glokom göz tansiyonunun bitkisel tedavisi

GLOKOM göz tansiyonu

Giriş

Glokom, yavaş ilerleyen bir hastalık olup gözün optik sinirine zarar verir ve körlüğe neden olabilir. Açılı glokom, hastalığın en yaygın şekli, yaklaşık 3 milyon Amerikalıyı etkilemektedir. Son yıllarda Türkiyede körlüğün önde gelen nedenidir. Genellikle hastalıkla alakalı erken belirtiler olmadığından bu hastalığı sahip olan insanların yarısı neyle karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar. Erken tedavi ile çoğu insan ciddi görme kaybı ve körlüğü önleyebilir.

Belirti ve bulgular

Hastalık ilerledikçe semptomlar başlangıçta görülmezken, periferik görüş (yan) ve bunu takiben merkezi görmeyi kaybedebilirsiniz. Bazı işaretler yalnızca göz muayenesi sırasında göz içerisindeki basınç artışı ve optik sinir anormallikleri gibi tespit edilebilir. Diğer hastalar bulanık görme, ağrı, kaş ağrısı, ışıkların etrafındaki gökkuşağı renk haleleri veya kırmızı gözden şikayet edebilir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma diğer belirtilerdir.

Nedenleri Nelerdir?

Gözün önündeki boşluğa açık ve net bir sıvı akar ve yakın dokulara besler. Glokom, sıvının çok yavaş geçmesini veya tamamen boşalmasını durdurmasına neden olur. Sıvı biriktikçe, göz içindeki basınç artar ve optik sinir ve görme kaybına neden olur.

En çok kim risk altındadır?

Aşağıdaki koşullar veya özelliklere sahip insanlar glokom açısından risk altındadır:
 • 60 yaşın üstünde
 • Aile öyküsü
 • Diyabet
 • Miyop (görme yakınlığı)
 • Antihistaminikler veya kan basıncı ilaçları gibi belirli ilaçların alınması
 • Gıda hassasiyetleri
 • Stres
 • Sedanter yaşam tarzı
 • Hipotiroidi

Sağlık Kuruluşunuzdan Neler Bekleyeceksiniz?

Glokom olup olmadığını kontrol etmek için gözlerinizin düzenli olarak incelenmesi önemlidir. Belirtileriniz varsa, hemen göz doktorunuza danışmalısınız.
Glokomu saptamak için göz doktorunuz aşağıdaki testleri yapacaktır:
 • Görme keskinliği - göz çizelgesi kullanımı, çeşitli mesafelerde ne kadar iyi gördüğünüzü ölçer.
 • Görme alanı - çevresel görüşünüzü ölçer.
 • Öğrenci dilatasyonu - öğrenciyi büyütmek (genişlemek için) göze damlalar yerleştirilir. Bu, göz muayenehanenize hasar bulgularını kontrol etmek için optik sinirin daha iyi bir görüntüsünü verir.
 • Tonometri - gözün içindeki sıvı basıncını belirler. Bir tip mor bir ışık kullanırken, bir başka tür hava püskürtülür.

Tedavi seçenekleri

önleme

Glokom önlenebilir değildir, ancak erken teşhis ve tedavi ciddi görsel hasara karşı en iyi savunmadır. Risk altındaki hastalar, göz basıncını artıran ilaçlardan kaçınmalıdır.

Tedavi Planı

Tedavide öncelikli hedef, gözdeki basıncı düşürerek görme kaybını en aza indirmektir.

İlaç Terapileri

Başladıktan sonra, terapi genel olarak hastanın hayatının geri kalanında devam eder. Basıncı rahatlatmak için göz damlaları ve hapları glokom için en yaygın erken tedavi yöntemidir. Bazıları gözün daha az sıvı üretmesine neden olurken, diğerleri gözün suyun boşaltılmasına yardım ederek basıncı düşürür.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Glokom cerrahisi kalan görüşünü kurtarabilir, ancak görme oranını iyileştirmez.
 • Lazer cerrahisi - gözün drenaj deliklerini uzatan, sıvının daha verimli bir şekilde boşalmasına izin veren 50 ila 100 eşit aralıklı yanık yapar.
 • Konvansiyonel cerrahi - akışkanların gözlerden boşaltılması için yeni bir kanal oluşturur.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler

Glokom için kapsamlı bir tedavi planı, bir dizi tamamlayıcı ve alternatif terapi (CAM) içerebilir. Bununla birlikte, sadece nitelikli bir oftalmolog glokomu tedavi etmelidir. Geleneksel tıbbın asıl tedavinin  yerini alması değilde, sağlıklı bir vücut ve hastalığınızın tedavisine destek için alternatif tıp kullanın. Düşündüğünüz CAM terapileri hakkında tüm sağlık uzmanlarına bilgi vermelisiniz.

Beslenme ve Takviyeler

Beslenme ipuçları şunlardır:
 • Süt (süt, peynir ve yumurta), buğday (gluten), soya, mısır, koruyucu maddeler ve gıda katkı maddeleri dahil tüm şüpheli gıda alerjenlerini ortadan kaldırın. Sağlık uzmanınız sizi yemek alerjileri konusunda test etmek isteyebilir.
 • Daha fazla antioksidan bakımından zengin gıdalar (yeşil, yapraklı sebzeler ve biber gibi) ve meyveleri (yaban mersini, domates ve kiraz gibi) yiyin. Bazı çalışmalar, daha yüksek bir meyve ve sebze tüketiminin glokom riskiyle ilişkili olduğunu göstermektedir.
 • Beyaz ekmek, makarnalar ve şeker gibi rafine edilmiş gıdalardan kaçının.
 • Daha az kırmızı et ve daha yağsız et, soğuk su balıkları, soya fasulyesi tofu (hiçbir alerji yoksa soya) veya protein için fasulye tüketin.
 • Zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi yiyeceklerde sağlıklı yağlar kullanın.
 • Çerezler, krakerler, kekler, patates kızartması, soğan halkaları, çörekler, işlenmiş gıdalar ve margarin gibi ticari olarak pişirilmiş mallarda bulunan trans yağ asitlerini azaltın veya yok edin.
 • Kahve ve diğer uyarıcılar, alkol ve tütünlerden kaçının.
 • Her gün 6-8 bardak süzülmüş su içirin.
 • Haftada 5 gün tolere ediliyorsa orta derecede egzersiz yapın.
Aşağıdaki eklerle beslenme eksikliklerini giderebilirsiniz:
 • Antioksidan vitaminler A, C, E, magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum gibi B-kompleks vitaminleri ve eser mineralleri içeren günlük multivitamin.
 • Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmak için, balık yağı, 1 ila 2 kapsül veya günlük 1 çorbalık yağ gibi Omega-3 yağ asitleri. Balık yağı, kan inceltici ilaçlar (aspirin dahil) kullananlar gibi hassas kişilerde kanamayı artırabilir.
 • C vitamini, günde 500 ila 1000 mg, bir antioksidan olarak.
 • Antioksidan destek için, yatmadan önce 100 ila 200 mg koenzim Q10. Koenzim Q10, diğerleri arasında varfarin (Coumadin) gibi kan inceltici ilaçların etkisine müdahale edebilir.
 • Alfa-lipoik asit, günde iki kez 25 ila 50 mg, antioksidan destek.
 • Lutein, günde 2 ila 6 mg, göz sağlığında antioksidan destek.

Otlar

Otlar, vücudun sistemlerini güçlendirmenin ve seste düzeltmenin bir yoludur. Herhangi bir terapide olduğu gibi, tedaviye başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.
Kurutulmuş ekstraktlar (kapsüller, tozlar ve çaylar), gliseritler (gliserin özleri) veya tentürler (alkol ekstraktları) gibi otları kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile pişirin. Her biber sıcak su için. Dik dikilen yaprak veya çiçekler için 5 ila 10 dakika, kökler için 10 ila 20 dakika. Günde 2 ila 4 bardak iç. Belirtildiği şekilde tek başına veya birlikte tentür kullanabilirsiniz.
 • Yabanmersini Vaccinium myrtillus ), antioksidan ve görme desteği için günde 2-3 defa 80 mg standartlaştırılmış özüt. Bilberry diyabet ilaçlarıyla etkileşime girebilir ve aspirin ve varfarin (Coumadin) gibi kan düşürücü ilaçların etkisini artırabilir.
 • Antioksidan ve bağışıklık desteği için Ginkgo ( Ginkgo biloba ), günde 3 kez 40 ila 80 mg standartlaştırılmış özüt. Ginkgo, aspirin de dahil olmak üzere kan düşüşü ilaçları alan kişiler gibi hassas bireylerde kanamayı artırabilir. Ginkgo, şeker hastalığı, kısırlık, nöbet öyküsü veya kanama bozukluğu olan insanlar için uygun olmayabilir.
 • Yeşil çay ( Camellia sinensis ), antioksidan ve bağışıklık etkileri için günlük 250-500 mg özütlenmiştir. Kafeinsiz ürünleri kullanın. Ayrıca bu bitki yaprağından çaylar hazırlayabilirsiniz.

Homeopati

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemiş olmasına rağmen, mesleki homeopatlar gastrit semptomlarının (bulantı ve kusma gibi) kendi bilgi ve tecrübelerine dayanarak aşağıdaki ilaçları göz önüne alabilir. Bir çare yazmadan önce, homeopatlar anayasal türünü, yani fiziksel, duygusal ve psikolojik makyajınızı dikkate alır. Deneyimli bir homeopat, sizin için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin tümünü değerlendirir.
Deneyimli bir homeopat aşağıdaki akut ilaçlardan bir tanesini reçete edebilir (doz, semptomlar çözülene kadar 1 ila 4 saatte 12X - 30 C'lik 3-5 pellettir). 
 • Baş dönmesi için fosfor
 • Kas spazmları ve nörolojik problemler için fizyostik
 • Keskin ağrılar için Spigelia

Akupunktur

Birkaç çalışma, akupunkturun glokom basıncını rahatlatıp azaltamadığını araştırırken, sonuçlar karıştırıldı. Doktorunuzla konuşun. 

Prognoz / Olası Komplikasyonlar

Glokom erken tedavi edilmezse, bazı görme kaybı meydana gelebilir. Tek gözünüzde glokom varsa, göz doktorunuz diğer gözünüzü de tedavi etmenizi tavsiye edebilir.

Araştırmayı Destekleme

Bartlett H, Eperjesi F. İdeal bir göz besleyici takviyesi mi? Oftalmik Fizyo Opt . 2004; 24 (4): 339-349.
Bast A, Haenen GR. Lipoik asit: çok işlevli bir antioksidan. Biyofaktörler . 2003, 17 (1-4): 207-213.
Cabrera C, Artacho R, Gimenez R. Yeşil çayın faydalı etkileri - bir inceleme. J Am Coll Nutr . 2006; 25 (2): 79-99.
Coleman AL, Miglior S. Glokoma başlangıcı ve progresyonu için risk faktörleri. Surv Ophthalmol. 2008, 53 (11): S3-S10.
Coleman AL, Stone KL, Kodjebacheva G, et al. Oseoporotik kırıkların incelenmesinde glokom riski ve yaşlı kadınlar arasındaki meyve ve sebzelerin tüketimi. Am J Ophthalmol. 2008; 145 (6): 1081-1089.
Fontani G, Corradeschi F, Felici A ve diğerleri. Sağlıklı bireylerde Omega-3 çoklu doymamış yağ asidi desteğinin bilişsel ve fizyolojik etkileri. Eur J Clin Invest . 2005 (11) 35: 691-699.
KA başkanı. Göz rahatsızlıkları için doğal terapiler, ikinci bölüm: katarakt ve glokom. Altern Med Rev . 2001; 6 (2): 141-166.
Jampel HD, Singh K, Lin SC, vd. Glokomda görsel fonksiyon değerlendirmesi: Amerikan Oftalmoloji Akademisi tarafından hazırlanan bir rapor. Oftalmoloji. 2011; 118 (5): 986-1002.
Kang JH, Pasquale LR, Willett W, vd. Antioksidan alım ve primer açık açılı glokom: prospektif bir çalışma. Am J Epidemiol . 2003, 158 (4): 337-346.
Law SK, Li T. Glokoma Akupunktur. Cochrane Veritabanı Sistem Rev. 2013; 5: CD006030.
Lin AP. Glokom. In: Bope ET, Kellerman RD, ed. Conn's Current Therapy 2014. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014: 307-332. 
Owen CG, Carey IM, Shah S, de Wilde S, Wormald R, Whincup PH, Cook DG. Hipotansif ilaçlar, statinler ve glokom riski. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2010; 51 (7): 3524-3530.
Pandi-Perumal SR, Srinivasan V, Maestroni GJ ve diğerleri, Melatonin. FEBS J . 2006; 273 (13): 2813-2838.
Rotsein OD. Oksidanlar ve antioksidan tedavi. Crit Care Clin . 2001; 17 (1): 239-247.
Simopoulos AP. Enflamasyon ve otoimmün hastalıklarda Omega-3 yağ asitleri. J Am Coll Nutr . 2002; 21 (6): 495-505.
Yanoff M, Duker JS, ed. Oftalmoloji, 4. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2013.
Yoon JH, Baek SJ. Anti-inflamatuar özelliklere sahip diyet polifenollerinin moleküler hedefleri. Yonsei Med J . 2005; 46 (5): 585-596.
Wan MJ, Daniel S, Kassam F ve diğerleri. Glokom hastalarında tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanımı araştırması. J glokoma. 2012; 21 (2): 79-82.
West AL, Oren GA, Moroi SE. Genel göz hastalıklarında besin takviyeleri ve bitkisel ilaçların kullanımı için kanıt. Am J Ophthalmol . 2006; 141 (1): 157-166.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget