kemik kanseri multiply miyelom ve tedavi seçenekleri

KEMİK KANSERİ
Kemik kanseri vücudun herhangi bir kemiğini etkileyebilen nadir görülen bir kanser şeklidir. İki tip kemik kanseri vardır. mulptl miyalom ve kemik sarkomları diye sınıflandırılabilir.. Genelde göğüs akciğer ve prostattaki kanserlerin kemiğe yayılması sonucu ortaya çıkar. Çoklu miyalom en yaygın kemik kanseri türüdür.
Belirti ve bulguları: 

 • Kemik veya eklemde donuk ağrı 
 • Eklemlerin şişmesi veya hassasiyeti
 • Basit oluşan kırıklar
 • Yorgunluk Ateş kilo kaybı anemi
 • İştahta azalma mide bulantısı
En Çok risk altında olan gruplar
 1. Devamlı bir şekilde Radyasyona maruz kalanlar
 2. Petrol ürünleri ve böcek ilaçlarına devamlı maruz kalma
 3. Aile öykümüzde olması genetik faktörler
 4. İleri yaş grubu 65 yaşın üzeri
 5. Afrika kökenliler. 
 6. İyi huylu tümörler ve diğer kemik hastalıklarına sahip olanlar

TEDAVİ SEÇENEKLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Kemik kanseri ile ilişkili olabileceğinizi düşünüyorsanız muhakkak bir sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz. Kişisel ve aile öyküsünü ek olarak hekiminiz bu kanseri teşhis etmek için kullanılan kantaki alkalin fosfat düzeyinizi ölçmek isteyecektir. Röntgen ve diğer görüntüleme işlemleri bir kemik tümörünün büyüklüğünü ve yerini gösterebilir. Yeni araştırmalar bilgisayarlı tomografinin ve pozitron emizyon tomografisinin en hassas teşhis metodu olduğunu göstermektedir buna rağmen biyopsi yapılması muhakkak gereklidir. 

Biyopsi sonrası tanı kesinleşirse tedavi programı kanserin tipi büyüklüğü yeri ve evresi, hastanın yaşı ve genel sağlığına bağldır. 

Kemoterapi ilaçları, radysyon tedavisi, ağrı kesici ilaçlar ve bifosfonotlar kullanılabilir. Sitotoksik ilaçlar ve denosümlerde kullanılabilir. 

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Ameliyat genellikle kemoterapiden sonra tümörü küçültmek ve tekrarlama riskini azaltmak için yapılır. Kemoterapi kanserin seyrini değiştirecek gibi görünmüyorsa, ameliyat veya amputasyon tedavi planının ilk kısmı olabilir. Multipl miyelom ile, bir doktor kemik iliği nakli yapabilir. Kemik sarkomları ile, cerrahi genellikle ana tedavidir. Çoğu durumda, kemoterapi ekstremite koruyucu cerrahiyi mümkün kılmıştır ve amputasyon gereksizdir.

Beslenme ve Doğal Takviyeler

Kemik kanseriyle uğraşırken çeşitli besinler ve bitkiler faydalı olabilir. Ancak birçoğu konvansiyonel tedaviyi de engelleyebilir. Kanser bakımı için doğal tedavilerin kullanımı konusunda eğitim almış bir doktorla birlikte çalışın ve tüm sağlayıcılarınızı, düşündüğünüz tüm takviyeleri veya rejimleri hakkında bilgilendirin.
Bu beslenme ipuçları semptomları azaltmaya yardımcı olabilir:
 1. Kaliteli proteinler, sağlıklı yağlar ve karbonhidratlarla vücut ağırlığınızı korumaya odaklı olarak diyet oluşturun  Onkoloğunuz sizin için kişiselleştirilmiş bir gıda planı tasarlayabilecek bir beslenme uzmanı tavsiye edebilir.
 2. Zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yemeklik yağlar kullanın.
 3. Çerezler, krakerler, kekler, patates kızartması, soğan halkaları, çörekler, işlenmiş gıdalar ve margarin gibi ticari olarak pişmiş mallarda bulunan trans yağ asitlerini azaltın veya yok edin.
 4. Kafeinden ve diğer uyarıcılardan, alkolden ve tütünden kaçının.
 5. Mümkünse egzersiz, haftanın 5 günü. Doktorunuzla uygun bir rejimi tartışın.
 6. Gastrointestinal ve bağışıklık sağlığının korunması için günde 5 ila 10 milyar CFU (koloni oluşturma birimi) olan probiyotik takviye (Lactobacillus acidophilus içerir). En iyi sonuç için probiyotik takviyelerini soğutun. Ağır immünsupresyon veya immün yetmezlik vakalarında probiyotikler uygun olmayabilir. Doktorunuzla konuşun.
 7. Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmak ve bağışıklığı artırmak için balık yağı, 1-2 kapsül veya 1 çorba kaşığı yağ gibi Omega-3 yağ asitleri. Som balığı ya da halibut gibi soğuk su balıkları iyi kaynaklardır. Omega-3 takviyeleri, varfarin (Coumadin) ve aspirin gibi bazı ilaçların kana inceltme etkilerini artırabilir. Sağlık uzmanınıza danışın.Homeopati
 • Arnica Montana - bruised hissi ve huzursuzluk için
 • Bryonia - ufak bir hareketi ile kötü dikiş ağrıları kırıklarda
 • Eupatorium - hareketi ile kötüleşir ve genellikle sertlik ve titreme eşlik ızdıraplı, ağrıyan kemik ağrısı için
 • Symphytum - kırıklar için kötü iyileşmek ve kalıcı ağrı eşlik eder
Akupunktur
Kiropraktik
Prognoz / Olası Komplikasyonlar

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemekle birlikte, profesyonel homeopatlar, bilgi ve tecrübelerine dayanarak kemik kanseri tedavisinde aşağıdaki ilaçları göz önüne alabilir. Bir çare yazmadan önce, homeopatlar bir kişinin anayasal türünü, yani fiziksel, duygusal ve psikolojik makyajınızı dikkate alır. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir. Özellikle kanser vakasında, lisanslı ve sertifikalı bir homeopatın rehberliğinde, yalnızca homeopatik tedaviyi kullanmalısınız.
Akupunktur kansere bağlı semptomlar, özellikle de kemoterapi tedavisine eşlik eden mide bulantısı ve kusma için değerli bir terapi olabileceğini düşündürmektedir. Araştırmalar, akupunkturun ağrıyı ve nefes darlığını azaltmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Akupunktur (akupunktur noktaları iğnelemekten ziyade üzerine basmak) nefes darlığını kontrol etmeye de yardımcı olabilir. Hastalar bu tekniği kullanarak kendilerini tedavi ederler.
Bazı akupunktur uzmanları, sadece geleneksel tıbbi kanser tedavisinin tamamlanmasının ardından bir hasta ile çalışmayı tercih etmektedir. Diğerleri aktif kemoterapi veya radyasyon sırasında akupunktur veya bitkisel tedavi sağlarlar. Akupunkturcular çeşitli meridyenlerde bulunan qi'nin (enerji) aşırı ve eksikliklerinin bireysel olarak değerlendirilmesine dayanan kanser hastalarını tedavi etmektedir. Birçok kansere bağlı vakada, dalak veya böbrek meridyenlerinde bir qi eksikliği saptanır.
Şiroterapi, kemik kanseri bulunan vücut bölgelerinde omurga manipülasyonu gerçekleştirmeyecektir. Fakat bu prosedürü, kemik kanseri bulunmayan bölgelerde, durumla bağlantılı ağrıları gidermek için kullanabilirler.
Çoklu miyelomalı hastalar genelde 15 ay ila 5 yıl yaşar. Komplikasyonlar arasında kalp krizi, akciğer hastalığı, diyabet ve inme olabilir. Kemik sarkomlarında, hastaların% 65 ila 75'inde uzun süreli sağkalım yaşar; hemen hemen herkes koltuk altından korunma ameliyatı ile tedavi edilir ve ağrısız ve iyi işleyen bir kol veya bacak ile sonuçlanır. Olası komplikasyonlar arasında ameliyattan ve kanserin akciğerlere yayılmasından kaynaklanan komplikasyonlar bulunur.

Araştırma Destekleme

Baker L. Goldman: Cecil Medicine, 23 ed. Philadelphia, PA: Saunders, Elsevier'in Künye; 2007.
Bast A, Haenen GR. Lipoik asit: çok işlevli bir antioksidan. Biofactors . 2003; 17 (1-4): 207-13.
Bauer JD, Capra S. Beslenme müdahalesi, kemoterapi alan kanserli kaşeksi hastalarında sonuçlarını iyileştirir - bir pilot çalışma. Destek Bakım Kanser . 2005; 13 (4): 270-4.
Baur JA, Sinclair DA. Resveratrolün tedavi potansiyeli: in vivo kanıt. Nat Rev Drug Discov . 2006; 5 (6): 493-506.
Boros LG, Nichelatti M, Shoenfeld Y. Kanser ve otoimmün hastalıkların tedavisinde fermente buğday tohumu özütü (Avemar). Ann NY Acad Sci . 2005; 1051: 529-42.
Buijs Jt, van der Pluijm G. Osteotropik kanserler: primer tümörden kemiğe. Cancer Lett. 2009; 273 (2): 177-93.
Cabrera C, Artacho R, Gimenez R. Yeşil çayın faydalı etkileri - bir inceleme. J. Am Coll Nutr . 2006; 25 (2): 79-99.
Dawson-Hughes B. Kemik sağlığında kalsiyum ve protein. Proc Nutr Soc . 2003; 62 (2): 505-9.
Doron S, Gorbach SL. Probiyotikler: hastalıkların tedavisinde ve önlenmesindeki rolü. Uzman Rev Anti-Infect Ther . 2006; 4 (2): 261-75.
Dryden GW Jr, Deaciuc I, Arteel G, McClain CJ. Oksidatif stres ve antioksidan tedavinin klinik etkileri. Curr Gastroenterol Cum . 2005; 7 (4): 308-16.
Dunstan CR, Felsenberg D, Seibel MJ. Terapi anlayışı: tümöre bağlı kemik hastalığının tedavisinde bifosfonatların riskleri ve yararları. Nat Clin Practice Oncol. 2007; 4 (1): 42-55.
Goggs R, Vaughan-Thomas A, Clegg PD ve diğerleri. Dejeneratif eklem hastalıkları için nutrasötik terapiler: eleştirel bir derleme. Crit Rev Food Sci Nutr . 2005; 45 (3): 145-64.
Henry DH, Costa L., Goldwasser F, Hirsh V, Hunaria V, Prausova J, ve ark. İleri kanser (meme ve prostat kanseri hariç) veya multipl miyelom hastalarında kemik metastazlarının tedavisinde zoledronik asit ile karşılaştırıldığında denosumab'ın randomize, çift kör çalışması. J Clin Oncol. 2011; 29 (9): 1125-32.
Hicks RJ, Ware RE, Lau EW. PET / CT: kanser görüntülemede BT'yi kullanma şeklimizi değiştirecek mi? Kanser Görüntüleme. 2006; 6: S52-62.
Kelemen LE, Cerhan JR, Lim U, ve ark. Sebze, meyve ve antioksidan ile ilişkili besinler ve non-Hodgkin lenfoma riski: Ulusal Kanser Enstitüsü-Sürveyans, Epidemiyoloji ve Nihai Sonuçlar nüfusa dayalı vaka kontrol çalışması. Am J Clin Nutr . 2006; 83 (6): 1401-10.
Klein A, Olendrowitz C, Schmutzler R ve diğerleri. Beyindeki ve kemike özgü göğüs kanseri metastaz genlerinin tanımlanması. Cancer Lett. 2009; 276 (2): 212-20.
Labinskyy N, Csiszar A, Veress G, v.d. Yaşlanmada vasküler işlev bozukluğu: anti-inflamatuar fitoöstrojen olan resveratrolün potansiyel etkileri. Curr Med Chem . 2006; 13 (9): 989-96.
Lichtenstein AH, Russell RM. Temel besinler: besinler veya takviyeler? Vurgu nerede olmalı? JAMA . 2005; 294 (3): 351-8.
Mackiewicz-Wysocka M, Pankowska M, Wysocki PJ. Kanserli hastalarda kemik metastazlarının tedavisinde ilerleme. Uzman Görüş Investig İlaçlar. 2012; 21 (6): 785-95.
MacLean CH, Newberry SJ, Mojica WA ve diğerleri. Omega-3 yağ asitlerinin kanser riskine etkisi: sistematik bir derleme. JAMA . 2006; 295 (4): 403-15. Gözden geçirmek.
Mantyh P. Kemik kanseri ağrısı: nedenler, sonuçlar ve terapötik fırsatlar. Ağrı. 2013; 154 Ek 1: S54-62.
Montiel-Ruiz RM, Acosta-Gonzalez RI, Jimenez Andrade JM. Kemik kanseri ağrısı: klinik öncesi farmakolojiden klinik araştırmalara kadar. Gac Med Mex. 2013; 149 (2): 204-11.
Simopoulos AP. Enflamasyon ve otoimmün hastalıklarda Omega-3 yağ asitleri. J. Am Coll Nutr . 2002; 21 (6): 495-505.
Tsuya A, Fukuoka M. Malign tümörün kemikteki davranışı. Akciğer kanserinde kemik metastazları. Kalsiyum kliniği. 2008; 18 (4): 455-9.
Usui T. Phytoestrojenlere ait farmasötik umutları. Endocr J . 2006; 53 (1): 7-20
Yoon JH, Baek SJ. Anti-inflamatuar özelliklere sahip diyet polifenollerinin moleküler hedefleri. Yonsei Med J . 2005; 46 (5): 585-96.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget