı et, özellikle buzağı karaciğeri, fasulye, pancar yeşillikleri, siyah çörek pekmezi, badem ve bira mayası bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler demir ve folik asit içerir.
C vitamini , vücudunuzun ütü emmesine yardımcı olur. Diyet kaynakları arasında narenciye ve meyve suları, domates, brokoli ve karnabahar bulunur. C vitamini takviyeleri, kemoterapi ilaçları, östrojen, varfarin (Coumadin) ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.
Vitamin B12 , vitamin eksikliğine veya kötü niyetli anemiye neden olur. Diyet kaynakları arasında karaciğer, et, yumurta, ton balığı ve peynir bulunur. Kötü niyetli anemisi olan insanlar, uygun miktarda B12 vitamini ememezler ve ömür boyu devam eden takviyeleri gerektirebilir.
Folik asit folik asit eksikliği nedeniyle alınabilir ve bu da anemiye neden olabilir. İyi besin kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu ve tahılları içerir. Folik asit takviyesi almak vitamin B12 eksikliğini gizleyebilir, bu nedenle folik asit kullanırken her zaman B12 vitamini alın. Folik asit, kemoterapi ilaçları olan 5-fluorourasil ve kapesitabin (Xeloda) ile etkileşime girebilir. Antiseptür ilaçları fenitoin (Dilantin), fenobarbital ve primidon (Mysoline) ile etkileşime girebilir.
Blackstrap pekmezi , gebelik çayı olarak da bilinir (bir fincan sıcak suda günde 1 çorba kaşığı), demir, B vitaminleri ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Blackstrap pekmezi ayrıca çok nazik bir müshil maddesidir.

Otlar

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, şifalı bitkiler yalnızca bir sağlık uzmanının gözetiminde alın.
 • Spirulina veya mavi-yeşil yosun bazı anemileri tedavi edebilir. Doz günde 1 tatlı kaşığı çay kaşığıdır. Bağışıklık sisteminizi bastırmak için ilaç kullanıyorsanız, spirulina almadan önce doktorunuza danışın.
 • Yonca ( Medicago sativa ), karahindiba ( Taraxacum officinale ) kökü veya yaprağı, dulavratotu ( Dumlalık ) ve sarıdok ( Rumex crispus ): geleneksel olarak kanı güçlendirmek ve temizlemek için kullanılır Hafif hafif anemi vakaları için, Hemoglobin düzeylerini normal aralığa getirir 20 dakika kökleri kaynatır ve 5 dakika boyunca bırakır Tek bir bitki veya bu dört otun kombinasyonunu kullanabilirsiniz.Bu bitkiler, varfarin (Coumadin) de dahil olmak üzere çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir ve diğer kanlarla Diğer ilaçların yanı sıra lityum ve digoksin kullanan ilaçlar.
 • Gentian ( Gentiana lutea ): Avrupa'da sıklıkla demir ve diğer besin maddelerini daha kolay absorbe etmek için sindirim sistemini uyararak anemi tedavisinde kullanılır. Birisi kronik ağrı ya da sık idrara çıkarsa Çin bitki uzmanları tenenciyi kullanmazlar. Gentian kan basıncını düşürebilir, bu nedenle yüksek tansiyon için ilaç almaya dikkat edin. Rahibe almanız kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Homeopati

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemekle birlikte, mesleki homeopatlar, bilgi ve tecrübelerine dayanarak anemi tedavisinde aşağıdaki ilaçları göz önüne alabilir. Bir çare yazmadan önce, homeopatlar, kişinin anayasal türünü, yani fiziksel, duygusal ve psikolojik makyajınızı dikkate alır. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir.
Bir homeopat genellikle anemiyi altta yatan bir durumun semptomatik olarak değerlendirir ve bu durumu tedavi eder.
 • Ferrum phosphoricum : Demir eksikliği için
 • Calcarea phosphorica : Özellikle gece kemik ağrısı, serin eller ve ayaklar, enerji eksikliği veya zayıf sindirim olan çocuklar için
Bir beslenme sorunu, aneminize neden oluyorsa, normal, dengeli bir diyet yemek çok önemlidir. Aneminize neden oluyorsa, mide problemlerine neden olabilecek uyuşturuculara ve çok fazla alkolden kaçınmalısınız. Anemi ve kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı riski artışı arasında bir takım çalışmalar bildirilmiştir.

Özel Hususlar

Anemi komplikasyonları zayıflık ve yorgunluk nedeniyle komünite ve ölümle sonuçlanabilen üretkenlik kaybına kadar değişebilir.
Hamile kadınlar hamile olmayan kadınlardan daha fazla demir ve folik aside ihtiyaç duyarlar. Gebelik sırasında bir folik asit eksikliği spina bifida gibi nöral tüp kusurları olarak bilinen bir grup doğum kusuruna neden olabilir.

Araştırmayı Destekleme

Carr AC, Frei B. Insanlardaki antioksidan ve sağlık etkilerine dayanılarak C vitamini için önerilen yeni bir diyet karşılığına doğru. Am J Clin Nutr . 1999; 69 (6): 1086-107.
Birleşik Devletler'deki demir eksikliğini önleme ve kontrol etme tavsiyeleri. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. MMWR Tavsiye Kararı . 1998; 47: 1-29.
Elia M. Oral veya B12 eksikliği için parenteral tedavi. Lancet . 1998; 352: 1721-22.
Goldman'ın Cecil Tıp . 24 ncü baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2011.
Hayden SJ, Albert TJ, Watkins TR, Swenson ER. Kritik hastalıkta anemi: etyoloji, sonuç ve yönetim anlayışları. Am J Respir Crit Care Med . 2012; 185 (10): 1049-57.
JAMA Hasta Sayfası. Ne kadar C vitamini istiyorsun? JAMA . 1999; 281 (15): 1460.
Johnston CS. C vitamini alımına ilişkin tavsiyeler. JAMA . 1999; 282 (22): 2118-9.
Levine M, Rumsey SC, Daruwala R, Park JB, Wang Y. K vitamini alımı için kriterler ve öneriler. JAMA . 1999; 281 (15): 1415-53.
Lu K, Cheng MC, Ge X, et al. Orak hücre hastalığında ağrı tedavisinde akupunktur kullanımının retrospektif bir incelemesi: tek bir kurumdan tanımlayıcı analiz. Clin J Pain . 2014; 30 (9): 825-30.
McClung JP, Karl JP, Cable SJ, Williams KW, Nindl BC, Young AJ, Lieberman HR. Askeri eğitim sırasında kadın askerlerde demir takviyesi için randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma: demir durumu, fiziksel performans ve ruh hali üzerindeki etkiler. Am J Clin Nutr . 2009 Temmuz; 90 (1): 124-31.
McCullough PA, Barnard D, Clare R ve diğerleri. Sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının azalmasına bağlı kalp yetmezliği olan hastalarda anemi ve ilişkili klinik sonuçlar. Clin Cardiol . 2013; 36 (10): 611-20.
Mozaffari-Khosravi H, Noori-Shadkam M, Fatehi F, Naghiaee Y. Haftalık düşük doz demir takviyesi, ergen kızlarda demir durumunu etkili bir şekilde geliştirdi. Biol Trace Elem Res . 2009 4 Ağustos. [Epub baskı öncesi]
O'Meara E, Rouleau JL, White M, et al. Anemi ile kalp yetmezliği: böbrek hastalığının rolleri, interlökinler ve spesifik sol ventrikül yeniden biçim verme süreçleri hakkında yeni bulgular. Circ Heart Fail . 2014; 7 (5): 773-81.
Peña-Rosas JP, Viteri FE. Gebelik sırasında kadınlar için önleyici oral demir veya demir + folik asit takviyesinin etkileri ve güvenliği. Cochrane Database Syst Rev . 2009 7 Ekim; (4): CD004736.
YBÜ'de Prakash D. Anemi. Kritik Bakım Kliniği . Philadelphia, PA: Elsevier Saunders. 2012; 28 (3).
Ranucci M, Di Dedda U, Castelvecchio S, Menicanti L, Frigiola A, Pelissero G. Preoperatif aneminin yetişkin kardiyak cerrahide sonuca etkisi: eğilim uyumlu bir analiz. Ann Thorac Surg . 2012; 94 (4): 1134-41.
Rizack T, Rosene-Montella K. Gebelikte Özel Hematolojik Konular. Kuzey Amerika Hematoloji / Onkoloji Kliniği . Philadelphia, PA: Elsevier Saunders. 2012; 26 (2).
Selmi C, Leung PS, Fischer L, Alman B, Yang CY, Kenny TP, Cysewski GR, Gershwin ME. Spirulina'nın yaşlılarda anemi ve bağışıklık fonksiyonu üzerine etkisi. Hücre Mol Immunol . 2011 Mayıs; 8 (3): 248-54.
Ullman D. Tüketicinin Homeopati Rehberleri . New York, NY: Penguin Putnam; 1995: 181.
Watanabe F. Vitamin B12 kaynakları ve biyolojik kullanılabilirlik. Exp Biol Med (Maywood). 2007 Kasım; 232 (10): 1266-74. Gözden geçirmek.
Winther SA, Finer N, Sharma AM, Torp-Pedersen C, Andersson C. Kilolu / obez hastalarda kardiyovasküler advers olay riski bulunan anemi birliği. Int J Obes (Londra) . 2014; 38 (3): 432-7.

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget